MART AYINDA KİM KAZANDI?KİM KAYBETTİ?

Genel anlamda fabrika kuran, otel yapan, yatırım yapmış olur..  Elindeki parasını, bankaya yatıran, borsaya yatıran, altın alan ve döviz tutanlarda yatırım yapmış olurlar.. Birbirinden ayrılsın diye ikinci yatırım türüne teknik anlamda  ’Plasman‘’ deniliyor..

 

Gelişmiş ülkelerde, tasarruf edenler, genellikle kendi paraları ile yatırım yaparlar..  Yani döviz bir yatırım aracı değildir..

Türkiye de, sık sık devalüasyon olduğu ve geçmiş bazı  olaylarda Milli para devalüasyonla  bir gecede yüzde 40’ a varan değer kaybettiği için, döviz bir korunma aracı gibi görülmektedir..

Küreselleşme sürecinde uluslararası düzeyde, çeşitli paralar arasındaki parite de değişti… Parite iki para arasındaki değişme oranıdır.. Örneğin, Kasım 2002 yılında bir dolar 1.673 TL ve bir Euro 1.650 TL idi. Yani dolar 1.01 Euro idi.. Bu gün bir dolar 0.74 Euro dolayındadır. Yani dolar Euro karşısında 2002 sonundan bugüne kadar yüzde 25 kadar değer kaybetti.

 

 

Mart ayında ve marttan marta son bir yılda elde  dolar tutanlar kaybetti. Mart ayındaki reel kayıp, binde 12 oldu.. son bir yıldaki reel kayıp ise yüzde 5.02 oldu.. Buna karşılık Euro tutanlar martta yüzde 1.47 reel gelir, son bir yılda ise yüzde 4.64 reel gelir elde ettiler.

 

Reel gelir veya kayıp, enflasyonun etkisi giderildikten sonra kalan gelir ve kayıptır.  

Aslında olan şudur: Sıcak para döviz bolluğu yaratıyor.. Bol döviz de döviz arzını ve neticede döviz kurarını baskı altında tutuyor.. Yani döviz kurları enflasyonun altında kalıyor. Sıcak para kaçmasın diye Merkez bankası faizleri yüksek tutmak zorunda kalıyor.

 

Mart ayında ve son bir yılda en çok reel kayıp borsa da oldu.. Borsada mart ayında yüzde 3.32 ve son bir yılda ise 14.42 kayıp ortaya çıktı.

 

Dünyada ve Türkiye de piyasalar aşırı kırılgan oldu.. Borsa endeksi aşırı dalgalanıyor..  Bu nedenle, küçük tasarruf sahibinin borsadan uzak durması gerekiyor. Oysaki bizim gibi ülkelerde  küçük tasarruflar borsa da birleşerek yatırıma dönüşmesi gerekir.. Ancak istikrarsızlık varsa en fazla zarar  gören  küçük tasarruf sahibi olacaktır.

 

Mevduat faizinin reel geliri düşük oldu… Buna neden geçen sene mayıs ve haziran aylarına kadar gecelik faizlerin düşürmesi, ancak bu aylardan sonra artırmış olmasıdır..

 

Külçe altına gelince.. Altındaki fiyat hareketi de son  iki yılda dalgalı bir yapı gösterdi.. Buna rağmen son bir yılda altın yüzde 11.3  reel gelir sağladı.

 

 

 

TABLO : TÜFE’ YE GÖRE MART AYINDA YATIRIM    

             ARAÇLARININ REEL GETİRİSİ ( YÜZDE )

 

 

YATIRIM

ARACI

 

MART AYI

 

MART’TAN MART’A

SON BİR YIL

 

Mevduat Faizi

 

0.45

 

              3.10

 

IMKB ( Borsa )

 

-3.32

 

-14.42

 

Dolar

 

      – 0.12

 

– 5.02

 

Euro

 

1.47

 

4.64

 

Külçe altın

 

– 1.41

 

11.31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TERCÜMAN /      NOTLAR ..

Değerli okuyucular.. Bir hafta sonra, geleceğin en büyük gazetelerinden biri olacak Tercüman gazetesinde yeniden sizinle buluştuğum için çok mutluyum… Gözcü’ nün kapatılmasından sonra çok sayıda e-mail alıyorum. Bunlardan  birisini yorum yapmadan aynen veriyorum.

 

        AZİZ DOSTLARIM.                                                     

        Bu sabah marketten Gazetemi alırken Kırmızı çerçeve içinde olduğunu görünce bir nisan şakaları var diye düşündüm.

        Yazılarınızı okuyunca ve televizyondan da izleyince  şok oldum. Bundan sonra gazete okumayacağım. Zaten istedikleri de bu değil mi?

        Milleti uyandırma ve bilgilendirme görevini yapan tek bir GÖZCÜ gazetem vardı. Onu da haber vermeden kapattınız. Bunun böyle olacağı belliydi.

        İstiklal savaşı dönemindeki mandacılarla,  ali kemal kafalılar  sizin gibi vatanseverlerin önünü kesmezlerse Ortadoğu Enerji kaynakları nasıl ele geçirilecek…?

        Emperyalistlerin Silahla bu milleti yenmeleri uşak ve sömürge haline getirmeleri mümkün değildir… 

        ANCAAAAK; !

         HİÇ OKUMAMIŞ, AYDINLANMAMIŞ bir millet, kendi içlerinden acemi bir şoförün otobüsüne bindirilir, yalpalata yalpalata canından bezdirilirse, Bizansı Fatih Sultan Mehmet’e Teslim eden Papazlar gibi o ülkeyi teslim ve uşak olarak alırsınız.

         Bir şartla… Atatürk’ün torunları hesaba katılmazsa…

         susmayınız… daha fazla yazınız. yeni bir gazete çıkarırsanız tiraj rekoru kırarsınız. tam zamanı. şans bir defa ele geçer...

        Saygılarımla..         

                                                                                                İsmet Biçim Emekli Defterdar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir