HALKIN GÜNDEMİ BAŞBAKAN’IN GÜNDEMİNDEN ÇOK FARKLI

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde bir grup öğretim üyesi ve öğrenci tarafından yapılan  “Riskler ve Beklentiler 2010-İstanbul Araştırması” nda açık uçlu soru olarak sorulan, “Sizce Türkiye’nin çözülmesi gereken en önemli sorunu nedir?” sorusuna, halkın yüzde 56.1’i, “İşsizlik ve Ekonomik sorunlar” şeklinde cevap vermiştir.
Yine, aynı araştırmada “Önümüzdeki on yıl içinde, size göre ülkemizin en başta gelen hedefi ne olmalıdır?” sorusuna da, halkın yüzde 79.10’u “Yüksek bir ekonomik kalkınma hızı” şeklinde cevap vermiştir.

Halkın gündeminin işsizlik, geçim sıkıntısı ve yoksulluk olduğunu görerek ve yaşayarak da anlıyoruz.
Örneğin; Hükümet 2010 yılı için memur maaşlarına birinci 6 ay için yüzde 2.5 ve ikinci altı ay için artı yüzde 2.5 zam yaptı. Bu zammın 2010 yılı ortalaması yüzde 3.78 eder. Oysa ki ilk 4 aylık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranı yüzde 4.55 oldu. Yani enflasyon, memuru ilk 3 ayda yendi. Dördüncü ay memur geride kaldı.
Başbakan, Anayasa paketinde, memur için toplu sözleşme hakkı getiriyor gibi yapıyor. Gibi yapıyor, çünkü getirmek istediği Uzlaşma Kurulu hali hazırda zaten var. Uzlaşma Kurulu memur maaşları için yüzde 2.5 oranını az bulmuştu, yüzde 4 artı yüzde 4 olarak karar almıştı ne var ki Başbakan kabul etmedi ve uygulamadı. Şimdi memurların anayasa paketini desteklemesi için memura hak getirdim gibi yapıyor.
Öte yandan, işsizlik inkar edilmesi imkansız boyuta yükseldi.
1995 ile 2010 seneleri arasında geçen on beş yılda, işsizlik oranı ortalama yüzde 7’den yüzde yüz artarak, yüzde 14’e sıçradı.
İŞSİZLİK PLATOSUNDA SIÇRAMA
YILLAR                                        ORTALAMA 
                                              İŞSİZLİK ORANI
1988-1994                                   8.4
1995-2000                                   7.0
2001-2009                                  10.7
2009-2012                                  14.0
İstihdam ve işsizlikte yaşanan 4 gelişme şöyle oldu:
l Üretimin yüzde 70 oranında ithal aramalı ve hammadde kullanması nedeniyle, büyüme ile istihdam arasındaki ilişki kesildi.
l Fiili işsizlik oranı yüzde 21.6 oldu.
l Son 15 yılda işsizlik oranı 3 plato sıçradı.
l 2010 Ocak ayında, 3.591 kişi işsiz olarak, 2248 kişide iş aramayıp iş başı yapmaya hazır ilan edildi. Bu şartlarda fiili işsizlik oranı yüzde 21.6’dır.
Bu gerçeklere rağmen Başbakanın “İşsizlik sanaldır” demesi, siyaha beyaz demek anlamına gelir… Halkla, Başbakanın gündeminin ne kadar farklı olduğunu ortaya koyar.
Başbakanın sık sık gündemi değiştirdiği, bir danışmanı tarafından açıklandı. Bu demektir ki Başbakan halkın sorunlarını ört-bas etmek için gündem değiştiriyor… Ne var ki “Güneş balçıkla sıvanmaz.” Halkı ancak bir yere kadar oyalarsınız. Devamlı uyutamazsınız.
Bugüne kadar halkın verdiği iktidar gücünü, halkın gündemi için değil, kendi gündemi için kullananlara zamanı geldiğinde aynı halk, gerçek gündemi öğretmiştir…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir