MERKEZ BANKASI FAİZ ANARŞİSİ YARATTI

MERKEZ Bankası Başkanı, konut kredileri ve kredi kartlarının sınırlı oranda hızlanarak artışa devam ettiğini, taşıt kredilerinin ise reel olarak azalış gösterdiğini söyledi.
Faiz oranlarının ise, ihtiyaç kredilerinde geçen seneki düzeyde devam ettiğini, konut ve taşıt kredileri faiz oranlarında ise azalış olduğunu söyledi.
Aslında bu sene hedef enflasyona göre ve gerçekleşen enflasyona göre, faiz oranları çok yüksektir.
Bu faizlerin yüksek seyretmesi, Merkez Bankası’nın uyguladığı bir politikadır. Merkez Bankası sıcak para çıkmasın ve yenisi gelsin diye gecelik faizleri bir yıl önce artırdı. Bir yıldır indirmiyor.

Öte yandan kredi kartları faizlerini de Merkez Bankası tayin ediyor. Yasaya göre, Merkez Bankası bankaların banka kartları ve kredi kartlarında maksimum faizleri belirliyor. Bazı bankalar bu oranların altında faiz uyguluyor. Bazı bankalar da ve hatta çoğu banka da en yüksek oranı uyguluyor.
Özetle MB faiz anarşisi yarattı.

Tefeci faizi

1) MB mevduatta en az ve en çok faizleri ilan ediyor. Mevduatta en yüksek faiz yüzde 20 dolayındadır. En düşük faiz de yüzde 12 dolayındadır.
Oysa ki banka ve kredi kartlarında, gecikme faizi yüzde 106, akdi faizde ise yüzde 91.2’dir.
Bu işin özeti şudur… Eğer bankaya para yatıracaksan banka sana yüzde 20 faiz verecek… Buna karşılık eğer banka ve kredi kartı kullanarak bankadan avans çekecek olursan yüzde 91 faiz vereceksin.
Banka kartları ve kredi kartlarında yüzde 91 veya yüzde106 faiz, tefeci faizinin de iki katıdır.

Faiz yıllık olur

2) BANKALAR mevduat için yıllık faiz, kredi için aylık faiz ilan ediyor. Aylık faiz bir ekonomide istikrarın olmadığını göstermektedir. Aylık ilan edilen faiz, tüketiciyi aldatmaktadır. Dünyanın hiçbir ülkesinde aylık faiz yoktur… İlan edilen faizler yıllıktır. MB ve BDDK bu konuda bankaların halkı aldatmasına yataklık ediyor.


                                                    Yıllık kredi faizleri

                                                    En düşük ………En yüksek
Kredi kartları akdi faizi                    38.5 ………………91.2
Kredi kartları gecikme faizi             52.5 …………….105.8
Konut kredileri                                  12.6 …………….27.6
Taşıt kredileri                                    20.1 …………….25.3
Destek kredileri                                23.1 ………………34.5

Vatandaş kredi borçlusu

3) Merkez Bankası Başkanı, konut ve taşıt kredilerinde faiz oranlarının düştüğünü söylüyor. Bir bankayla konuştum… Gerçekten taşıt kredileri düşmüş… Konut kredisi ise tersine artmış… Örneğin konut kredisi faizi geçen sene temmuz ayında aylık olarak 1.13 iken bu sene 1.34’e çıkmış.
4) Faiz uygulamasında, bankalar arasında da büyük farklar var. Örneğin kredi kartları akdi faizi olarak bir banka yüzde 38.5 faiz alırken, birçok banka yüzde 91.2 faiz alıyor.
Yani aynı nitelikte faizler arasında, iki buçuk kat fark var.
Sanayinin kullandığı krediler azaldı… Çünkü sanayi artık dış kredi kullanıyor. İçeride bankalar tüketici kredisi, konut kredisi, aşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi krediler vererek, vatandaşı borçlandırdı. AKP’ye kızanlar dahi korkusundan aynı partiye oy verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir