KAI Dergisi – 21. YILINDA VAKFIMIZ

25.05.2009 – KAI Dergisi

ESFENDER KORKMAZ

 

21. YILINDA VAKFIMIZ

 

Kars-Ardahan ve Iğdır Kalkınma Vakfı, 1992 yılında kuruldu. Ancak vakfın gerçek yaşı 21’ dir. Çünkü vakıf fikri ilk defa 1988 yazında bugün Vatan’ da yazan Necati Doğru’ nun bir haberiyle oluştu. O gün Milliyette, o zamanki Kars Belediye Başkanı Selahattin Filtekin’ in bir beyanatı vardı… Kars’ın ekonomik durumunu soran gazeteciye, belediye başkanı okkalı cevap olsun diye, ‘’50 milyar getirene tüm Karsı veririm… 50 milyarı halka dağıtırsam herkes elinde ne varsa verecektir.‘’ şeklinde konuşmuştu. Milliyette bu söz üstüne ‘’Kars 50 milyara satılıyor‘’ diye bir manşet atmıştı. O zaman Kars üçe ayrılmamıştı. Ardahan ve Iğdır, Kars’ın ilçeleri idi. Ve yine o zaman 50 milyar liraya İstanbul’da Ancak 30 daire satın alınıyordu.

 

 

Bu haberi bir yaz akşamı, vapurla Kadıköy’e geçerken Iğdırlı vali emeklisi bir avukat arkadaş ve rahmetli Şamil ile birlikte okuduk. Ben ‘’biz hepimiz İstanbul’da bir yerlere geldik… Dönüp arkamıza bakmamız gerekiyor. Bu nedenle Kars’ı   

Kalkındırmak için elimizi taşın altına koyalım dedim.‘

 

Bu fikri hemşerilerimiz benimsedi… Vakfın kuruluşunda 50 milyon lira ve bir gayrimenkul toplandı. Ancak hakim bu sermaye az. Siz vakfı kalkınma vakfı değil de eğitim vakfı olarak kurun dedi. Biz önce, bu gün vakıf üyesi olan tüm arkadaşlarla birlikte eğitim vakfı kurduk… Daha sonra Kars üçe ayrılınca hem vakfın adını değiştirdik… Hem de ana sözleşmede tadilat yaparak adını ‘’kalkınma vakfı‘’ na çevirdik.

 

Ankara’da bulunan Kars vakfı ile sık ilişkide bulunduk.

 

Niyetim vakfımıza bu güne kadar hizmet edenleri, maddi ve manevi destek olanları ve yaptıklarını tek tek anlatmaktı. Ancak gerçek yapılanları sıralayınca, gördüğüm manzara karşısında itiraf edeyim ki ben de şaşırdım. Zira, Kars-Ardahan ve Iğdır’a gönül vermiş yüz değil, bine yakın insan vakfa hizmet etmiş ve bu insanlar Kars’a Ardahan’a ve Iğdır’a yüzlerce yatırım ve hayır işi yapmıştı. Hizmet veren insanlar gerçek anlamda

Bir destan yazdılar… Bu arkadaşların hepsine, hepimiz minnet borçluyuz. Ayrıca vakfın yaptıkları da sayfalara sığmayacak kadardır. Vakfımız artık tarihi yazılacak bir kurum olmuştur. Bütün yapılanları bir kitapta toplayıp, çocuklarımıza ve torunlarımıza, aynı yolda yürümeleri için bırakmalıyız.

 

Vakfı her alan Başkan ve Yönetim Kurulu, bir adım daha ileriye taşıdı. Vakfın önünü açan, vakfın oluşmasındaki temel felsefedir.

 

Arkadaşlarla birlikte vakfın kuruluş yıllarında şu iki prensibi şiar edindik…

 

Birisi, vakfı siyasetin üstünde tutmak… Gerçekten siyasete giren, Milletvekili olan arkadaşlar, vakfın yönetiminden daha önceden çekildi.

 

Diğeri de vakfın yapacaklarını medya da veya başka alanlarda propaganda vasıtası olarak kullanmamak. Bu nedenle de vakfın yaptıklarını bu güne kadar kimse medyaya açıklamadı.

 

11 Haziranda, İstanbul’da yapılacak  ‘’Kars- Ardahan organik hayvan ürünleri organize sanayi bölgesi‘’ birinci platformu bölgeye yapacağı önemli bir katkı sağlayacaktır.

 

Kars- Ardahan ve Iğdır’ın kalkınması, hepimizin genetik koduna işlenmiştir. Bu nedenle de hepimiz bu konuya her şeyden fazla önem veriyoruz. Ne mutlu hepimize ki, Kars’ lı Ardahan’ lı ve Iğdır’ lıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.