HALKIN KAFASI KARIŞIK

Kadir Has Üniversitesi , Türkiye Çalışmalar Merkezi , 2012 yılından beri Türkiye Sosyal -Siyasal Eğilimler araştırması yapıyor. 2017 sonuçlarını açıkladı.

 

Anket sonuçlarına bakarsak , ekonomi konusunda Millet’in kafası fazlaca karışık görünüyor .

 

1.Anket sorularından birisi ‘’ Türkiye de iyiye giden değişimler ve Türkiye de Kötüye giden değişimler ‘’ sorusudur. Bu soruya verilen cevaplar içinden ekonomi , büyüme , hayat pahalılığı ve işsizlik ile ilgili olanları ayırırsak , aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor.

 

 

 

 

TÜRKİYE DE İYİ GİDEN DEĞİŞİMLER

 

 

 

İYİYE GİDİYOR

 

EKONOMİ

14,9

 

KALKINMA

12,8

 

BÜYÜME

3,2

 

İYİYE GİDİŞ

30,9

 

 

 

 

TÜRKİYE DE KÖTÜYE GİDEN DEĞİŞİMLER

 

 

 

KÖTÜYE GİDİYOR

 

EKONOMİ

27,3

 

HAYAT PAHALILIĞI

5,8

 

İŞSİZLİK

5,8

 

DÜŞÜK MAAŞLAR

3,6

 

KÖTÜYE GİDİŞ

73,4

 

         

 

Bu tablo sonucuna göre halk ekonomik gidişattan memnun değil. İyiye gidiyor diyenler toplamı yüzde 30.9 , kötüye gidiyor diyenler yüzde 73.4 .

 

2. Ankette ’’ Son bir yılda Ekonomik Gelişmelerin  etkisi’’ de sorulmuş. Bu soruya kendimi ve ailemi geçindiremedim diyenlerle , ekonomik olarak daha kötü durumdayım diyenler , çoğunlukta yüzde 55.1 ‘dir.

 

Ekonomik olarak daha iyi durumdayım diyenlerin oranı ise yüzde 7.5’ dir. Diğerleri etkilenmedim diyenlerle fikir beyan etmeyenlerdir. (Aşağıdaki tablo )

 

 

 

 

 

    2017 YILINDA EKONOMİK GELİŞMELER SENİ NASIL ETKİLEDİ ?

 

100

1.KENDİMİ VE AİLEMİ GEÇİNDİREMEDİM

6,3

2.EKONOMİK OLARAK DAHA KÖTÜ DURUMDAYIM

48,8

1+2 (OLUMSUZ ETKİLEDİ )

55,1

 

 

EKONOMİK OLARAK DAHA İYİ DURUMDAYIM

7,5

ETKİLENMEDİM

25,6

FİKRİ YOK

11,8

 

3. Bu olumsuz  tablolara ve halkın ekonomik gidişattan olumsuz etkilendiğini söylemesine rağmen , ankete katılanlar içinde  Hükümetin Ekonomi Politikalarını başarılı bulanlar oranı daha yüksektir.

 

’Hükümetin ekonomi Politikalarını başarılı bulma ‘’sorusuna , cevap verenlerin yüzde 47’7 si , başarılı buluyor , buna karşılık yüzde 27.7’si başarısız buluyor.

 

Önce verdiğimiz anket sonuçları ile bu sonuç arasında  tam bir çelişki  ve kafa karışıklığı var. Neden ?

 

 

2017 YILINDA HÜKÜMETİN EKONOMİ POLİTİKALARINI

BAŞARILI BULUYOR MUSUNUZ ?

 

YÜZDE

BAŞARILI

47,7

BAŞARISIZ

27,7

ORTADA

24,6

 

 

·         Bir neden  Ekonomik sorunların, işsizliğin   Henüz Milletin cebine tam olarak yansımadığı olabilir.

 

·         Bir diğer neden , Halk Hükümet aleyhine konuşmaktan korkuyor olabilir.

 

·         Üçüncüsü , aşırı siyasi  kamplaşmadan dolayı ,istemediği halde böyle bir cevap vermiş olabilir.

 

·         Dördüncüsü , siyasi iktidarın çok iyi algı yaratması olabilir.

 

Söz gelimi Cuma günü yine ihracat uçtu diye açıklandı. Bütün televizyonlar aynı paralelde yayın yaptı. Hatta bir spiker ihracat artışı 2018 büyümeyi olumlu etkileyecek dedi. Ancak açıklanmayan ithalat daha da  çok artmışsa, bu etkinin olumsuz olacağını ya bilmiyor veya ona böyle söyle denildi.

 

Yine Kadir Has Üniversitesinin yaptığı aynı ankette  ’Şu anda Türkiye ekonomisinin  en önemli sorunları  nedir ? ‘’sorusuna katılanların yüzde 12.5 i enflasyon , yüzde 12 ‘si ise faizlerin yüksekliği ‘’ diyor. Yani halk  faizlerin yüksekliğini de enflasyon kadar önemli bir sorun olarak görüyor.

 

Bunun nedeni sayın Cumhurbaşkanının veya Hükümet üyelerinin sık sık faizler yüksek diyerek bir algı yaratmış olmasıdır. Hükümet kanadı reel faizi biliyor ve fakat kasıtlı kullanmıyor.

 

2017 yılı Merkez Bankası Ortalama Fonlama maliyeti 12.75 oldu. Enflasyona yüzde 11.92 oldu. Demek ki Reel faiz 0.75’tir. Yine TÜİK’in açıkladığı 2017 mevduat reel faizi eksi 1.88 ‘dir.

 

Bunlara karşılık kredi kartları akdi faiz ve Gecikme faizi gerçekten yüksektir. Bunu yüksek tutanda Merkez Bankasıdır. Çünkü bu azami faizleri yasaya göre MB belirliyor. Hükümet te bu yüksek kredi kartı faizlerini önlemek için hiçbir adım atmıyor.

 

Halktaki Bu kafa karışıklığını yazan- çizenler ile Muhalefet ,  yalnızca doğruları söyleyerek giderebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir