MUHALEFET YOK MU?

TÜSİAD başkanının dünkü Medyada  ‘’Türkiye ciddi bir muhalefet boşluğu yaşıyor.  Keşke daha kuvvetli, daha yapıcı eylemleri olan bir ana muhalefet partisi olsaydı ‘’ şeklinde bir beyanı yayınlandı.

TÜSİAD başkanı Türbana ilişkin anayasa değişikliği ve terör konusunda muhalefet boşluğu olduğunu da vurguladı.

TÜSİAD bir dernektir … Türkiye’ de bulunan milyonlarca dernekten birisidir. Ancak sesi daha çok çıkıyor. Nedeni , zenginler klubü olmasıdır. Türkiye’ de özel sektörü temsil eden Ticaret ve sanayi odaları varken , Odalar ve Borsalar birliği varken , Neden bazıları TÜSİAD , Bazıları MÜSİAD kuruyor. Besbelli ki , hedefleri kendi üyeleri için çıkar lobisi oluşturmaktır.

2002 yılında AKP iktidar olduğunda , TÜSİAD destekledi. Ben o zaman , Gözcü gazetesindeki köşemde , ‘’AKP kendi kadrolarını  kendi zenginlerini yaratacak. TÜSİAD ‘ pişman olacak … ‘’ diye yazmıştım .

 

 

 

SANAYİCİ KOMİSYONCU OLDU

AKP , özelleştirmede , kamu ihalelerinde , devlet tahsislerinde ve devlet  imtiyazlarında kendi zenginin yarattı. Gerçek sanayiciler ise , TOBB başkanı Rifat Hısarcıklıoğlunun söylediği gibi  komisyoncu  oldu…. Sanayide işlenmiş ithal  hammadde oranı yüzde 69 oldu. Sanayici Çin ve Hindistandan işlenmiş aramalı ithal ediyor. Bu ithalata yüzde 31 katma değer katarak üretim yapıyor. Yani bu iki ülkenin komisyonculuğunu yapıyor.  

 Özel sektörün dış borcu, 160 milyar dolara çıktı. Neden bu kadar borçlandı?

Bir… İçeride yüzde 18 faiz var… Dışları da yüzde 3 faiz var. Dış kredi daha ucuza geliyor… Üstelik  Hükümet ve MB kur artışına izin vermiyor.   

İki… Bir kısım sanayici dışarıdan yüzde 3 faizle aldığı krediyi bozdurup YTL cinsinden yüzde 18 faizle Hazine bonosuna yatırıyor. Arada yüzde 15 faiz  farkı var. İşçi derdi yok… Üretim derdi yok.

YTL aşırı değerli , kur düşük olduğu için zaten sanayici üretim yapmıyor. İthalat yapıyor. Bu nedenle 2007 yılında özel sektör yatırımlarında gerileme var.

 

AKP İKTİDARI SANAYİLEŞME İSTEMİYOR

Öte yandan Ülkede sanayii kuran ve geliştiren  iş adamlarını faizciliğe ve komisyonculuğa iten nedenleri AKP yarattı… Bunlar :

–         Yatırım ortamı kalmadı. Bu nedenle Standart and poors , Türkiye’ nin kredi notunu durağandan eksiye düşürdü. Moody’s te  aynı anlamda uyarı yaptı.

–         Faiz-Kur politikası yanlış kaynak dağılımına neden oluyor. Komisyonculuğu cazip kılıyor.

–         AKP’ nin bir sanayileşme politikası yok. Yatırım teşviklerini kaldırdı. Yatırım yapmak isteyenler de  Mısıra gidiyorlar. 

TÜSİAD’ ın görevi  Sanayideki bu sorunları sorgulamaktır … Neden bu konuları sorgulamıyor da  ana muhalefeti sorguluyor… Çünkü TÜSİAD  yönetimi taraftır. Hükümetten taviz koparmak için ve  Herşeyi kendi lobisine katmak için taşaronluk yapıyor.Ayrıca CHP’nin savunduğu Ülkenin  Ulusal çıkarları, KOBİ’ lerin çıkarları , işçinin çıkarları TÜSİAD’ ın  dış bağlantılarına terstir.

TÜSİAD BAŞKANI YANLIŞ DEĞİL, YALAN SÖYLÜYOR

Nihayet  TÜSİAD  Başkanının   ‘’ Türbana ilişkin Anayasa değişikliği, terörle ilgili konuların yoğun olarak tartışıldığı bir dönemde , Muhalefet boşluğunun TÜSİAD’ ın söylemlerinin daha siyasi algılanmasına neden oluyor. ‘’ demesinin ise ipe – sapa gelir bir tarafı yoktur.

Türbana ilişkin Anayasa değişikliğinin , demokrasi veya özgürlükle sınırlı masum bir istek olmadığı açıktır. Türkiye İran olursa , TÜSİAD’ başkanının yaşayacağı dünyalar var. Ne var ki  70 milyon insan Türkiye de yaşamak zorundadır.

Eğer CHP olmasaydı , Deniz Baykal olmasaydı , Türban simgesi Türkiye yi şimdi nereye taşımıştı ? Biraz düşünme zahmeti gerçeği bulmaya yetecektir.

Teröre gelince … CHP ‘ yanlış anlaşılma, oy kaygısı gibi bu gün yaşadığı sorunlara rağmen terör konusunda hiç taviz vermedi.

TÜSİAD Başkanı , CHP’ yi suçlarken , kendini ele verdiğinin bilincinde değil. TÜSİAD’ ın  işi olmayan bu tür  söylemleri hem Türkiye’ nin geleceğine, hem ciddi sanayici ve işadamına ve  hem de halka zarar veriyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir