MİLLETİ GAZA GETİREREK GAZA ZAM…

AKP kongresinde prensip kararlardan birisi ‘’ Yoksulluğun yok edilmesi ve gelir dağılımının düzeltilmesi ‘’ kararı idi. Ancak aynı gün bunun tersi yapıldı. Doğalgaza yüzde 9.8 ve elektriğe yüzde 10.1 oranında zam yapıldı. 

 

 

 

Kongre heyecanı ve kongre tartışmaları zam haberini ve zam tartışmasını bastırsın diye, zam kararı, kongreyle aynı gün alındı.  Gerçekte ise zammı devlet yapar. AKP kongresi ile bir bağlantı kurulması ve zammın tartışılmasının önlenmesi siyasi iktidarın devlete bakış açısını yansıtıyor… Devleti de parti malı gibi görüyor.

 

Normalde, AKP nin yoksulluğu azaltacağım diyerek aynı gün zam yapması Ziya paşanın darbımesel haline gelen meşhur sözünü hatırlatıyor… Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde’

 

Maalesef, Milet’te kendi cebinden çıkan gaz parasına bakmıyor… Başbakanın gazına geliyor… Hükümette bundan yararlanıyor ve bir yıl içinde doğal gaza yüzde 30.35 zam yapabiliyor.

 

Doğalgaza Nisanda yüzde 18.72 zam yapılmıştı. Yani yüzde hesabı ile  100 olan fiyat 118.72’ye çıkmıştı. Şimdi de 118.72 üstünden yüzde 9.8 daha zam yapıldı. 100 ‘den 130.35’e çıktı. Yani  Nisandan bu yana gaz fiyatlarına toplam yüzde 30.35 oranında zam yapılmış oldu.

 

Ayni hesapla elektiriğe de yüzde 19 zam yapıldı.

Bu zamlar neden yapıldı ?

1)İthal gaz fiyatları mı arttı ? Artmadı çünkü Azerbaycan ithal ettiğimiz gaza zam yaptı… Ancak aynı zamanda Rusya da gaz fiyatını  500 dolardan 450 dolara düşürdü… Türkiye şu anda beş ayrı ülkeden,  Rusya, İran, Cezayir, Nijerya ve Azerbaycan’dan doğalgaz alıyor.  2011 yılında Türkiye bu ülkelerden yaklaşık 44 milyar metreküp doğalgaz ithal etmiş. Azerbaycan’dan 7 milyar metreküp gaz ithal ediyoruz…Oysaki  Rusya’dan 24 milyar  metreküp gaz ithal ediyoruz.

2) İthal gaz için verdiğimiz  Dolar’ın değeri  mi arttı ? Tersine yılbaşında bir dolar 1.87 lira idi… Dün ise 1.79 lira idi.  Yani yılbaşından bu yana dolar değeri , yüzde 4.3 oranında düştü… Başka bir ifade ile ithal ettiğimiz dolara TL cinsinden daha az para ödüyoruz.

3) Enflasyon hesabı , gaz maliyeti hesabına girmez. Çünkü  dolarla ithal ediyoruz.  Gaz satış hesabına girer … Çünkü doları TL’ ye çevirip satıyorlar.  2012 Eylül ayı TÜFE oranı yüzde 8.88 ‘dir . Bu enflasyondan da dolardaki düşmeyi çıkarmak gerekir. Yani enflasyonu da  bahane edemezler.

Gaz fiyatlarındaki artışı yapanlar , net bir hesap yaparak , vatandaşı bilgi vermelidirler… Bu iş AKP  kongresinde  üstelik Türk’ü eksik olan milletim diyerek olmuyor. Önemli olan aynı millete hesap vermektir. 

Öte yandan Eğer devlet  bu  işletmeciliği yapamıyorsa , kayıp ve kaçak varsa , bunda vatandaşın ne günahı var  ?

Aslında sorun gaz  maliyetleri  değil… Sorun AKP’nin bütçe açığını fakir- fukaranın sırtına yüklemesidir…Bu şekilde hükümetlerin kamu fiyatlarını maliyetlerin çok üstünde tutması, ‘’Gizli vergidir’’ Gizli vergi aynı zamanda haksız vergidir …

Hükümet  Uzun süre düşük kur’ uygulaması yaptı. Bu nedenle Yüzde 70 oranında dışa bağımlı bir üretim yapısı oluştu. Enerjide bu bağımlılık maalesef daha ağır sonuçlar  verebilecek niteliktedir. Söz gelimi doğal gazda yüzde 61 oranında Rusya’ya bağımlıyız. Rusya gazı keserse , yalnızca üşümekle kalmayız , elektrik üretimi de kesilir. Çünkü elektrik üretiminde  de yüzde 50 doğalgaza bağımlıyız… Yetmedi Hem doğal gaz hem de elektrik kullanan  sanayi üretimi de duracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir