LAHMACUN EDEBİYATI İLE İKTİSAT OLMUYOR

Her mesleğin bir meslek dili  var.. Birde halk dili var..Örneğin eğer doktor Tıp’ diliyle konuşursa hiçbir şey anlamazsınız .

İktisatta aynı şekilde … İktisat  konusunda eğer   meslekten olmayanlara , meslek diliyle hitap ederseniz , hem boşa çene yormuş olursunuz .. Hem de karşınızdakini sıkmış olursunuz .. Bildiğiniz de sizde kalır.

İktisat , insana dayanır .. malzemesi insandır.. Bunun içindir ki çok karmaşıktır.. Diğer sosyal bilimlerde olduğu gibi zaman ve mekana göre  değişir.. İçinde bulunduğunuz ekonomik şartlara, ve sosyal çevreye göre yorum yapmak zorundasınız.

Elbette teknik altyapınızın da yeterli olması gerekir.. Ayrıca tarafsız ve objektif düşünmek zorundasınız.

Öte yandan  iktisat,  laubalilik kaldırmaz.. Zira dinleyen veya okuyan  insanlar , ‘’kendimi  nasıl yaparım da  en   rasyonel bir biçimde organize edebilirim .. İmkanlarımı nasıl değerlendiririm.. ‘’ diye dikkat kesilmişken, siz  lahmacundan söz ederseniz, okuyan veya dinleyenin  tepkisini çekersiniz.. Zira  Eğlenmek isteyen , rahatlamak isteyen , magazin veya adamına göre  belgesel okur veya dinler..

 

 

Yine İktisatçının iyimseri veya kötümseri olmaz.. Yorum farkı olur.. yahut taraf tutanı olur.. Eğer taraf tutuyorsa, zaten iktisatçı değildir.


İKİ TARAFI KESEN BIÇAK

İktisat politikaları ,  tıbbi  ilaçlara benzer.. İki tarafı kesen bıçak gibidir.. Bu nedenle iktisadi olaylarda , sonuçlarda madalyonun diğer tarafına bakmak gerekir. 

Örneğin, kısa dönem için  bakarsanız , borsanın spekülatif karlar veya zararlar  getirdiğini görürsünüz .. Gerçek getiri için daha uzun dönemli bakmak ve enflasyonun da etkisini gidermek gerekir.

Bir arkadaşım, ekonomi tartışırken araya sürekli İngilizce kelimeler sokuştururdu.. Oysa bu İngilizce kelimelerin hepsinin oturmuş Türkçe karşılıkları vardı.. Bazı diğer arkadaşlarla tartıştıktan sonra   bu   yolun bir kompleksin dışa vurması olduğuna karar verdik.

Medya ya bakalım.. Borsa, bankalar, yani para ve sermaye piyasa araçları , haber ve yorumların yüzde doksanını oluşturuyor.. Medyayı  adeta finans sektörü işgal etmiş..Üretim , paylaşım ve istihdam  unutulmuş.. Üstelik borsa yorumu yapanlar, aşağı tutunma noktası , tepki sınırı, moment gibi her gün ve hatta her saat , şahsen benim ve inanıyorum ki iktisatçının da anlamakta zorlandığı aynı lafları söylüyorlar.

Globalleşme süreci diye  sıcak para dünyayı esir aldı.. O kadar ki sendikalar bile işçi hakları ile uğraşmıyor.. 1980 öncesi çok hareketli olan ve medyada her gün yer alan sendikalar şimdi içine kapanmış durumdadır.. Veya şimdi bazı sendikalar çeşitli kliklere yataklık etmektedir… Bunlar içinde Soros vakfıyla çalışanlar olduğu şeklinde kamu oyunda yaygın bir kanaatte var. 

İktisatçı bütün bu gerçekleri halkı aydınlatmak için en doğru olan bir şekilde ve taraf tutmadan , halk diliyle konuşmak zorundadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir