KENDİ ZAYIFLIĞINA AĞLAYANLAR

TÜSİAD Başkanı “Yıllardır terörle mücadele uğruna can veren ama sonuç alamayan güvenlik güçleri için vicdanım sızlıyor” diyor ve “Sınır kapılarında gençler çaresizce sıralarını beklemesinler” diye temennide bulunuyor.
Samsunda şehit teğmen Ahmet Altunoğlu’nun cenazesine 30 bin kişi katıldı…  Fethiye’de şehit er Adem Şimşek ’in cenazesine 25 bin kişi katıldı. Şehitlerimiz için sadece cenaze törenine katılan 55 bin kişi değil vatanını seven herkes ağladı.

Dünkü gazetelerde, AKP gurup toplantısı sırasında her zaman olduğu gibi başta Bülent Arınç ve beraberinde beş altı milletvekilinin ağlayan resimleri yer aldı.
Bu milletvekillerinin şehitlerimiz için ağladıklarını zannetmeyin, bunlar Başbakanın gazına gelip ağlayanlardır.
Önceki gün Meclis’teki Anayasa değişikliği görüşmelerinde konuşan bir milletvekilinin Meclis zabıtlarındaki konuşması şöyledir: “Bu nedenle devlet Anayasası’nda 13 kez devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ısrarla vurgulamaktadır. Yani ne kadar çok tekrarlarsa, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün o kadar güvence altına alınabileceğini sanmaktadır. Bu bir yanılgıdır.”
Buna karşılık değil ağlama, kimse kılını kıpırdatmadı. Böyle bir siyasi iktidar, gaza gelip ağlayanlar, halka ne kadar güven verebilir? Dünyaya ne kadar güven verebilir? Ekonomik istikrarı nasıl sağlayabilir?
Bu nedenledir ki, ekonomimiz dünyanın en kırılgan ekonomisi haline geldi.
– Gelişmekte olan ülkeler 2009 yılında ortalama yüzde 2.10 büyüdü… Türkiye 4.7 küçüldü… 
– Brezilya, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan gibi ülkelerde halen enflasyon yüzde 3 ile yüzde 5 arasında değişiyor. Bizde ise 2004 Nisan ayından beri, yani 6 yıldır yüzde 10 ve üstünde gidiyor.
– İMKB, dünyanın en hızlı çıkan ve en hızlı düşen borsasıdır…
– AKP iktidarında Türkiye 170 milyar dolar cari açık verdi. Kan kaybetti.
– İşsiz sayısı 6 milyona ulaştı. 1995 -2000 yılları ortalama işsizlik oranı yüzde 7 iken, AKP iktidarında iki katına çıktı, ortalama işsizlik oranı yüzde 14 oldu.
– Çiftçi tarlasını ekemez duruma düştü… Türkiye de nüfus 2009 yılında ortalama olarak yüzde 1.5 oranında arttı. Buna karşılık TÜİK’in verdiği rakamlara göre, Doğu ve Güney doğuda fakir illerde nüfus azaldı.
İŞSİZLİK PLATOSUNDA SIÇRAMA
İLLER                    2009 nüfus
(Binde)                      azalması 
Tunceli                      – 39.98
Ardahan                    – 39.96
Kars                         – 18.08
Mardin                      – 17.26
Bayburt                     -12.83
Hakkari                       -7.10
Artvin                        -6.05
Hükümetin, bu illerin beşeri imkanları ve zenginliklerini harekete geçirmek aklına gelmiyor. Oysaki devlet öncülük ederse, bu illerden Tunceli’de kaynak suyu imkanları var. Güneydoğu ve Ortadoğu’ya hitap eden bir içme suyu tesisi kurulabilir. Ardahan ve Kars’ta ortak, organik tarım ve hayvancılık organize bölgesi kurulabilir. Organik hayvan ürünleri üretim tesisi yapılabilir. Mardin’de sanatkar fazladır. Örme eşya sektöründe ihracat potansiyeli var. Yatırım yapılabilir. Bayburt’ta, Bayburt taşı işleme tesisleri kurulabilir. Çorum’da, nohut ürünleri işleme fabrikası kurulabilir. Hakkari’de, deri işleme ve ürünleri tesisleri kurulabilir. Artvin’de Kafkas arısı üretimi ve organik bal üretimi tesisleri yapılabilir.
Özet olarak, Başbakan, milletvekillerini arada bir… Milleti her gün ağlatıyor. Ancak, keser döner sap döner… Zamanı gelir millet de Başbakanı ağlatır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.