SEÇİM RÜŞVETİ DAĞITMAK ETİK Mİ?

BAZI köşe yazarları CHP’nin varoşlara girmediğini yazıyor. Bazıları da, AKP teşkilatının altın dağıtmasını doğru bir politika olarak görüyor.

Aslında bu iki yargı da birbirini tamamlıyor… Gerçekten varoşlarda altın dağıtan AKP genel merkezi veya il teşkilatı değil. Bu altınları ya da poşetleri AKP’nin ilçe ve belde teşkilatlarının ve AKP’li belediyelerin organize ettikleri guruplar dağıtıyor.

Ancak bu guruplar bu altınları ceplerinden dağıtmıyor… Halkın vergilerinden dağıtıyor.

Bu iş nasıl oluyor?

AKP iktidarı, İhale Kanunu’nda 7 defa değişiklik yaparak belediyelerin bazı ihalelerini ihale yasası dışına çıkardı. Bu durum AB 2006 Türkiye ilerleme raporunda da “devlette şeffaflık azaldı” şeklinde tenkit edildi.

Belediyelerin ihalesi

AKP’Lİ belediyeler istediklerine, istedikleri ihaleyi veriyor… Bu ihaleler olması gerekenden daha pahalıya çıkıyor. Ancak bu gibilerine altın dağıtma gibi el altından şartlar konuluyor. Müteahhitler eğer ihaleyi 10 fazla alırsa beşini dağıtıyor. Bu ihale bedelleri de halkın verdiği vergi ve harçlardan ödeniyor… Herhalde belediyeler ihale bedellerini para basıp ödemiyor. Yani halkın verdiği vergilerin yüzde bir kısmı seçim rüşveti olarak varoşlara geri dönüyor.
Bu nedenle CHP genel başkanı Deniz Baykal, “Bu altınları alın… Bunlar ananızın ak sütü gibi size helal olsun… Bunlar sizin vergilerinizden alınmış altınlardır. Ancak sizi bu tuzağa düşüren iktidarı da al aşağı edin” diyor.

Seçmen bilinci

BEN üçüncü bölge milletvekili adayıyım… Bu bölgede seçmeni bilinç sahibi yapmaya ağırlık veriyoruz… Ben Karslı olduğum için İstanbul’da son 20 yıldır varoşlarla her zaman iç içe oldum. Onların iyi gününde ve kötü gününde hep birlikte oldum. Zira varoşlarda yaşayanların çoğu akrabam ve yakınım… Kurduğum vakıflarla ve yaptığım organizasyonlarla onlara destek olmaya çalıştım. Bunu yaparken bugün aday olacağımı düşünmüyordum. Siyasete gireceğim diye Kars- Ardahan ve Iğdır Kalkınma Vakfı Başkanlığını bıraktım.
Varoş lafını yalnızca sözcüklerden öğrenmiş, sosyetik iktisatçılar veya entelektüel geçinenler neye dayanarak CHP varoşlara girmiyor diyorlar?

Gerçeği anlatmak

CHP varoşların içinde yaşıyor… Ancak CHP hiçbir zaman iktidar olmak için karşısında olduğu ve savaştığı yolsuzluğu kendisi yapmaz.
CHP poşet dağıtmak yerine, altın dağıtmak yerine yoksul insana iş yaratacak… İş buluncaya kadar da yasal yoldan maaş bağlayacak.
Vatandaş için bugünkü poşet veya altın mı önemlidir, yoksa hayat boyu kimseye muhtaç olmadan iş sahibi veya maaş sahibi olmak mı önemlidir? Önemli olan vatandaşa bu gerçeği anlatmaktır.

Sandıkta hesap sorulmalı

SİYASİLER 1440 gündür konuşuyor… AKP iktidarı icraat yapıyor. Seçmen ise bir gün konuşacak. Seçim günü en yüksek yargıç seçmenin kendisidir.
Seçmen bu, bir gün dağıtılan altına veya poşete bakarak karar verirse, yapanın yanında kar kalır. Yanlış yapanlar bir altın rüşvetle kendini kurtarır. Olan yine halka olur.

Seçmende bu bilinç oluşursa, demokrasi de daha iyi çalışır… Siyasi iktidarlarında yanlış yapma şansı kalmaz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir