KILIÇDAROĞLU ERDOĞANIN PANZEHİRİ Mİ?

AKP kongresi ve Meclisin açılışı, AKP’ de her şeyin eskisi gibi kalmadığını gösterdi. Başbakanın özellikle muhalif basına sertleşmesi ve işi ‘’ hadlerini bildirmek boynumuzun borcu ‘’ diyecek kadar tırmandırması da, artık başbakanın yapacak işi kalmadığını gösteriyor.

 

 

 

1)Başbakanın 3 dönemlik süresi doldu. Askerleri , yargıyı  istediği çizgiye yaklaştırdı. Türban ve imam hatip okulları için verdiği sözleri yerine getirdi. Ekonomik anlamda ,maalesef  bundan sonra iniş başladı.  2011 yılına kadar , sıcak para , varlık satışları , dış borçlanma yoluyla çevrilen çarkların , dünya ekonomik konjonktürünün girdiği  küresel sorunlar nedeniyle aynı suyla  dönmeye  devam etmesi beklenemez.

 

2) Üç dönem iktidarda kalan hangi parti olursa olsun , mutlaka yıpranıyor. Zira  hangi siyasi iktidar olursa olsun , her zaman herkesi tatmin etmesi mümkün değildir. Tepkiler birikiyor. Kaldı ki , parti içinde de zamanla fikir ayrılıkları ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanının konuşması bu sorunu gün yüzüne çıkardı.

 

3) Başbakanın üç  dönemlik süresi dolunca  , bu defa başkanlık stresi başladı. Bu stres elinde olmadan başbakana yanlışlar yaptırıyor. Daha rigit hareket etmesine neden oluyor. Tarafsız basını tehdit etmesi de bu nedenledir .

 

Gel gör ki , Başbakanı  maalesef  Kemal Kılıçdaroğlu kurtarıyor.

Başbakanın panzehiri  oluyor . 

 

Bunu nasıl yapıyor ?

 

1)Kılıçdaroğlu , bu güne kadar , Başbakanın yaptığı , siyasi , sosyal ve Ekonomik hataları tartışmak yerine  , küfürlü konuşmayı tercih etmiştir. Söz gelimi en son konuşmasında Başbakan’a ‘’ namert , hain , yalancı , satıcı , cahil ve kolpacı(üç kağıtçı ) ‘’ demiştir. Dünya siyasi tarihinde siyaseti bu kadar ayağa düşürmüş bir başka parti genel başkanı yoktur.

Toplum , kavgadan hoşlanmıyor. Yatağında  rahat yatmak istiyor. Siyaseti düşünce  yerine küfüre boğarsanız , toplumu kavgaya çekmiş olursunuz .

 

2) Kılıçdaroğlu , parti içinde kimseye güvenmiyor. Kendisi de güven vermiyor. Parti üyelerine güvenmiyorum diyerek  , belediye başkanları ve meclis üyelerinde  ,  ön seçim yapılmayacağını açıkladı. Kurultayda  çarşaf liste dedi, fiilen parti meclisi kadar anahtar liste çıkararak , demokrasinin önünü kesti. Bu yaptıkları  CHP’nin demokratik misyonuna ters düşüyor. Sık , sık parti geçmişini  kötülüyor.  Dersim  tartışması ve Rahmetli Menderesin  mezarını ziyaretinde  açıkça partinin geçmişini karaladı . Belkide bunu  CHP’ li olmadığı için yapıyor. Zaten Yeni CHP’ sözü ile Partiyi değil , kendini öne çıkarmak istiyor.

 

3) Türkiye de Atatürkçü gençlik var… Ancak bunlar gittikçe CHP’ den uzaklaşıyor. Çünkü Kılıçdaroğlu , Türk Milleti , Ordu , Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü  konusunda , halkın beklediği kadar hassas davranmıyor. Parti içinde kadro çorbası  da kamu oyuna güven vermiyor.

 

4) Başbakana ve AKP’ ye tepki duyanlar , alternatifsiz kalıyor. Kötünün iyisi tercihini yapıyorlar. Yeni bir parti kurmanın da yolu kapalıdır. Çünkü yeni muhalefet  partileri , hazineden yardım alan mevcut muhalefet partileri ile yarışamaz.

 

Sonuç olarak , bu güne kadar hiçbir siyasetçi ,Kılıçdaroğlu kadar  medya desteği görmedi. Ancak aynı zamanda yine bu güne kadar hiç kimse aldığı medya desteğini bu kadar hızla kaybetmedi.  Kılıçdaroğlu  CHP’ nin yolunu  daha fazla tıkarsa , bundan AKP yarar , CHP ve ülke zarar görecektir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.