İlk Defa Cari Fazla Neye Mal Oldu ?

2019 yılı ödemeler dengesinde 18.7 milyar dolarlık dış ticaret açığı oluştu. Önceki yıllar bu açık daha yüksekti. 2019 yılı öncesinde , son yıllarda en yüksek açık 2013 yılında 80,6 milyar dolar , en düşük açık ise 2016 yılında 39,6 milyar dolar olmuştu.

Türkiye de en doğru  dış ticaret verilerini Merkez Bankası veriyor. Söz gelimi  dış ticaret açığını TÜİK ‘’Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre Dış. Ticaret açığının 31 milyar 174 milyon dolar oldu ‘’ diye açıklamıştı.

2019 cari fazlası da 1.7 milyar dolar oldu.

İlk defa cari fazla oluşmasına ;

Üç çeyrek GSYH de gerilemeye paralel olarak ithalatta gerileme  ,

( 2019 sonuna doğru yeniden büyüme başladı ve aralık ayında cari açık arttı ) ve Turizm gelirlerindeki artış etkili oldu.

İthalattaki gerileme aynı zamanda özel sektörün ithalat finansmanı için dış borçlanma ihtiyacını azalttı. 2019 yılında özel sektör 3,3 milyar dolar net  dış borç geri  ödedi.

Gayrimenkul dışında , 0,7 milyar dolarlık yabancı yatırım sermayesi geldi. Bu sermaye girişi Türkiye de mevcut yabancı yatırımlarının sermaye artırmadığını ve faaliyetlerini yavaşlattığını gösteriyor. Aynı zamanda sıfırdan yeni yatırım yapılmadığını gösteriyor.(Aşağıdaki tablo)

2019 yılında yabancıların gayrimenkul alımları  arttı ve 4.8 milyar dolara yükseldi.  Çünkü  2018 yılında Türkiye de en az 250.000 Amerikan Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi konulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen yabancı uyruklu gerçek kişiler için istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılabilmesi mümkün kılındı.  Yani üç yıl sonra satabilir , ancak Türk vatandaşlığı devam eder. Bu kadar ucuza vatandaşlık , kriz riski olan ülkeler ancak veriyor. Türkiye de ekonomi kırılgan ve fakat siyasi bir sorun yaşanmazsa kriz riski düşüktür.

Önceleri  Türkiye den batılı ülkeler gayrimenkul alırdı. Türkiye de Akdenizde , özellikle Fethiye dolayında çok sayıda İngiliz vardı. Sıkı yönetimle birlikte hepsi gayrimenkullerini satıp çıktı. Oysaki Avrupalıların Türkiye de gayrimenkul alması Türkiye için bedava Lobi demektir.

Kaldı ki yabancıya vatandaşlık verilmesinin hiçbir etkisi olmadı. Zira2018 öncesinde ;  2017 yılında yabancıya satılan gayrimenkul toplamı 4.6 milyar dolar iken vatandaşlık hakkı verilmesine rağmen 2019 yılında 4.8 milyar dolar oldu. Yabancının Gayrimenkul blançosu özeti ;  Avrupalı satıp çıktı , yerine Araplar geldi. 

2020 OCAK AYI YABANCIYA GAYRİMENKUL SATIŞI ( TOPLAM SATILAN 3907 KONUTU ALAN YABANCILAR YÜZDESİ ) 

                                         YÜZDE

 

ARAPLAR                           40.0

İRAN                                  17.4

AVRUPALILAR.                    8.1

RUSYA                                 6.5

TÜRK CUMHURİYETLERİ     5.7

AFGANİSTAN.                      5.2

ÇİN                                       2.0

DİĞER                                 15.1

TOPLAM                            100.0 

Bir yandan 4.5 milyon Suriyeli , diğer yandan vatandaşlık alan Araplar, Türkiye de zaman içinde nereye varacak ?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir