SANAYİMİZ YÜZDE 60 YABANCI KONTROLÜNDE

Türkiye’nin cari işlemler hesabı açığı bu yılın ilk dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 8 milyar  azalarak 21.2  milyar  dolara geriledi.

Bu daralmanın temel nedeni , bu sene büyüme oranındaki  gerilemedir. Sanayi  kullandığı aramalı ve hammaddenin yüzde 70’ini ithal ediyor.

 

Nisan ayında sanayi üretim endeksi , geçen sene nisan ayına göre yalnızca yüzde 1.8 oranında arttı. Bu demektir ki büyüme oranı da düşük çıkacaktır.  Aynı zamanda ithalattaki artış ta geçen seneye göre daha az olacaktır.

Bu şartlarda geçen sene 77 milyar dolar olan  cari açık bu sene 55-60 milyar dolara gerileyecektir.  Ne var ki bu gerilemesine  ragmen cari açık Türkiye için halen çok  yüksek risk oluşturuyor.

Türkiye 2002 yılından Nisan 2012 sonuna kadar , yani 10 yıl 4 ayda  verdiği cari açık toplamı  316.4 milyar dolardır. Bu cari açığın büyüklüğünün ne anlama glediğini görebilmemiz için,  2011 yılı milli gelirimizin (GSYH olarak )   770  milyar dolar olduğunu  hatırlamamız yeterlidir.

 Bu güne kadar ortaya çıkan Cari açık ekonominin yabancılar tarafından gizli bir şekilde işgaline yol açmıştır. Özel sektörün dış borçları 230 milyar dolar çıkmıştır. Karlı işletmeler ve bankalar yabancıya satılmıştır. Yabancının yeniden ve sıfırdan yatırım  yapmak için yabancı sermaye getirmesine kimse karşı değildir. Ancak sıfırdan yatırım yapmayıp , karlı işletmeleri ve bankaları satın almak için  gelen spekülatif sermaye bütün ekonomiyi Kontrol altına almıştır.

Türkiye  İstatistik Enstitüsü Kurumu (TÜİK )  ’Yabancı kontröllü Girişim İstatistiklerini ‘’açıkladı. TÜİK’ e göre 2007 yılında yüzde 14.3 olan yabancı  Kontrol oranı , 2009 da yüzde 15.4 ‘e ulaştı.

Yabancı Kontrollü girişim , yurt içinde faaliyet gösteren ancak doğrudan veya dolaylı olarak yurt dışında yerleşik bir birim tarafından  kontrol edilen girişimdir. Maalesef TÜİK’in açıklamasına göre 2009 yılında  Türkiyenin Milli sanayii  olan İmalat sanayi yüzde 56.4’ü yabancı kontrolüne girmiştir. Bu gün bu oran yüzde 60’geçmiştir.

BAZI SEKTÖRLERDE YABANCI KONTROLÜ(2009 )  

SEKTÖR                                   YABANCI  KONTROL ORANI

————————-                    ——————————————-

İMALAT SANAYİİ                                           56.4

TÜTÜN MAMÜLLERİ ÜRETİMİ                     90.4

HAMPETROL VE GAZ  ÇIKARILMASI         21.8

ECZACILIK  ÜRÜNLERİ                               51.0

TOPTAN TİCARET                                       30.7

TELEKOMİNİKASYON                                 46.4

ELEKTRONİK                                              44.6

KÜLTÜREL FAALİYETLER                         28.6 

Dikkat edersek , Türkiye’nin stratejik sektörleri yabancı kontrolüne girmiştir. Hele , hele kültürel faaliyetlerin yüzde 28.6 oranında yabancı kontrolüne girmesini iyi düşünmeliyiz.

Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan, 2012 yılı ocak-nisan dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre, bu gelişmede dış ticaret açığının 6 milyar 526 milyon dolar azalarak 21 milyar 972 milyon dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 708 milyon dolar artarak 2 milyar 931 milyon dolara ulaşması ve gelir dengesinden kaynaklanan net giderlerin de 729 milyon dolar azalarak 2 milyar 727 milyon dolara gerilemesi etkili oldu.

Hizmetler dengesi kalemi altındaki turizm gelirleri, bir önceki yılın ilk dört ayına göre 309 milyon dolar tutarında azalarak 4 milyar 106 milyon dolara, turizm giderleri de 499 milyon dolar tutarında azalarak 1 milyar 117 milyon dolara gerilerken, yatırım geliri dengesinin altında yer alan doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlarda gerçekleşen toplam net çıkış, bir önceki yılın Ocak-Nisan dönemine göre 748 milyon dolar tutarında azalarak ilk dört ayda 2 milyar 660 milyon dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir