KARS HAVALANINDA HALKIN TEPKİSİ : BU BAŞBAKAN BENİM BAŞBAKANIM DEĞİL..

Pazar günü Kars havalanında yaşananları , insan hayatında ya bir defa görür ve yaşar .. Veya hiç görmez ve hiç yaşamaz.. Temennin hiç kimse böyle bir olayı ne görsün, ne de yaşasın.

Pazar günü Kars hava alanına 12.15 uçağı inmedi.. Kars yerine Erzuruma indi.. Hava muhalafeti nedeniyle inmediği ifade edildi. Oysaki , Atlas jet indi.. Arkasından Sabiha Gökçenden gelen THY uçağı indi..  Yaz ortasında hava muhalefetini kimse yutmadı.

Uçağın Erzuruma inmesinin gerçek nedeni anlaşıldı.. Gerçek neden Pazar günü AKP kongresinde konuşmak  ve birtakım açılışları yapmak için Başbakanın Erzuruma gelmesiydi.. Erzuruma başbakanla gelmek isteyenler , açılışlara katılmak isteyenler için uçak Erzuruma inmişti..

Bu yalnız kars için yaşanan bir olay değildi .. Başbakanın Abisinin cenazesi içinde bir çok uçak iptal edilerek , Rizeye’de  ek seferler konulmuştu.

12.15 uçağı , Ankara aktarmalı istanbul yolcularını , Atlas jet veya THY İstanbul Uçağına  aktarmak imkanı da olmadı.. çünkü bu uçaklar yedek kabul etmeyecek kadar doluydu.

Ankaraya ise zaten tek uçak vardı .. O da iptal edilmişti.. yolculara paranızı geri alın anonsu yapıldı.. Pazartesi uçağı da doluydu.. Bu nedenle 24 saat sonraki uçağa binmekte mümkün değildi..

Alanda 200 kişi dolayında mahzur kalan insanlar  , bağırıp , küfrettiler..ortalığı kırıp geçirdiler.. Bayılanlar oldu.. Ağlayanlar oldu.. Birkaç kişi de ‘’Bu başbakan benim başbakanım değil ‘’ diye bağırdı.

Yolcular içinde hastalar vardı.. Pazartesi Adana’da ameliyat etmek için hastalara randevu vermiş doktorlar vardı.. Bunların başka bir yolla  gidecekleri yerlere ulaşması da mümkün değildi.. Çünkü, otobüsle Ankara  12- 15 saat sürüyordu..

İşin ilginç yanı , bu olayı dün baktım , hiçbir gazete yazmamış.. Gazetelerin manşet üstünde , denize giren bir şarkıcının , (okuyucudan özür diliyerek söylüyorum  )  kıçının resimleri vardı .. Ancak ikiyüz kişinin çığlıkları yoktu.. Bir ekonomi yazarı olarak enflasyon yerine bu olayı yazmak zorunda kaldım .

Öte yandan Kars havaalanında Ankara’ya girmek için  bekleyen eski ve yeni milletvekilleri  vardı.. İstanbul Milletvekili İsmet atalay , Ankara da bir yetkiliye ulaşmak istedi.. Pazar olduğu için kimseyi bulamadı.

Alanda çalışanlar ve  THY ‘ müdürüne de uçağın hava muhalefetinden inmediği söylendiği için , onlar da bu şekilde anons etmek zorunda kaldılar..

Anonsun arkasından THY  çalışanları çok zor durumda kaldı..THY müdürüne ve çalışan iki hanıma yapılanlar , insanlık ayıbı idi.. Gerçekte  Bu insanların hiçbir günahı yoktu.. Gel gör ki , paniğe kapılan halk bunların üstüne yürüdü.. Bazıları küfür ediyor.. Bazıları telefonda hakaret ediyordu..

Çalışanların ve polisin metaneti olmasaydı , Kars havaalanı şimid tahrip edilmiş olacaktı.

Böyle bir olay , THY’nın beceriksizliği ile izah edilemez.. Bu olaydan  üç önemli sonuç çıkıyor..

1)   THY Başbakana yaranmak ve AKP ‘ye destek çıkmak için , halka her türlü eziyeti yapabiliyor.. Bu şartlarda halka yaptığı kötülüğün faturası muhakkak yine başbakan ve AKP’ye çıkacaktır.. Oysaki THY ‘nı yönetenlerin  İşin bu yanını düşünmesi  gerekir.

2)   THY uçaklarını bir parti veya bir başbakan için kullanmak , kamu erkini kötüye kullanmaktır. Çünkü THY milli havayoludur.. Ve  bu  uçaklar halkın malıdır..

3)   Başbakanın bu işten haberi varsa, Başbakanda aynı hataları yapmış demektir.. Eğer yoksa şimdi öğrenmiş oldu bakalım ne yapacak ?

 Not: Konut finansmanı nedeniyle , yazdığım bir yazıya TOKİ aldığı önlemleri izah eden bir yazı göndermiş.. Sektörle ilgili yakın zamanda yazacağım bir yazıya TOKİ’nin cevap yazısını ilave edeceğim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir