MUHALAFET NEDEN UMUT OLAMADI?

Öteden beri  isminin basında geçmesinden hoşlanmayan bir duayen gazeteci , gezi olaylarından önce , ‘’ Kılıçdaroğlu Başbakanın panzehiridir ‘’ demişti. Bu söz, ‘’eğer Kılıçdaroğlu olmasa Başbakan daha hızlı yıpranır ‘’ anlamındadır. Başbakanın gezi olaylarını yanlış yönetmesi sonrasında ise aynı Gazeteci ‘’ Bu defa Başbakan Kılıçdaroğlunun panzehiri oldu ‘’ diyor.

Dün bir gazetede , Kılıçdaroğlu’nun beyanatı vardı. Bu beyanatta Kılıçdaroğlu  baştan sona Başbakanı konuşuyor. Ve akıl veriyor… ‘’ Toplumu dinle , anla ve gereğini yap’’ Gereği nedir ? Nasıl yapsın ? bunları da söylese Başbakan için başarılı bir danışman olacak ! Eğer CHP iktidar olursa  bu sorunlar  nasıl çözecek ? Partinin projeleri nedir ? Bu çözümleri  bu güne kadar Kılıçdaroğlu’ndan kimse duymadı.

Gezi olaylarının son günlerinde , Today’s Zaman’a yapılan anket sonuçlarına göre ‘’ bugün seçim olsa  kime oy verirsiniz ? ‘’ sorusuna verilen cevaplara göre , AK Parti‘nin oy oranı yüzde 35.3,  CHP  yüzde 22.7, MHP  yüzde 14.5 , BDP  yüzde 6.2  kararsız yüzde 7.6 ve soruyu yanıtsız bırakan oranı ise yüzde 5.9′ oldu. 

 

 

Bu günkü konjonktürde , Ekonomi en az siyaset kadar risklidir. MHP ise yüksek poltika yapıyorum diye ekonomiyle ilgilenmiyor. Ayrıca MHP’nin ani düşüşü tamamıyla  gezi olaylarını yanlış yönetmesinden ileri geliyor.  Gezi olaylarında önceleri Bahçeli’nin  AKP ile aynı paralele düşmüş olması sonrasında ise konu ile ilgili açıklamalarının  kamu oyunda  tatminkar bir karşılık bulmamış olmasından , MHP’nin oy potansiyelini düştü. Bu durumu herkes yakın çevresinden gözlemledi.

CHP’nin  bu siyasi ortamda bile aynı oy oranında takılı kalmış olması  ise , Kılıçdaroğlu’nun  yanlış yönetiminden ileri geliyor. Bu durum , parti tabanını ve modern yaşam tarzını benimsemiş olanları üzüyor.

CHP’nin tabanında ideolojik farklılık yok.  Ne var ki bu birlik  guruba ,  Parti Meclisine ve MYK’ ya yansımıyor. Çünkü partide ön seçim yok. 2011 seçimlerinde gösteriş olsun diye birkaç ilde yapıldı.

Herkesin siyasi kaderi Kılıçdaroğlu’nun  elinde. Milletvekilleri ,Parti Meclisi ve MYK ‘ demokratik görünen ve fakat her seçimde müdahale eden Kılıçdaroğlu tarafından belirleniyor.  Dünyada , milletvekilliği önerilen insanlar ‘’ben değil kızım veya eşim milletvekili olsun ‘’dediği için onların milletvekili yapıldığı başka bir ülke veya bir siyasi rejim daha var mı ?

En son Kurultayda , Kılıçdaroğlu defalarca çarşaf listeden bahsetti ve fakat en sonunda yine anahtar liste olarak kendi listesini çıkardı. Danışmanım yaptı dedi . Birçok insana parti meclisi listesine girme dediğini hepimiz biliyoruz. Son gurup başkan vekilliği seçimlerinde de kendi tercihlerini  ilk turlarda seçtirdi.

Delege ve adaylar , kendi siyasi geleceklerinin  Kılıçdaroğlu’nun tercihlerine bağlı olduğunu bile bile aksine davranmıyorlar. Ben bu duruma düşmemek için , aday olmayacağımı açıklamıştım.  

Kılıçdaroğlu siyasi tercihini de  ’ Herkesi  kucaklayan bir CHP’’ olarak açıkladı.  Böyle olunca da parti  üst yönetimde her kafadan bir ses çıkıyor. Söz gelimi , Ermeni soykırımı var diye Ermenilerden özür dileyenleri  adeta zorla parti meclisine alıyor… PKK ile yakın ilişkileri olanları , tarikatları , sözleriyle Atatürk’e karşı olanları , CHP  ve Baykal’la uzun süre uğraşanları , aleyhte sık sık yazanları , parti ile uğraşmak için örgüt kuranları parti üst yönetiminde topladı.

İdeoloji  en iyi tutkaldır. Bu bağı olmayanların bir arada durması imkanı yoktur. Kaldı ki parti üst yönetiminde  görev bölüşümü olduğu halde herkes parti politikasını kendi kafasına göre kamu oyuna açıklıyor.

Kurtuluş savaşından yeni çıkmış bir millete heyecan ve enerji veren ‘’İmtiyazsız, sınıfsız kaynaşmış bir kütleyiz ‘’ diyen ‘’10.yıl marşını duyunca asabım bozuluyor ‘’ diyenlere karşı , genel başkan  Kılıçdaroğlu veya önüne geldiği yerde ve aklına her geleni konuşan CHP genel başkan yardımcıları neden susuyor ?

 

Kılıçdaroğlu eğer bu işi yapamadığını açıklar ve partiyi tıkanmaktan kurtarırsa , genel başkanlıktan daha önemli olan bir görev yapmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.