İSTANBULDA YAŞAM KALİTESİ ARAŞTIRMASI

Yaşam kalitesini, sağlık, güvenlik ve huzur gibi soyut  bileşenler ile çevre, ekonomik ve sosyal fonksiyon alanları gibi somut bileşenler gösterir.

 

Yaşam kalitesi standartları aynı olan iki toplumda veya iki bölgede, ‘’yaşam memnuniyeti‘’ farklı olabilir. Yine kişilere göre farklı olabilir.  Çünkü yaşam memnuniyeti  kişinin yaşam kali,tesişmni algılamasına , geleneklere , çevredeki yaşantıya bağlı olarak , kişiden kişiye değişebilir.

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı “Yaşam Memnuniyeti Araştırması”nın 2010 yılı sonuçlarına gore 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 61.2’si kendini mutlu olarak ifade etmiştir.

 

Yine Ülke genelinde hanehalklarının yüzde 13,1′i geliriyle hanehalkı ihtiyaçlarını ”çok zor”, yüzde 33,1′i de ”zor” karşıladığını belirtmiştir.

 

Yaşam kalitesi ve yaşam memnuniyeti konusundaki araştırmalar, Türkiye de yeni yeni gündeme gelmektedir.

 

İTO’ nun, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden Dr. Murat Şeker’e yaptırdığı, ‘’İstanbul’ da Yaşam Kalitesi Araştırması‘’ iyi bir örnektir.

 

Bu araştırmada Yaşam kalitesi değişkenleri olarak, Sosyal yaşam, Ekonomi, sağlık, eğitim, demografik yapı, ulaşım, çevre alınmıştır.

 

Anket ve doğrudan araştırma ile ilçeler için çıkan sonuçta, yaşam kalitesi en yüksek ilçe Kadıköy çıkmıştır. İkinci sırada Beşiktaş ve üçüncü sırada Beyoğlu gelmektedir.

 

Yaşam kalitesi endeksinin en altında ise sondan başlamak üzere, Esenler, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli gelmiştir.

 

Şile, Çatalca ve Silivri gibi çevre ilçeler ise orta sıralarda yer almıştır.

 

İstanbul’ halkı konut sorunu olarak, evin küçüklüğü ve çevredeki gürültüden şikayetçidir.

 

İşyerine ulaşımda rahatlık konusunda ise ortalama işe gidişin 53 dakika sürmesinden şikayetçidir. İstanbul’ da ulaşım sorunu ve işe gidiş- gelişte geçen zaman, ekonomik anlamda, verimlilik anlamında önemli bir maliyet unsurudur.

 

İstanbul Halkı en fazla sağlık hizmetlerinden şikayetçidir.

——————————————————————————————–

İSTANBULDA HALK SAĞLIK HİZMETİNDEN MEMNUN MU?

                                                                                      EVET        HAYIR

DOKTOR VE SAĞLIK PERSONELİ YETERLİ Mİ?     32.43       67.57

MUAYENE VE TAHLİL ÜCRETLERİNİ YÜKSEK

BULUYORMUSUNUZ?                                               57.43       42.57

TEMİZLİK HİJYEN KONUSUNDA SORUN

VAR MI?                                                                      65.84       34.16

MUAYEENE İÇİN RANDEVU ALMAKTA

SORUN YAŞIYORMUSUNUZ?                                   45.19       54.81

————————————————————————————————-

 

AKP iktidarı, ağzını açtıkça sağlıktan bahsediyor. Oysaki halk sağlıktan memnun değil. Örneğin halkın üçte ikisi (yüzde 67.57’ si) doktor ve sağlık personelinin yetersiz olduğunu söylüyor. Yine yüzde 57.43’ü muayene ve tahlil ücretlerini yüksek buluyor…

 

Öte yandan, muayene için randevu almakta daha az sorun yaşadığını açıklamıştır.

 

Aynı araştırmada, İstanbul halkı güvenlik sorunu yaşamadığını bildirmiştir. Örneğin ‘’evinizde hırsızlık oldu mu?‘’ sorusuna, halkın yüzde yüzde 86.25’i hayır demiştir. Kapkaç, dolandırıcılık konularında ise halkın yüzde 5 -6’sı sorun yaşandığını söylemiştir.

 

Aslında siyasi partiler seçim programında, Yaşam kalitesi araştırması ve yaşam memnuniyeti araştırması yaptırmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir