RİSK ARTI, ÇÖZÜM AZALDI…

Bütün Dünya Türkiye’nin dünyanın en kırılgan ekonomisi olduğunu söylüyor… Bizde çıt yok… Tersine Başbakan gün geçmiyor ki ekonomiyi daha kırılgan yapacak seçim yatırımlarını açıklıyor.

 

Geçenlerde Economics’ te Çıkan bir yorumda, Dolar kurunda yaşanan hareketin en fazla Dünyada, Malezya, Şili, Türkiye, Venezuela ve Şili’yi zora sokacağı ifade edildi.

 

Raiting Kuruluşu Moody’s te, Türkiye’nin dış finansman maliyeti yüksek ve riskli ülkeler arasında olduğunu açıkladı. 

 

 

 

 MOODY’S E GÖRE EN KIRILGAN ÜÇ ÜLKEDE KIRILGANLIK NEDENLERİ

 

 

1) TÜRKİYE

2) ŞİLİ

3) BREZİLYA

CARİ AÇIK /GSYH

5,0

-1,3

-0,4

DIŞ BORÇ / GSYH

51,2

51,9

29,2

DIŞ KIRILGANLIK ENDEKSİ

176,1

98,3

30,7

KAMUNUN DOVİZ BORCU / TOPLAM KAMU BORCU

31

14,4

6,1

NET EMTİA İHRACATI / GSYH

0,0

9,5

2,7

BÜYÜME BEKLENTİSİ

3,2

3,5

0,5

ENFLASYON BEKLENTİSİ

7,0

3

7,5

 

 

Daha önce de, Türkiye’nin en kırılgan ülke olduğunu önce 2014 Şubat ayında ABD Merkez Bankası FED açıklamıştı.

 

IMF’ de son raporunda, yabancı sermaye akışlarının terse dönmesi, Jeopolitik sorunlar, cari açık, düşük tasarruf gibi sorunların ekonomide riski artırdığını açıklamıştı.

 

Artık herkes çok net olarak biliyor ki, Ekonomik sorunlar yanında İç politikada gerginlik ve dış politikada yeni sorunlar da ekonomide kırılganlığı artırmıştır.

 

Ne var ki, Hükümetin seçim ekonomisi dışında dünyayı gözü görmüyor…  Bu riskler ve bu ekonomik sorunlar yokmuş gibi davranıyor…  Kaldı ki, birçok hükümet üyesi geçen seneye kadar, düşük büyüme ve durgunluğu cari açığı düşürmek için kontrollü büyüme olarak tarif ediyordu.

 

Bundan sonra Hükümetlerin çözüme, planlı-programlı, uzun vadeli ve popülist pencere dışından bakması gerekir.  AKP iktidarları böyle bir anlayışa sahip değil. Tersine plan yapmanın piyasa ekonomisinde rekabeti bozacağına inanılıyor.

 

Oysaki ekonomik istikrar için, iktisat politikalarının bir plan program içinde koordine edilmesi gerekir. Devletin oligopol piyasaları, kartelleşmeyi ve spekülasyonu önleyerek, rekabetin önünü açması gerekir.

 

Öte yandan tasarruf ve yatırım ortamının oluşması gerekir. Bunun için, siyasi gerginliğin, iç ve dış siyasi sorunların istikrara kavuşması gerekir.

Özellikle, dış kırılganlıklar, yabancı yatırımcılar için önde gelen göstergelerdir. Onlar için önemli olan; yatırım yapmak için getirdikleri dövizi, vade sonunda getirisiyle beraber geri alıp alamayacaklarıdır.  

Bu günkü gerginlik ise ciddi yerli ve yabancı sermayeyi tehdit ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.