KREDİ KARTLARI KANUN TEKLİFLERİ HAKKINDA BASIN BİLDİRİSİ

15 HAZİRAN 2009

 

 

ESFENDER KORKMAZ

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

BASIN BİLDİRİSİ 

 

HÜKÜMET, CHP ADINA BENİM SON BİR YILDIR MÜCADELE VERDİĞİM KREDİ KARTI MAĞDURLARINA ÇÖZÜM GETİRMEK ZORUNDA KALDI.

 

GETİRİLEN ÇÖZÜM, YALNIZCA MAĞDURLARLA İLGİLİDİR. YAPILCAK DÜZENLEME KREDİ MEVCUT SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEDİĞİ İÇİN KREDİ KARTLARINDA YENİ MAĞDURLAR ORTAYA ÇIKACAKTIR.

 

BENİM CHP ADINA, KREDİ KARTLARI FAİZLERİ VE KREDİ KARTLARI MAĞDURLARI İÇİN VERDİĞİM 2 YASA TEKLİFİ,  AKP MİLLETVEKİLLERİ TARAFINDAN RED EDİLMESEYDİ, HEM KREDİ KARTI MAĞDURLARI SAYISI BU KADAR ARTMAYACAKTI HEM DE SİSTEM YENİ MAĞDURLAR YARATMAYACAKTI. AYRICA BU GÜN OLDUĞU GİBİ TAKİPTEKİ KREDİ KARTI ORANI YÜZDE 9.6’ YA ÇIKMAYACAKTI. TAKİPTEKİ KREDİLERİN ARTMASI NEDENİYLE BANKALAR DA ZOR DURUMA DÜŞMEYECEKTİ.

 

  • CHP ADINA BİR YIL ÖNCE 16 TEMMUZ 2008 DE, KREDİ KARTI FAİZLERİNİN ÇOK YÜKSEK OLDUĞUNU, KAÇINILMAZ OLARAK BU FAİZLERİN KART MAĞDURLARI YARATACAĞINI GEREKÇE GÖSTEREREK, KART FAİZLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN YASA TEKLİFİ VERDİM. BU TEKLİF 10 ŞUBAT 2009 DA AKP MİLLETVEKİLİ OYLARI İLE REDDEDİLDİ.

 

  • YİNE CHP ADINA, 11 ŞUBAT 2009 DA, KREDİ KARTI MAĞDURLARININ BORÇLARININ, NORMAL FAİZLE 24 AYA KADAR YENİDEN YAPILANDIRILMASI İÇİN YASA TEKLİFİ VERDİM. BU TEKLİFTE 2 HAZİRAN 2009 DA, AKP OYLARI İLE REDDEDİLDİ.

 

 

HÜKÜMET, CHP’ NİN BASKISI, KREDİ KARTI MAĞDURLARININ SAYISININ ARTMASI VE BANKALARIN ZOR DURUMA DÜŞMESİ NETİCESİNDE, TAKİPTEKİ KREDİLERİ YENİDEN YAPILANDIRMAK ZORUNDA KALDI.

GETİRİLEN DÜZENLEME GEÇİCİ BİR DÜZENLEMEDİR.

 

  • YENİ MAĞDURLARIN ORTAYA ÇIKMASINI ÖNLEMEK İÇİN KREDİ KARTLARI SİSTEMİNİN DEĞİŞMESİ GEREKİR. 12 HAZİRANDA MERKEZ BANKASININ İLAN ETTİĞİ AVANS FAİZLERİNİN YILLIK YÜZDE 41.88’ DEN YÜZDE 18’ E VE GECİKME FAİZİNİN YÜZDE 50.88 DEN YÜZDE 20 SEVİYESİNE ÇEKİLMESİ GEREKİYOR.  BU ŞARTLARDA BANKALAR YİNE YÜZDE 50 KAR SAĞLAYACAKLARDIR.

 

(BREZİLYADAN SONRA DÜNYADA KREDİ KARTLARINDA EN YÜKSEK FAİZ TÜRKİYE’ DEDİR. ÖRNEĞİN YILLIK FAİZ, YUNANİSTAN’ DA YÜZDE 9-10, ABD’ DE 12.47, İTALYADA 12.68’DİR.)

 

  • YENİ DÜZENLEMENİN, POTANİSYEL KREDİ KARTI MAĞDURLARINI DA KAPSAMASI GEREKİYOR.

 

  • YENİ DÜZENLEMEDE, KREDİ KARTI MAĞDURUNUN, DOĞRUDAN BANKAYLA MUHATAP OLMASI GEREKİYOR. AVUKATLA MUHATAP OLMALARI YANLIŞTIR. İCRA MASRAFLARININ DA BİR KISMINI BANKALARIN KARŞILAMSI GEREKİR.

 

  • DÜZENLEME BİR AN ÖNCE YAPILMALIDIR.

 

  • BANKALARIN KREDİ KARTI KULLANIM BEDELİ OLARAK ALACAKLARI YILLIK 35 LİRAYA KADAR ÜCRET, YÜKSEKTİR. BU ÜCRETİN EN FAZLA 10 LİRA OLMASI GEREKİR.

          

  • BAKANIN ‘’KREDİ KARTLARIN BORÇLANMA AMACI İÇİN KULLANILDI‘’ SÖZÜ DOĞRU DEĞİLDİR. ÇÜNKÜ KREDİ KARTLARININ BİR ÖZELLİĞİ DE AVANS ÇEKMEKTİR. TÜRKİYE DE, İŞSİZ SAYISI 6 MİLYONA ÇIKTIĞI İÇİN VE KRİZ NEDENİYLE HALK GELİR KAYBINA MARUZ KALDIĞI İÇİN AVANS ÇEKMEK HAYATIN BİR İDAME ARACI HALİNE GELMİŞTİR. DOĞRUSU AVANS FAİZLERİNİ TÜKETİCİ KREDİLERİ FAİZLERİ DÜZEYİNE İNDİRMEKTİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir