PİYASADA İŞLER KESAT

İç siyaset ve dış politika gündemi, ekonomiyi tartışmaya fırsat vermiyor. Başbakan, muhalefeti de laf yarışmasına sokarak, dikkatleri ekonomiden uzak tutuyor… Zira piyasada herkes durgunluktan ve iflaslardan şikayet ediyor. Piyasanın sesi, siyasete yansımıyor.  

 

 

 

Ankara Sanayi Odası (ASO ) Başkanı Özdebir , Merkez Bankası politikalarının  durgunluğu artırdığını vurgulayarak, 2012 son çeyrekte büyümenin sıfır olmasını  ve önümüzdeki mart ayından itibaren iflas eden işyerlerinin sayısının artmasını beklediğini açıkladı. Sanayi odası üreticinin temsilcisidir… Çıkan ses üreticinin sesidir. 

 

Piyasada İşlerin kesat  gittiğini gösteren  önemli bir gösterge , protestolu senetlerdeki artıştır.

 

Merkez Bankası verilerine göre 2013 yılı Ocak ayında protestolu senet sayısı geçen yılın aynı ayına göre  yüzde 26.5 oranında, Protestolu senet tutarı ise  yüzde 47.5 oranında arttı.

 

Ekonomide , üretimin , istihdamın  ve dağılımın  , birlikte ve koordineli olarak yürümesi gerekir.

 

Üretimde kullanılan hammadde ve ara malının , yarıdan çoğu ,bazı sektörlerde yüzde 60’ı ithal aramalı ve ham maddedir. Bunun içindir ki Türkiye bir üretim planlaması yapamıyor. Kaldı ki i Hükümetin de böyle bir anlayışı ve niyeti  yoktur.

 

Piyasada  bu sorunlar olduğu için , parası olanda senetleri ödemiyor. Ayrıca tüketicinin veya toptancını siparişleri yerine getirilmiyor… Mal sipariş edenler de  sıkıntı çekiyor.  

 

Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Enstitüsü Kurumunun (TÜİK ) yaptıkları Reel Kesim Güven Endeksi Şubat ayı  anket sonuçlarına  göre , Reel kesim güven endeksi , güven sınırı olan 100 ‘ün üstünde çıkıyor. Ancak genel endekste geçen seneye göre bir artış yok…Tersine sipariş edilen mal miktarı endeksinde düşme var.   2012 şubatında yüzde 85.9 olan toplam sipariş endeksi bu sene şubat ayında 83.9’a gerilemiş. Bu endeks durgunluğu ve talep eksikliğini gösteriyor.  

 

İmalat sanayiinde üretici, genel gidişatı da kötü görüyor.  Şubat ayı itibariyle , geçen sene 107.1 olan güven bu sene 102.9’a gerilemiş.

 

REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ VE İMALAT SANAYİİNDE KAPASİTE KULLANIM ORANI

 

                                                           2012 ŞUBAT             2013 ŞUBAT

                                               .                                  .       .                                   .

 

Reel Kesim Gündem Endeksi           107.3                          107.5

Genel Gidişat                                     107.1                          102.9

Toplam Sipariş                                     85.9                            83.9

Sabit Sermaye Miktarı                       122.2                          109.9

İmalat Sanayi                                       72.9                            72.2

 

Geleceğe ilişkin en iyi göstergelerden birisi de , yatırımlardaki gelişmedir. Maalesef , reel sektör güven endeksinde , Sabit sermaye endeksi , geçen seneye göre gerilemiş… 122.2’den 109.9’a gerilemiş.

 

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı da , geçen seneye göre düşme var.. geçen sene şubat ayına 72.9 olan kapasite kullanım oranı bu sene 72.2’ye geriledi.

 

Kapasite kullanım oranı hiçbir zaman yüzde yüz olmaz. Zira mutlaka üretimde aksama olur. Ancak yüzde 72 seviyesi de çok düşüktür. Bu seviyede üretim maliyetleri daha pahalı olur. Verimlilik daha düşüktür. 

 

Ekonominin İstihdam ayağına gelince … Üretime bağlı olarak , işsizlik oranı da artıyor. Açıklanan kasım 2012 işsizlik verilerine göre , 2011 kasım ayına göre , TÜİK’in ilan ettiği işsizler sayısında 201 bin kişi artmış… İş aramayan ve fakat iş bulsa çalışmaya hazır olanlarda ise aynı dönem itibariyle 109 bin artış var. Yani bir yılda işsiz sayısı  310 bin kişi  artmış.  

 

Üretim ve istihdam sorunu olunca , gelir dağılımı sorunu da otomatik olarak ortaya çıkar  ve ayrıca olmayan gelir de dağıtılmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir