OCAK AYINDA ALTIN KAZANDIRDI

Türkiye İstatistik Kurumu, finansal yatırım araçlarının reel getirisini her ay  hesaplayıp ilan ediyor.

 

Reel getiri, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Tüketici Fiyat Endeksi TÜFE oranlarına göre hesap ediliyor. Enflasyonun etkisi giderildikten sonra,  gerçek satın alma gücünü gösteriyor.

 

Örneğin, yıllık enflasyon yüzde 10 ise, bir finansal yatırım aracının da nominal getirisi aynı yıl içinde yüzde  20 ise, söz konusu finansal yatırım aracının bir yılda  reel getirisi yüzde 9.09’ dur.

(Reel getiri = 1+ nominal getiri / 1+ enflasyon oranı – 1 x 100 )

 

 

 

TÜFE ye göre hesaplanan reel getiri, satın alma gücünü daha iyi yansıtıyor.

 

TÜFE’ ye  göre Ocak ayının en fazla kazandıran  finansal yatırım aracı, yüzde 6.98 reel getiri oranı  ile altın oldu. Altının Ocaktan ocağa yıllık reel getirisi de yüzde 21.42 oldu.

 

Altın her zaman kazandıran bir yatırım aracı değildir. Ancak kriz dönemlerinde, güven açısından daha fazla talep edilir.

 

Son elli yılda altının fiyatı çok fazla değişkenlik gösterdi. Örneğin, 1970 öncesi bir ons altın 35 dolardı. 1944 Bretton woods’ ta dünya para sistemi dolara, dolar da altına bağlanmıştı. Bir onsa altın, petrol krizine kadar 35 dolar olarak devam etti. Petrol krizinden sonra ABD’ de FED altın dolar bağlantısını koptuğunu açıkladı. Petrol krizi sırasında bir ons altın 400 dolara çıktı… Sonra  300 dolara indi.. 1980  sıralarında 800 dolara çıktı… 2000’ li yılların başında 220 dolara kadar düştü. Şimdi 940 dolar civarındadır.

 

Bu nedenle, altının  uzun dönemli bir yatırım aracı olma özelliği yoktur.

 

 

 

—————————————————————————————

FİNANSAL YATIRIM ARAÇLARININ REEL GETİRİSİ

 

                                          OCAK   AYI   OCAKTAN – OCAĞA BİR YIL

                                            (Yüzde )                 ( yüzde )

                                            ——————-  ————————————–

 

KÜLÇE  ALTIN                     6.98                          21.42

DOLAR                                 3.45                          24.37 

BORSA                                 1.02                         -51.19

MEVDUAT FAİZİ                  0.86                            5.36

EURO                                   0.67                          12.09

————————————————————————————————

 

Ocak ayında, reel getiri olarak, altından sonra dolar geliyor. Dolar ocak ayında da  Euro ve Türk lirası karşısında değer kazandı. Ocak ayı reel getirisi, yüzde 3.45 oldu.

 

Uzun süre, baskı altında tutulan dolar, kısmen Euro karşısında değer kazandığı için, kısmen de Türk Lirası değer kaybettiği için, Ocaktan – Ocağa bir yılda yüzde 24.37 reel getiri sağladı.

 

2003 ocak ayını baz alırsak ,  2009 ocak ayında Merkez bankası reel kur endeksi 138.6’dır. Bu endekse göre bu gün bir doların yaklaşık 2.20 lira  olması gerekir.

 

Borsanın Ocak ayı reel getirisi yüzde 1.02 oldu… Ancak son bir yılda en fazla kaybeden borsa oldu. Reel kabı yüzde 51.19 oldu. Ben zaman zaman bazı yazılarımda Borsanın ne kadar şiştiğini ifade etmiştim… Borsa ‘’şiştiği gibi düşecekte‘’ demiştim.

 

Mevduat faizinin aylık reel getirisi yüzde 8.67 oldu… Yıllık Reel getirisi ise yüzde 5.36 oldu.

 

Euronun Ocak ayında ve son bir yılda dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle, reel getirisi de dolardan düşük oldu…Euro’nun reel getirisi  Ocak ayında yüzde 067 ve yıllık yüzde 12.09 oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.