LAFLA TEKNOLOJİ ÜRETİLMEZ

Sanayi ve Ticaret Bakanı yarın İstanbul’ da, ‘’Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’’ ni açıklayacak. Bu stratejide dikkat çeken, ‘’Türkiye’yi Orta ve ileri teknoloji ürünlerde Avrasya’nın üretim üssü yapmak‘’ hedefidir.

 

 

Çok iddialı bir yaklaşım… Ancak hedefe kilitlenirsek ve siyasi beklentilere feda etmezsek, bu hedefe yaklaşabiliriz. Yapılması gerekenlerin başında, piyasada oligopol yapıları, kırmak kartelleşmeyi önlemek ve rekabet şartlarını iyileştirmek geliyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu, 2008 sanayi ve Hizmetler sektöründe yoğunlaşma düzeyini açıkladı. Yoğunlaşma oranı, Bir alt sektördeki 4 firmanın cirosu toplamının, bu sektördeki toplam ciro değerine bölünmesi ile bulunmuştur.

 

Bu anlamda, yoğunlaşma düzeyi 100 olan birçok sektörde 4 ve daha az firmanın piyasaya hakim olduğu ortaya çıkmaktadır.

——————————————————————————————–

EN YÜKSEK YOĞUNLAŞMA DÜZEYİNE SAHİP BAZI SEKTÖRLER

                                                                   YOĞUNLAŞMA ORANI

KAĞIT HAMURU İMALATI                                  100.0

GAZ ÜRETİMİ                                                     100.0

ULUSAL POSTA  FAALİYETLERİ                      100.0

TEKNİK VE MESLEKİ ÖĞRETİM HİZMETLERİ  100.0

İŞLENMEMİŞ TÜTÜN TOPTAN TİCARETİ          99.8

HAMPETROL VE DOĞALGAZ  ÇIKARIMI           96.1

———————————————————————————————

 

Yoğunlaşmanın yüzde 100 olması, piyasanın az sayıda firma tarafından kontrol edilmesi ve rekabetin olmadığını gösteriyor.

 

Öte yandan, bankacılık sektöründe 21 bankanın tamamı kredi kartlarında yüzde 33.12 azami faiz uyguluyor.  Bankanın kendisi yüzde 7 faiz ile kaynak bulup, kredi kartından yüzde 33.12 faiz alırsa ve tüm bankalar aynı faizi uygularsa, rekabet yok ve kartelleşme var demektir.

 

Bankacılıktaki kartelleşmeyi MB yaratıyor. Zira yasaya göre bu faizlerde azami sınırları MB ilan ediyor. Ayrıca bu haksızlık BDDK’ nın da gözü önünde yapılıyor.

 

Sanayide oligopol yapıları kırmak için, yoğunlaşmanın olduğu sektörlere devletin yatırım teşvikleri vererek, bu sektörlerde ihracata özel imkanlar tanıyarak, yeni firmaların girişini sağlaması gerekir. Bankaların kartelleşmesini de yasalarla önlemek gerekir.

 

İkincisi ve daha önemlisi Türkiye’nin orta ve ileri teknoloji ürünlerinde Avrasya’nın merkezi olması, dış rekabet imkanlarına bağlıdır. Türkiye’ nin dış rekabet gücü, düşük kura bağlı olarak düşük kalmıştır.

 

Merkez bankası reel kur endeksine göre, TL’ nin aşırı değer kazanması nedeniyle, yerli girdi kullanan ve tamamı Türkiye’ de üretilen mal ve hizmetlerin ihracat fiyatları, diğer ülkelere göre TL cinsinden yüzde 28 daha yüksektir.

 

Söz konusu Reel kur endeksine göre bir doların iki lira olması gerekir. 1.55 olduğu sürece, tamamı içeride üretilen ve ithal girdi kullanmayan bir üretimin dış rekabet şansı yoktur.

 

TL aşırı değerli olduğu bir ekonomide, Aramalı ve hammaddeyi ithal ederek, sanayide teknoloji üretmek, lafta kalır. Teknoloji üretmek için, sıfırdan iç üretime ağırlık verilmelidir.

 

Bu anlamda, uluslararası arenada iddialı olmak için önce TL’nin aşırı değer kazanmasını önlemek gerekir.

 

Bir diğer faktör, devletin altyapı yatırımlarını tamamlamış olması gerekir.  

 

Altyapı yatırımları tamamlanmadan, sanayi stratejisi oluşturmak mümkün değil. Üstelik bu yatırımların, özellikle doğal tekel niteliğinde olanlar ile kamusal niteliği daha fazla olanların devlet tarafından sunulması da gerekir. Bu anlamda altyapı yatırımlarını özelleştirmek olumsuz etki yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir