Rurslar Ortaklık Değil, Hegemonya Kurmak İster

Ruslar, elinden gelsin veya gelmesin ,   diğer ülkelerle eşit ilişki değil , hegemonya kurmak ister. Çarlık Rusyası , Komünist Sovyetler Birliği veya bu günkü despot Putin  rejimi , hiç fark etmez.

Sovyetler döneminde , Moskova  ipler Sovyet ülkelerden birinin elinde olmasın diye, fabrikaları  çeşitli Sovyetlere bölmüştür. Söz gelimi Traktörün Motoru bir sovyet’te , gövdesi bir sovyet’te ve lastikleri de bir başka sovyette üretiliyordu.

Tarihi boyunca Ruslar Avrupa yaşam tarzını aldı ve  fakat demokrasiyi alamadı. Yada özellikle uzak bırakıldı.

Sovyetler , kurtuluş savaşında Türkiye ye destek verdi ve fakat arkasından Stalin boğazları , Karsı ve Ardahan’ı istedi.

Hükümet son yıllarda Rusya ile ilişkileri geliştirmek istedi… Bunu bazıları  Türkiye sanki Nato’ya üye değil de bağımlıymış gibi yorumlayarak , ‘’Türkiye’nin bağımsız davranması ‘’olarak  yorumladı. Halen Dış İşleri Bakanlığı sitesinde ‘Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkiler köklü bir geçmişe dayanmaktadır ‘’deniliyor. Ama hangi geçmişe ?

Rus devlet televizyonunun,  Cumhurbaşkanının koridorda  2 dakika bekletme görüntülerini yorumlama şekline bakılırsa , sadece despot Putin değil , Rusların hepsinin  aynı kafada olduğu anlaşılır.  Ben bunları dedelerimden dinlediğim için, 1990 ve 1991 yıllarında İstanbul Üniversitesi ile Rus Bilimler arasındaki bilimsel işbirliği vesilesi ile her görüşmede  şahit olduğum için , Ruslara güven olmayacağını yıllardır yazıyorum.

Her yıl Ruslarla dış ticaretimizden dolayı ortalama 20 milyar dolar açık veriyoruz. Ruslara bu açığı vermesek, bu gün Suriye de yaşadıklarımızı daha da ağır yaşayabilirdik.

Rusya’nın yanında yer alan  ülkeler , aynen Rusya gibi Türkiye üzerine dış ticaret planları yapıyorlar. Çin’le dış ticarimizde de her sene 20 milyar dolar açık veriyoruz. Bu güne kadar 200 milyar dolayında dış ticaret açığı verdik. Galiba iki sene önceydi , Çin bize 3 milyar dolar kredi verecek diye bayram ediyorduk.

Rusya ve Çin yetmedi , şimdi de Şanghay ülkelerinden Hindistan’a her yıl 6 milyar dolar dış ticaret açığı vermeye başladık.

Türkiye 2012 yılında  Şangay İşbirliği Örgütüne (ŞİÖ) Diyalog ortağı olarak katıldı. Katılım sonrası kararı değerlendiren Çin’deki akademisyenler ve Rus analistler bu kararın hem ŞİÖ hem de Türkiye açısından bir devrim niteliğinde olduğunu belirttiler.

2018 verilerine göre Türkiye, Şanghay ülkelerine 8.484 Milyon dolarlık ihracat yaptı. Buna karşılık bu ülkelerden toplam 45.222 milyon dolarlık ithalat yaptı. Bu ülkelere karşı 2018 yılı toplam dış ticaret açığımız 36.738 milyar dolardır.

TÜRKİYE’NİN 2018 YILINDA ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ   ÖRGÜTÜ İLE DIŞ TİCARETİ (MİLYON DOLAR) 

Kaynak: TÜİK

2018 yılı Şanghay İşbirliği Örgütü ile dış ticaretimizin yeri;

  • 8 ülkeye olan ihracatımızın toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 6’dir.
  • 2018 yılında bu ülkelerle dış ticaretimizden 42 milyar 31 milyon dolar açık verdik. Bu ülkelere verdiğimiz dış ticaret açığımızın toplam dış ticaret açığımız içindeki payı yüzde 66.8’d
  • 2018 Türkiye toplam ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76 olmasına rağmen, Şanghay ülkeleri için bu oran yüzde 19.3 ’tür.
  • Görüldüğü üzere, Şanghay ülkeleri ile olan dış ticaretimiz bizim için adeta bir sömürü tablosu oluşturuyor.

Çini ve Rusya’yı zengin ettik. Şimdi sıra Hindistan’a geldi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir