KORKUNUN ECELE FAYDASI YOKTUR

Yabancı Sermaye Konusu, yıllardır tartışılıyor… Ancak hep ikinci planda kalıyordu… Şimdi en yetili ağızdan, Başbakan yardımcısı Şener’in ağzından çıkınca öneme bindi… Aslında da tartışılması gerekiyor… İyi ki Şener Gündeme taşıdı.

Türkiye’de bir gurup, “Aman IMF için laf söylemeyin… Piyasalar bozulur… Aman yabancı sermaye için laf söylemeyin… Yabancı sermaye ye ihtiyacımız var…” diyor.

Siyasi İktidarın ekonomiyi yönetmeyi, tek parti iktidarının avantajları  ve “beklentileri yönetmek’’ şeklinde anlıyor..

Kısa dönemde, yapısal çözümlere dayanmayan  bu politikalar sorunları ertelemede yardımcı olabilir… Ancak  çözmekte olamaz… Örneğin, cari açığı önlemekte, örneğin dış borç sorununun  çözümünde veya örneğin gelir dağılımının düzeltilmesinde, beklentileri yöneterek veya tek parti iktidarının getirdiği ortama  güvenerek bu gibi sorunları çözemezsiniz…

Beklentileri iyi yöneterek faizlerin düşmesini sağlamak mümkün olur… Ancak  buna  da Merkez Bankası izin vermiyor.

Yabancı sermaye ye gelince .. Yabancı sermaye kendi hesabını bizden daha iyi yapar.. Hem güveni hem de karlılığı ortak paydada buluşturur.. Ekonomik konjonktürü, arz-talep şartlarını bizden  daha iyi tahmin eder.. Yatırım yapıp- yapmamaya karar verir.

Şark usulü, Aman rahatsız etmeyelim… Aman tartışmayalım… Derseniz, yabancı sermaye tersine gelmez..

Örneğin, herkes sabit sermaye yatırımı yapmak için gelen  yabancı sermayenin yanında yer alıyor..

Buna karşılık kurulu ve karlı bir tesisi   alan ve getirdiğinden fazla götürecek olan yabancı sermayenin ileride cari açığı daha çok artıracağını söylemek, olaya ekonomik olarak bakmaktır… Eğer  Olaylara ekonomik bakmazsanız yabancı sermaye şaşırır… Kaldı ki iktisadi ilişkilere duygusal bakmak zayıflıktır… Veya gizli bir çıkarın dışa vurulmasıdır..

Kaldı ki, Merkez bankasının yıllardır imalat sanayi yöneticileri nezdinde yapmakta olduğu  ‘’reel sektör Güven endeksi” yerli yatırımcılarında güven kaybını gösteriyor… Geçen sene haziran ayında 107 olan reel sektör güven endeksi bu sene haziran da 101‘e gerilemiş… Yabancı Sermaye, bu endeksi takip etmiyor mu? başbakan ne söylerse söylesin… Bazıları ne kadar yağ çekerse çeksin, yabancı yatırım sermayesi bu endekse bakar.

Kaldı ki , Türkiye de 35-40 milyar dolar sıcak para var… Sıcak para riski artırıyor… Bu nedenle sıcak paranın gittiği yere, yatırım yapmak için uzun vadeli yabancı sermaye gelmiyor… Gelirse de işte böyle Telekomu almak için geliyor.

Öte yandan 2001 krizinde  IMF yok muydu? Neden krizi önlemedi… Yabancı sermaye bu krizde IMF’nin günahı olduğunu bilmiyor mu?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir