HALKLA İLETİŞİM Mİ? HALKIN İÇİNDEN Mİ?

Siyasi Partiler halkı temsil eden kuruluşlardır.. Siyasi partiyi yönetenler de halkın verdiği yetkiyle iş yapıyorlar.. Adaylık yolu nasıl olursa olsun, sonuçta her aday halkın içinden çıkıyor..

Bazı Entellektüeller .. Bazı  Aydınlar .. Yahutta tek solcu kendilerini görenler sık sık halkla iletişim kurulması gerektiğinden söz ediyor.. Bu konuda CHP’yi de suçluyorlar.

Bu gibilere sormak gerekir.. Halk eğer diyalog kurulacak bir insanlar topluluğu ise o zaman niye kurmuyor da söylüyorsunuz ?

Halkla diyalog kim kurar ? Halkın üstünde olanlar kurar.. herhalde halkın içinde olanlar  böyle bir gereksinim duymazlar. Gerçekte halka iletişimden söz edenler zımni olarak ‘’ben farklı yerdeyim ‘’ mesajını veriyorlar. Başka bir ifade ile Halkla diyalogdan söz edenler , farkına varmadan kendilerinin farklı mayadan olduğunu  belirtmiş oluyorlar..

 

Laedri ‘nin meşhur sözüdür : ‘’ Secaat arzederken merdi kıptı sirkatın  söyler ‘’ ‘’ çingen  kahramanlığını söylerken , hırsızlığını anlatır.’’

İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Ufuk Uras ,  ÖDP başkanı iken partinin çok düşük oy alması karşısında halka iletişimden  söz edenlere şu cevabı vermişti:

‘’ Seda  Sayan’ın halkla kurduğu diyalogu çözebilseydik , bizde çok oy alırdık ‘’

Yine Ufuk  Uras,  halkla iletişim şeklinde konuşanları ‘’ japon Turiste ‘’ benzetiyor..  Bu gibileri istese de halka birlikte olamazlar .. Çünkü kendilerini farklı yerde görüyorlar.. diyor.

Türkiye’nin ve halkın teorik takıntılarla , modası geçmiş sloganlarla uğraşacak  zamanı kalmadı.. Sorun halkın temel değerlerini zedelemeden , bu günkü yoksulluğu , bu günkü yolsuzluğu ve bu günkü terörü ortadan kaldırmak sorunudur..

Bu da halka hizmetle olur.. Toplumun sorunlarını bunları yaşamış olanlar yani  halkın içinden çıkanlar  bilir.. Bu nedenledir ki artık halk kendine benzeyenleri  de geçti doğrudan kendi içinden çıkanları  istiyor.

Din istismarı yapanlar  , laikliği ortadan kaldırmak isteyenler , Atatürk düşmanlığı yapanlar  , Cumhuriyet yerine ikinci cumhuriyeti kurmak isteyenler , kürt realitesi diyerek halkın huzurunu bozanlar ve devletin bölünmez bütünlüğünü tehdit edenler,  toplumun temel değerlerini çiğnemekte ve milletin altına dinamit koymaktadırlar.

Bu gibilerin Halkla iletişim dedikleri halkın huzurunu bozmak anlamına geliyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi siyasi partiler de  için zaten ister istemez sürekli halka iletişim içindedir.. Kendini halktan farklı gören siyasi yöneticiler de yaşamaz..

Deniz  Baykal evinde sekreter kullanmaz.. Türkiyenin ne tarafından ararsanız arayın , kim ararsa arasın , evde bulunduğu zaman doğrudan telefona cevap verir.. Buna karşılık  Cumhuriye halk Partisi i çin halkla iletişim kursun diyenleri , arayın bakalım kaç sekreterden geçeceksiniz ..

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir