SON BİR YILDA KAZANANLAR VE KAYBEDENLER?

Nisandan –  Nisana son bir yılda , Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) , yüzde 11.14 oldu. TÜFE oranı , doğrudan satın alma gücünü etkiler. Paranın reel satın alma gücü düşer. Söz gelimi ortalama  bir malın fiyatı  geçen sene Nisan ayında 10 lira idiyse, bu sene 11 lira 14 kuruş oldu demektir.  

 

 

 Geçen sene elimizdeki yüz lira ile bu maldan 10 adet satın alırken , bu sene Nisan ayında aynı maldan ancak 89.8 adet alıyoruz.

 

Bu demektir ki  eğer paramızı   bir finansal yatırım aracına yatırmışsak , en az yüzde 11.14 nominal gelir elde etmemiz gerekiyor. Aksi halde paramız eriyor.  

 

Son bir yılda ,  Finansal  yatırım araçları içinde Altın ve dolar  reel getiri sağladı. Mevduat faizi ,  Borsa ve Euro ise reel kayıp getirdi.

 

Aylık olarak , Nisan ayında ise enflasyon  yüzde1.52 oranında ,  yüksek çıkınca , tüm finansal yatırım araçları  zarar getirdi.

——————————————————————————————-

 

NİSANDAN NİSANA  SON BİR YILDA FİNANSAL

YATIRIM ARAÇLARININ REEL GETİRİSİ (TÜFE’YE GÖRE )

 

                                                        NİSAN AYI                     SON BİR YIL

                                                     ——————-             ———————

MEVDUAT FAİZİ ( BRÜT )                     -1.01                                  -3.61

IMKB ( BORSA )                                    -1.79                               -19.53

DOLAR                                                 – 1.63                                  5.56

EURO                                                   – 1.96                                -3.84

ALTIN                                                    – 3.15                                17.59

———————————————————————————————–

1)Parasını mevduata yatıranların , Nisan  ayında  brüt yüzde 1.01 ve son bir yılda ise yüzde 3.61 oranında reel kayıpları oldu. Mevduat faizi enflasyonun altında olduğu için paraları eridi. Mevduattaki her  100 liranın satın alma gücü bir yıl sonra  yaklaşık  96 liraya geriledi.

Mevduat faizi üzerindeki yüzde 15 gelir vergisi stopajından sonra ise reel kayıp daha fazla oldu.

Eksi faiz , tüketimin artmasını körüklüyor.  Kimse parasının erimesini istemiyor. Bu nedenle de kimse Tasarruf  etmek istemiyor.  Tüketim artıyor.

Bu eksi faiz banka kredilerini de ucuzlatmıyor. Zira bankalar adeta kartelleşmiştir. Kredi faizleri , mevduat faizinin iki – üç katı kadardır.

2) IMKB ‘ da yine  hem aylık , hem de yıllık bazda  reel kayıp getirdi. Borsada yatırım yapanların , ortalama olarak  Nisan ayında yüzde 1.79 ve son bir yılda ise yüzde 19.53 oranında reel kayıpları oldu.

Oysaki geçen yıl Nisan ayında aynı borsa yüzde 13 reel getiri sağlamıştı. Arada 33 puan fark var. Bu fark Borsada kırılganlığın ve spekülasyonun  çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bunun içindir ki , biz ‘’ küçük tasarrufların borsada kazanması çok zordur ‘’ diyoruz.

Bir zamanlar , Anadolu da  KOBİ borsaları tartışılıyordu. KOBİ borsalarının daha az kırılgan olacağı açıktır. Zira Anadolu’da KOBİ’leri herkes yakından tanıyor. Küçük tasarrufların spekülatif amaçlı yönlendirilmesi de  çok zor olur.

3)  Geçen yıla kadar parasını hem Euro , hem de Dolara bağlayanların çoğunlukla  reel kayıpları oldu. Çünkü , sıcak para girişi ve Merkez  Bankası politikaları  kurun düşük kalmasına neden  oluyordu. Son bir yılda Euro, yine reel olarak yüzde 3.84 oranında  zarar getirdi. Dolar ise yüzde 5.56 reel getiri sağladı.

MB ‘nın enflasyonla mücadelede kurları çıpa olarak kullanması , TL’ nin aşırı değerlenmesine ve sonuçta cari açığa neden oluyor. Buna rağmen enflasyon 2004 yılından bu güne aşağı –yukarı , kadar yüzde 10 düzeyinde  devam ediyor.  Bu durum, MB ‘nın enflasyon teşhisinin ve enflasyonla mücadele yolunun yanlış olduğunu gösteriyor.

4) Altın Nisan ayında düşmeye başladı. Yine de son bir yılda yüzde 17.59  oranında en yüksek  reel getiri sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir