SUSURLUK AYRANININ TADI GÜZELLEŞTİ

Susurluk Belediyesi, 29 Ağustos ile 5 Eylül arasında, “Ayran kültür ve sanat şenliği’’ düzenledi. Son günün programı “Deniz Baykal Susurluk halkı ile buluşuyor’’ şeklindeydi.
Deniz Baykal, referandum sürecinde, davetlere katılmada itinalı davrandı. Parti içinde bir gerginliğe yol açabilecek ve dışarıda parti içi çekişme olarak yorumlanabilecek davetlere katılmadı. Susurluk Belediye Başkanı, ta Şubatta Deniz Baykal’dan program için izin almış.
Bu noktada parantez içinde söylememem gerekiyor ki, Bandırma feribotunda, iki saat boyunca, halkın Deniz Baykal’a olan tezahüratı, Genel Başkanlık döneminden daha fazla oldu. Aynı şekilde, Susurlukta ve Balıkesir’de de halk Baykal’ı coşku içinde karşıladı. Susurlukta neden “hayır” denilmesi gerektiğini bir saat anlattı… Kalabalıktan kimse ayrılmadı.
Susurluğa girişte, Susurluğun sevilen Belediye Başkanı Tahsin Bozoğlu, kendi kullandığı arabasıyla Baykal’ı karşıladı. Bozoğlu her sabah kullandığı arabasıyla, susurluk caddelerinde dolaşır, halka ve esnafa günaydın diyerek, moral vermeye çalışan bir Belediye Başkanı.
Başkan Bozoğlu, festivalin alt yapısını şöyle ifade ediyor…
“Yıl 1922… Ulusal direnişin, işgalcileri Sakarya’dan, Dumlupınar’dan adım adım, ülkemin her karış toprağından kovaladığı yıl. 5 Eylül 1922… İhanetin, İşbirlikçilerin, İşgalcilerin benim ilçemde yok edildiği gün”
Başkan Bozoğlu, seçilir seçilmez, belediyede az para ile çok iş yapmayı gerçekleştirmiş…
Örneğin, 2004 yılında bir arazöz alınmış… Tamamı KDV hariç, 110 bin lira… Aynı işi yapacak sistemi Bozoğlu 11 bin liraya, kamyonun üstüne bir kazan yaptırarak görmeye başlamış.
Bir yandan da gelirlerini artırmış… Örneğin kendinden önceki dönemde,
2008 yılında Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan 4 aylık gelir, 1.8 milyon lira iken, 2009 da 2.6 ve 2010 da ise 4.0 milyon liraya çıkarmış.
Susurluk Belediyesinin gelir hesaplarına bakarken, önümde ayrıca Vergi yüzsüzleri olan belediyelerin listesi var.
150 Belediye ve Belediye kuruluşunun 2.4 milyar lira vergi borcu var… Bunların başını İETT işletmeleri Genel Müdürlüğü çekiyor. Sonra sırasıyla en çok vergi borcu olan belediyeler, Kocaeli Büyük şehir Belediyesi,  Karamanlı Belediye Başkanlığı İktisadi işletmesi, Adana Büyük şehir Belediyesi ve Sarıyer Belediye Başkanlığı.
Susurluk Belediyesinin kısa sürede yaptıkları arasında halka ucuz gıda ve kültür hizmeti sunmak da var.
110 gramlık simit 25 kuruş, 300 gramlık pide 50 kuruş, sinema 2.5 lira, tiyatro 5 lira.
Hangi partiden olursa olsun, Belediyelerin görevi mahallinde halka hizmet etmektir. Bu hizmeti iktidar ve muhalefet ayırımı yaparak yerine getirmek, kısa vadeli hesaplardır. Zira oy veren veya vermeyen, herkes vergi veriyor. Vergi verenler arasında ayırım yapanların başarısı kısa ömürlü olur. Bu anlamda da Tahsin Bozoğlu siyasi ayırım yapmadan örnek bir belediye başkanlığı yapıyor. Festival günlerinde de bütün siyasi partilerin milletvekilleri ve parti yetkilileri yer alıyor.
Dahası Susurluk, çevre düzeni ve yoları ile de Avrupa kasabalarından daha güzel bir kasaba yapmış.
Hizmette kayırma ve ayırım yapmadığı içindir ki, sağ-sol herkes Bozoğlu’nu seviyor ve oy veriyor.
Balıkesir Milletvekili Ergün Aydoğan’ın da Susurluğun sorunları için yaptığı çalışmalar ile Belediyeye yaptığı destekler, eklenince gerçekten susurluk belediyesi örnek bir belediyecilik yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir