HALKIN KAFASINI KARIŞTIRANLAR

Popülizm halkın gerçekleri görmesini engeller. Halkın siyasi tercihlerini etkiler. ‘’ Bizi Menbiçe götür, Afrin’den bir şey anlamadık.’’  Eğer  bir siyasi altyapıya dayanmazsa , kimse bu tür bir pankart açmaz. Milli Değerleri siyasi alanda istismar etmek bir Ortadoğu popülizm anlayışıdır.

 

Halkın gerçekleri görmesi ve değerlendirme yapması için her şeyden önce  medyanın tarafsız  olması gerekir. Doğan Medya satışının nedeni ne olursa olsun, varacağı yer , popülizmin ve algı yaratmanın ön planda olduğu havuz medyasıdır. İdeolojik medyayı da çıkarırsak , toplam medyanın geride tarafsız ve doğru haber veren yalnızca yüzde 5 lik bir kısmı kalıyor.

 

 

 

Anket şirketleri 2019 seçimleri için 2017 den beri  anket yapıyor. Siyasi partilerin ve ortaklıkların netleştiği 2018 yılında 7 defa anket yapılmış. Bu anketlerden bazılarının tamamıyla kurgu olduğu anlaşılıyor.

 

Söz gelimi ORC anketlerinde iyi parti oy oranı yüzde 5.5 dir. Buna karşılık Gezici anketinde yüzde 20.2 dir.

 

2018 yılı içinde ORC iki anket yapmış , diğerleri bir anket yapmış. ORC’ nin iki anket ortalamasını alıp , tek anket olarak ortalamaya katarsak , 6 anket ortalaması aşağıdaki gibi oluyor.

 

2019 SEÇİMLERİ İÇİN 2018 YILINDA YAPILAN

6 ANKET ORTALAMASI

 

 

YÜZDE

AK PARTİ

44,4

CHP

23,7

İYİ PARTİ

11,7

HDP

9,6

MHP

9,2

DİĞER

2,0

 

Bu anketlerde en fazla sapma İyi Parti ve MHP oy yüzdeleri arasında görünüyor.

 

İyi Partinin 6 anket ortalaması daha yüksek , 11.7 dir. MHP’ nin ki  ise 9.2 ‘dir. Ancak ORC ‘nin iki anket ortalamasına göre , MHP’ oy oranı tersine İyi partinin iki katına  çıkıyor. ORC anketine İyi parti yüzde 5.6 , MHP ise yüzde 11 oy alıyor.

 

Yeni bir siyasi oluşum olması ve MHP’nin de AKP ile ortaklık yapması nedeniyle bu iki partinin sonuçları önemlidir.

 

İyi parti anket sonuçları ,ortalamadan  Gezici anketinde  artı 8.8 puan daha fazla , ORC anketinde ise eksi 5.8 oranında daha eksik çıkıyor. Yüzde elli ve üstünde sapma var.

 

MHP anket sonuçları ise , ORC anketinde 1.8 puan fazla , Sonar anketinde  2.1 puan eksik  çıkıyor.  (Aşağıdaki tablo )

 

   ANKETLERDE ORTALAMADAN SAPMA

 

İYİ PARTİ

MHP

AKDENİZ

-2,7

+1,7

SONAR

+2,8

-2,1

GEZİCİ

+8,8

-1,9

ORC

-5,8

+1,8

PİAR

+1,9

-1,9

OPTİMAR

-5,0

+0,7

 

 

Bu şartlarda hangi anket doğrudur ?

 

Anket , toplam seçmeni temsil edecek bir gurup içinde yapılır. Bu gurubu ne kadar titiz seçerseniz seçin , gerçek olandan bir miktar farklı olabiliyor.

Öte yandan anket soruları açık ve anlaşılır olmazsa , sonuçlar farklı çıkabiliyor.

 

Bilimsel araştırmalarda bu farkın , yani sapmanın  genel olarak en fazla 2.5 olması gerekir  .  Siyasi anketler arasında bu fark yüze 10 olsun. Eğer yüzde 50 ve yüzde 70 fark varsa, bunların samimiyetini sorgulamak gerekir.

 

Düşünsenize , bir işletme yatırım planlaması  yapmak için veya satış politikası için anket yaptırıyor. Anket sonuçları eğer gerçekten yüzde 50 farklı çıkarsa o firma iflas eder.

 

Sorun anket firmalarında değil, bu altyapıyı denetleyemeyen sistemdedir. Medya da yalan haber bu nedenle yasaktır. Basın ahlak yasasına aykırıdır. Denetim var mı ? yoktur.

Anketler içinde benzer bir yasa çıkarılmalıdır. Kamu oyunu yanıltıcı ve yanlış yönlendiren taraflı anketler için müeyyide olmalıdır ve fakat aynı zamanda denetlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir