HERKESİ KUCAKLAMAK NASIL OLUYORMUŞ?

Mahalli seçimlere doğru, CHP ile ilgili yazı yazmak istemiyorum. Ancak öte yandan da Türkiye ‘ye zarar verecek. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü zedeleyecek olaylara da yabancı kalmanın doğru olmayacağını, vatandaşlık görevlerine, vatanseverlik anlayışına ters olacağını düşünüyorum.

 

CHP’nin Anayasa uzlaşma komisyonuna bakış açısı ve bu komisyonda olan 3 üyenin farklı anlayışları, hem ülkeye, hem de partiye zarar veriyor.

 

Üç üyeden ikisi ‘’Türk Milleti ‘’sözünden ürküyor. Sanki bu ülkenin yüzde 80’i Türk değilmiş gibi davranıyorlar…  Ve Anayasa uzlaşma komisyonunda BDP çizgisinde yürüyorlar.

 

 

 

Rıza Türmen , ‘’Türk adını kullanmayalım.. Farklı milletler farklı toplulukların olduğu Türkiye ‘de  biz bunu Türk adını kullanmadan yapalım ? ‘’ diyor. Anlaşılan o ki  Rıza Türmen , sanki Türkiye’ de söylediği  bu farklı etnik guruplar aynı eşit sayıdaymış gibi bir yaklaşım ve bir gaflet içindedir. Almanya da Alman olmayanların sayısı bizdekinden daha fazladır. Kimse alman demekten korkuyor mu ?

 

Atilla Kart, daha ağırını söylüyor… ‘’Türkiye ‘nin kurtuluş savaşı ve bir arada yaşama temeli üzerine kurulduğunu, ancak Cumhuriyetten itibaren Ulus devlet olma yönünde yeterince başarılı olamadığını ‘’ savunuyor.

 

Ulus devleti CHP kurdu. Hiçbir zamanda bir etnik ayırım yapmadı. Eğer yapmış olsaydı, Atila Kart’ın kendisi CHP’ den milletvekili olamazdı.

 

CHP adına Atila kart Ulus devleti reddederse, BDP’ li yıldız da ‘’Biz kürtleri Ulusun bir parçası olarak görmüyoruz ‘’ der.

 

Bu ulus bu güne kadar, Cumhurbaşkanından, Başbakanından, tutun diğer her kademede hiçbir zaman görevde etnik  ayırım yaptı mı ? Kaldı ki, bireysel haklar ve özgürlükleri savunmakla , Ulus devleti yıpratmak farklı amaçlara hizmet  eder .

 

Türkiye özellikle CHP içindekilerin kışkırtması ile  Ulus devlet kimliğini koruyamazsa , ulusal bütünlüğünü de koruyamaz.

 

Şimdi   CHP içindeki  bu gibi insanlar , Ulus devleti tartışmaya açarak ,  Lozan’ın da yeniden tartışmaya açılmasını provoke ediyorlar.

 

Bu güne kadar Ermeniler  2015  yılı için altyapı oluşturmaya çalıştı… Anayasalarında  ve Ayrıca, Ermenistan’da bastırılan haritaların ilk sayfasında Ağrı Dağı’na yer verilirken, Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük bölümünün Batı Ermenistan olarak gösterildiler.

 

Şimdi,  Ulusal devlet kimliği   tartışmaya açılırsa , arkasından Ermeniler Lozanı’ tartışmaya açarlar . 2015 yılı için Ermeniler planlı  bir hazırlık yaparken , CHP ‘li birinin  Türkiye  Ulus devlet olamadı şeklindeki beyanı en fazla Ermenilere yarayacaktır.

 

Aslında daha önce de , halen  CHP de bir milletvekili ve bir parti Meclisi üyesi Ermenilerden özür dileyenler listesinde imza verdiler.

Bu imzayı verenler neden Ermeni çetelerinin yaptıkları katliamdan dolayı ölen Türklerden özür dilemezler? 1914’de Zeytun’da 100, 1915 Van olaylarında 3.000 ve 1914 – 1915 Muş olaylarında 20.000 Türk, Ermeni mezalimi sonucu hayatlarını kaybetmiştir.  1918 Mart’ında Erzurum – Dumlu, Yeşilyayla Köyü’nde katliam yapılmıştır. 25 Nisan 1918’de Ermenilerce Kars’ın Subatan köyünde ve Iğdır’a bağlı Oba köyünde de toplu mezarlar vardır.

 

Bu gibileri CHP’ nin yolunu kesiyor. Etnik sorun diyorlar , ancak ülkenin yüzde 80’ini oluşturan Türkleri dışlamak istiyorlar… Soykırım için özür diliyorlar ancak ermeni çetelerinin katlettiği 575 bin kişiyi görmezlikten geliyorlar . Bütün bunlara neden de  Kılıçdaroğlu’nun  CHP’ de herkesi kucaklamak gibi kısır bir anlayışın sonucudur. Aslında CHP değil , herkesin CHP’ yi kucaklaması önemlidir. Ancak halk CHP’ yi kucaklarken Partinin içindeki dikenler buna engeldir. Önce  partinin içini sağlam tutmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir