KILIÇDAROĞLU NEDEN ADALET İÇİN YÜRÜYOR?

Kılıçdaroğlu’ nun adalet yürüyüşünde, Enis Berberoğlunun hapse atılması yalnızca tetikleyici bir unsur oldu… Bir vesile oldu. Aslında Kılıçdaroğlu öteden beri toplum vicdanını rahatsız eden  adalet sorunu için yürüyor.

Biz kendi aramızda bu yürüyüşü, siyasi ve ideolojik bakış açımızın etkisi ile her zaman objektif değerlendirmeyebiliriz… Ancak, Avrupa Birliği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve birçok uluslararası gönüllü kuruluş, Türkiye deki Adalet sorunu olduğunu çarpıcı şekilde ortaya çıkarıyor.

1)Bunlardan Birisi 2006 yılında kurulan, Dünya Adalet Projesi  (WJP).  WJP dünya çapında hukukun üstünlüğünü ilerletmek için çalışan bağımsız, çok disiplinli bir organizasyondur. WJP hukuka bakış açısı olarak diyor ki :

 

 

 

’Geleneksel olarak, hukukun üstünlüğü avukatların ve hakimlerin alanı olarak görülmüştür. Ancak gündelik güvenlik, hak, adalet ve yönetişim konuları hepimizi etkiliyor; Herkes hukukun üstünlüğünde paydaştır. ‘’

Bu kuruluşun Dünya çapında yaptığı ‘’ Hukukun Üstünlüğü Endeksi ’’  110.000 den fazla hane halkı ile yapılan ve  aynı zamanda her ülkedeki uzmanlarla yapılan  anketlere  dayanıyor.

Söz konusu Endekste Hukukun Hükümet Yetkilileri üzerindeki denetimi, Yolsuzluktan uzak olmak, Açık Hükümet, Temel Haklar, Düzen ve Güvenlik, Yasal Düzenleme, Sivil Adalet ve Ceza Adaleti olmak üzere Sekiz kategoride performans değerlendirmesi yapılmaktadır. 

Türkiye ‘’2016 Yılı Hukukun Üstünlüğü endeksinde ’ ‘’nda 113 ülke içinde 99’uncu sırada yer alabilmiştir. 2014 yılında 99 ülke arasında 59’uncu sırada, 2015 yılındaysa 102 ülke arasında 80’inci sırada yer alan ülkemizin son iki yılda 40 basamak birden gerilemesi, adalet ve hukukun üstünlüğü ilkesi hususlarında içinde bulunduğu durumu ortaya koymaktadır.

Bu sıralamada, bizim daha önümüzde yer alan, Demokrasi yok dediğimiz veya yeni Kurulan Afrika ülkeleri gibi  ülkelere bakınca da durumun vahameti anlaşılıyor.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ENDEKSİNDE BİZDEN ÖNCE GELEN BAZI ÜLKELER

ÜLKE ADI                       ENDEKSTEKİ  SIRASI

ZAMBİA                                       81

İRAN                                           86                          

SİERA LEONE                            95 

NİGERİA                                      96

MYANMAR                                  98

TÜRKİYE                                     99

Maalesef aynı endekste , Adil yargılama ve yargılanma, masumiyet karinesi, sanık haklarının korunması, düşünce ve ifade özgürlüğü, özel hayatın gizliliği gibi alanlarda   113 ülke arasında sadece 105’inci sırada ya düşmüşüz.

Hükümet’in Yargı , Basın  ,sivil toplum kuruluşları tarafından denetlenmesi ve  hesap verebilirliği açısından durum daha da kötüdür … Bu kategoride Türkiye 113 ülke arasında 108 sıradadır. Bizden daha kötü olan  beş ülke Kamboçya ,Mısır , Özbekistan , Mısır ,Zimbabve ile Venezuladır.  

2) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)  Türkiye’ye ,Avrupa insan hakları sözleşmesinin adil yargılama hakkını ihlal etmekten  dolayı 20 kararda ceza verdi. Ayrıca yine 2015 yılında 28 davada Türkiye’nin   en fazla ifade özgürlüğünü ihlal eden ülke olduğunu açıkladı.   

3) Kadir Has Üniversitesi , Türkiye Sosyal –Siyasal  Eğilimler anketinde, halkın yargıya olan güveni 2011 yılında yüzde 38.8 iken , 2016 yılında yüzde 35.5’e gerilemiş. Yani 2016 yılında halkın yüzde 64.5’i yargıya güvenmediğini bildirmiştir.  Yargıya Güvenmeyenler , adaletin olduğuna inanır mı ?

Türkiye de Kılıçdaroğlunun gündeme taşıdığı adalet sorunu için iki tespit yapılabilir:

·         Elinde bilgi ve belge olmadan Türkiye de adalet var veya yok demek , münazara çocuklarının işidir. Basın toplumsal faydası ve toplumsal maliyeti olan bir sektördür. Köşe yazmak aynı zamanda topluma karşı  sorumlu olmaktır.

·         Dünya adalet sırlamasında son sırada olmamız , Osmanlı ve Atatürk geçmişimizle övünmemize en büyük engeldir.  Adalet var veya yok diye afaki tartışmalar yerine , uluslararası kurum ve kuruluşların karar , yorum ve tenkitlerini dikkate alarak , düzeltmeyi tartışmalıyız.

 Mutlu bayramlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.