HÜKÜMET EMEKLİLERE ASGARİ YAŞAMA HAKKI VERMEDİ

Hükümet, emekliler arasında haksızlıklar yaratan uygulamadaki emekli maaş sistemini yeni bir esasa bağlamak ve çelişkileri ortadan kaldırmak için hazırlamakta olduğu  “İntibak yasası” ndan vazgeçti.
Nedeni çok açık\’85 Eğer intibak yasası gerçekleşseydi, emekli maaşlarındaki haksız uygulama ve çelişkiler giderilecekti ve fakat bütçeye 8 milyar yük gelecekti. Hükümet bunun yerine emeklinin ağzına bir parmak bal vererek, bu işi 3 milyar liraya çözdü.
Türkiye’de 7 milyon 300 bin emekli var. Bunların sorunu önemli bir sosyal sorun oluşturuyor.
1) Aynı kurumda, aynı süre çalışmış ve aynı işi yapmış olan eski ve yeni emekliler, farklı emekli maaşı alıyorlar.
Örneğin, yüzde 85 üzerinden en yüksek emekli maaşı alanlar içinde, 2000 yılı öncesinde emekli olanlar, 2009 yılı sonunda 959 lira emekli maaşı alırken, 2000 yılı sonrasında 4447 ve 5510 sayılı yasalara göre emekli olanlar, yine 2009 sonunda 1977 lira emekli maaşı alıyordu. Yani arada iki kattan fazla fark var. Bu devletin haksızlık yaptığı anlamına geliyor. Devlet haksızlık yaparsa, sosyal düzen bozulur.

2) Bağkur- SSK – Emekli Sandığı’ndan emekli olanlar farklı maaş alıyorlar.
Açıklanan 2010 yılı emekli maaşları, en düşük maaş alan her üç kurum emeklisinin, maaşları arasında uçurum olduğunu gösteriyor.
ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI:
Bağkur emeklisi …………………… 380 lira,
SSK emeklisi ………………………. 683 lira,
Emekli sandığı ……………………. 810 lira.

Bu üç kurumdan da emekli olanlar, çalıştıkları süre içinde, GSYH’ya aynı şekilde katma değer yaratarak katkı yaptılar. Büyümede, üretim artışında aynı şekilde payları oldu. Bunlar Devlete, çok az farkla, aynı gelir vergisini ödediler.
Ne var ki, şimdi Emekli Sandığı emeklisinin aldığı maaş, Bağ-Kur emeklisinin aldığı maaşın 2.13 katıdır. Bu fark, emekliler arasında fark yaratır. Hakkaniyete uygun değil.
3) Emeli maaşları, asgari ücretin altında kaldı.
2010 Yılı için Asgari Ücret Tespit Komisyonuna işçi temsilcileri katılmadı. Nasıl olsa onlar kabul etmese de, asgari ücret hükümet ve işveren temsilcileri tarafından kabul ediliyor. 577 lira olarak tespit edilen asgari ücret, bir insanın asgari fiziki ihtiyaçlarını karşılaması için gereken parayı ifade ediyor. Asgari yaşam için gereken parayı tarif ediyor.
Ne var ki hükümet emeklilere zam yaparken, Bağ-Kur ve SSK emeklisi maaşlarını asgari ücretin altında tuttu. Tarımdan emekli olanların, esnaf emeklisinin ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarını asgari ücretin altında tuttu.
ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA
KALAN EMEKLİ MAAŞLARI:

Tarım emeklisi maaşı  ………………. 480 lira,
Esnaf emeklisi maaşı  ………………. 555 lira,
Bağ-Kur emeklisi maaşı …………… 380 lira.
Bu uygulamanın tercümesi, “Hükümet Emeklilere asgari yaşam hakkı vermedi.” demektir.
4) Hükümet Sosyal güvenlik sistemini daha çok bozdu.
AKP iktidarı sosyal güvenlikte reform yaptığını söylüyor. Ne var ki yapılan üç kurumu tek çatı altında toplamakla sınırlı kaldı. Artık tüm emekliler oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş alıyor. Bir kurum emekli üyelerine farklı maaş uygulaması yapar mı? Sosyal güvenlik reformu olması için emekli maaşlarında da bir standardizasyona gitmek gerekir.
Hükümet 8 milyardan korktu… İşi 3 milyara bağladı. Emeklilerin sosyal sorunlarını, haksız ve adaletsiz uygulamaları önemsiz gördü. Gerçekte ise hükümetin öncelikli işi hizmet yapmak, sosyal sorunları çözmektir. Kaynak var, yok sorulmaz. Çünkü kaynak yaratmak da hükümetin işidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir