KREDİ KARTLARINDAKİ FAİZ TEFECİ FAİZİNİN İKİ KATIDIR

Merkez Bankası, önceki gün, kredi kartları faiz oranlarını göstermelik olarak düşürdü.

Kredi kartlarında iki faiz uygulanıyor..

Birisi akdi faizdir.. Akdi faiz demek, banka ile yapılan kredi kartı sözleşme faizidir. Bu faiz, kredi kartları borçlarında asgari ödeme tutarının üstünde kalan kredi kartı borçları ve kullanılan nakit avanslardan alınan faizdir.

İkincisi gecikme faizidir.. Gecikme faizi de kredi kartı borcunu zamanında ödemeyenlerden alınan faizdir.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’na göre, bu faizlerin her ikisinde de uygulanacak en yüksek faize Merkez  Bankası karar veriyor.. Bankalar, Merkez Bankası’nın belirlediği  bu faiz oranın

Üstünde faiz uygulaması yapamıyor..

Ne var ki, Merkez Bankası da bu faizleri tefeci faizinin iki katı olarak belirliyor..

Bu anlamda Merkez Bankası kredi kartlarında yüzde 5.7 olan   akdi faizi, yüzde 5.63’ indirdi.. Yıllık hesabıyla yüzde 94.5 ‘ten yüzde 93’e indirdi.

Yine Merkez Bankası gecikme faizine uygulanacak en yüksek aylık faizi de yüzde 6.29’dan 6.22’ye indirdi.. Yani yıllık bileşik faiz olarak, yüzde 108’den yüzde 106’ya indirdi.

Özellikle yabancı bankalar, kredi kartlarına uyguladıkları faizi Merkez Bankası’nın tespit ettiği en yüksek orandan ilan ediyorlar..

Örneğin, yabancıya satılan Finansbank, HSBC,Yapı Kredi ve Tekstilbank , en yüksek orandan faiz alıyorlar.

Aynı Merkez Bankası, mevduata verilecek azamı faizi de belirliyor.. Bankalara, “mevduata en fazla yüzde 26 faiz vereceksin” diyen Merkez Bankası aynı bankalara yüzde 106 faiz alma imkanı veriyor. 

Piyasada tefeci faizi en yüksek mevduat faizinin iki katıdır.. Şu sıralarda yüzde 50 ile yüzde 60 arasında değişiyor.. Buna karşılık bankaların kredi kartlarından aldıkları yüzde 106 oranındaki faiz , tefeci faizinin iki katıdır.

Öte yandan bankalar kredi kartlarına çok farklı faiz uyguluyorlar..  Bu bankalardan dördü , en yüksek faiz uygularken , bir kısmı daha düşük uyguluyor.. Bankalar  içinde en düşük faizi MNG alıyor.. MNG’nin kredi kartlarından aldığı  akdi faiz oranı yüzde 38 dir.. Gecikme faiz oranı da yüzde 52’dir.

MNG’de kar ettiğine göre, yüzde 108 faiz alan bankalar spekülatif kar elde ediyor demektir..

Spekülatif karlar, haksız rekabet yaratır.. ve piyasa düzenini bozar.

Ezilen tüketici oluyor.. Kredi kartlarında asgari ödeme oranı yüzde 20 olduktan sonra, kredi  kartı mağdurları artmaya başladı.

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı  Ali Er, kredi kartı fakir halk için bir lüks değil, ‘’ hayatı idame ettirme aracıdır’’ diyor.

Kredi kartlarında risk nedeniyle faizler her yerde ortalama faizden yüksektir.. Ancak hiçbir ülkede ortalama faizin dört katı değildir. 

Bu anlaşılmaz tutumu nedeniyle, 2007 ‘yılında ekonomide risk oluşturan faktörler arasına  Merkez Bankası da girdi. Mayıs –haziran kur şokundaki tutumu, Başkanın “döviz almayın”  şeklinde meramını yanlış anlatması gibi nedenler,  Merkez  Bankası’nın kredibilitesini düşürdü.

Merkez Bankası kredi kartı faizleriyle ilgili  kararları nedeniyle de halkın da gözünden düştü..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir