KILIÇDAROĞLUNUN PİLİ BİTTİ Mİ?

ANDY-AR, Sosyal  Araştırmalar Merkezi ,nin kamu oyu araştırmasına göre , CHP’li fikri olan seçmenin yüzde 69’u ,  CHP’ de genel başkan değişikliğine ihtiyaç var diyor.’’

 

 

 

 ‘’Size göre CHP’nin Genel Başkan değişikliğine ihtiyaç var  mı ? ‘’ sorusuna  cevap veren  CHP ‘li seçmenin ,

 

Yüzde 51.8’i evet,

Yüzde 23.5  Hayır ,

Yüzde 24.7’si fikrim yok  diye cevap vermiş.

 

Fikri olanların oranı yüzde 75.3 tür. Bunlar içinde de Genel  Başkanın değişmesini isteyenler , yüzde 69 ve değişmesini istemeyenler ise yüzde 31’dir.

 

Ankette dikkat çeken bir diğer cevap , ‘’Genel olarak düşündüğünüzde eski Genel  Başkan Deniz   Baykal’dan sonra bu güne kadar Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha başarılı olduğunu düşünüyor musunuz  ? ‘’ sorusuna  verilen cevaptır.

 

Ankete katılanların ,

Yüzde 32.5’i evet ,

Yüzde 40.7’si hayır ,

Yüzde  26.8’i  fikrim yok demiştir.

 

Fikrim yok diyenleri çıkarırsak , fikri olanların yüzde 44’ü  Kılıçdaroğlu’nun başarılı , Yüzde  56’sı ise başarısız olduğunu söylemiştir.

 

Öte yandan CHP Tabanı , Kurultayın demokrasiyi güçlendirme kurultayı olmayacağına da inanıyor.   ‘’ CHP’nin kurultayı sizce parti adına demokrasinin güçlendirilmesi mi ? Yoksa parti içi çekişmelerden mi kaynaklanıyor ? ‘’ sorusuna  verilen cevaplar dan :

 

Yüzde 62.7’si parti içi çekişme ,

Yüzde   8.1’ide ‘’ parti içi demokrasi olduğunu , söylemiş.

 

Öte  Yandan , Sonar’ın son anketinde bütün partilerin  oyu artarken , CHP’nin oyunun 6 puan düşerek yüzde 19.28’ indiği açıklandı.

 

Kılıçdaoğlu’nun neden kısa sürede  bu kadar  başarısız  oldu ?

 

İnternete bakarsanız Kılıçdaroğlu’nun Gafları diye binlerce olay var. Bunu geçiyorum. Kurultay kararı ve uygulamasında devamlı hukukun arkasından dolandı ve bir sürü cin fikir ortaya çıktı … Bu olaylar  ‘’Bu kadarı da olmaz ‘’ şeklinde kamu oyundan tepki aldı. Bunu da geçiyorum.

 

Yeni CHP’ diye , heterojen  , partiyi tanımayan  insanları topladı. Parti ekseninden kaydı. Bunu da geçiyorum.

 

Bu genel yanlışlar dışında ,

 

1)    Kılıçdaroğlu liderlik vasfına sahip değil. Gurup başkan vekili iken iyi  koşturuyordu. Sayın Baykal’ kendisine gelen ciddi ihbarları Kılıçdaroğlu Gurup başkan vekili olduğu için ona gönderiyordu.  Bunları takip ediyordu. Zaten bürokrasiden geldiği için , iş kovalama ve ikinci adam olma vasıfları var. Ancak liderlik vasfı hiç yoktur.

2)     Basına fazla yansımayan ve fakat parti içinde konuşulan mali sorunlar da , Kılıçdaroğlu’nu yıpratıyor. Söz gelimi , 22 şubat 2012 günkü yazısında Meral Tamer , ‘’Daha 8 ay önceki seçimlerde kimi illerde CHP ‘ aday listelerindeki ilk sıraların , büyük paralar karşılığı satıldığı dedikodularının dolaştığı  bir parti ‘’ diye yazmıştı.

3)    CHP’ içinde , bir çok milletvekili , bu günden belediye başkanlıklarına aday… Adaylığını kamu oyuna açıklayanlar da  var. Bu yanlışlar  CHP’ de , ‘’ Kılıçdaroğlunun çevresi rant peşinde koşuyor’’ şeklinde bir imaj oluşturuyor.

4)    CHP’ tabanında en çok konuşulan konu  ise , Genel seçimlerde örgüte maddi desteğin çok az olmasıdır. Genel Merkez Propaganda için 55 milyon lira  öderken , örgüte giden para 22 milyon liradır . Ayrıca partiye yapılan hibelerinde nasıl  ve nereye harcandığı tartışılıyor .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir