HALKIMIZ GEÇİNEMİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ’’Yaşam Memnuniyeti Araştırması 2009 “ verilerini yayınladı. Hane halklarına, hane halkı gelirinin hane halkı ihtiyacı karşılama durumu soruldu…  Özet sonuçları şöyle:

1) Halkın yarıdan çoğu geliri ile ihtiyaçlarını karşılayamıyor.
Türkiye genelinde halkın, yüzde 36’sı halen elde ettiği geliri ile ihtiyaçlarını zor karşılıyor. Yüzde 16.9’u ise çok zor karşılıyor.

Yani halkın yüzde 52.9’u bugünkü geliri ile ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Halkın yalnızca yüzde 11.6’sı geliri ile ihtiyaçlarını kolay karşılıyor.  

2) 600 lira aylık gelir altında geçinmek mümkün değil.
Gelir grubuna göre, 600 liraya kadar olan gelir ile halkın yüzde 43.2’si zor, 35.9’u ise çok zor geçindiğini söylüyor. Yani halkın yüzde 79.1’i, başka bir ifade ile 5 kişiden 4’ü 600 lira ile geçinmenin mümkün olmadığını ifade ediyor.

3) 600 lira ile 900 lira arasında geliri olanların yüzde 59.2’si bu gelirle geçinemediğini söylüyor.
600 lira ile 900 lira arsındaki gelirle, halkın yüzde 44’ü zor, yüzde 15’si de çok zor geçindiğini söylüyor. Halkın yüzde 59.2’si, yani beş kişide üç kişi, 600 lira ile 900 lira arasında geçinmenin mümkün olmadığını söylüyor.

Aslında görünen köy kılavuz istemez… 600 lira ile veya 900 lira ile bir ailenin geçinmesi zaten mümkün değil. Buna rağmen TÜİK’in aldığı bu cevapları önce Başbakanın okuması gerekir. Çünkü TÜİK geçen sene, dört kişilik bir ailenin 2009 yılı yoksulluk sınırını 820 lira olarak ilan etti. Buna karşılık Hükümet, eşi çalışmayan, 2 çocuklu 4 kişilik bir ailede, işçinin asgari ücretini 605 lira olarak ilan etti.

Bu ilan hükümetin açıkça asgari ücretle çalışanlara; ki Türkiye’de çalışanların yarısı asgari ücretle çalışıyor, sen yoksul kalacaksın demesidir.
Başbakan ve Hükümet bunu hep yapıyor… Memura da 2010 yılı için yüzde 2.5 artı yüzde 2.5 yani yıl ortalaması olarak yüzde 3.78 zam yaptı ve fakat Ocak-Şubat-Mart ayında, üç aylık TÜFE oranı, 3.93 oldu. Enflasyon üç ayda memur zammını tüketti.

Aslında Hükümetin enflasyon farkını vereceğim demesinde, hinlik var. Hükümet memuru ve halkı aldatıyor.

a) Yıl sonunda verilen enflasyon farkı bir işe yaramıyor… Memur yıl içinde sağlıktan, eğitimden, beslenmeden kaybetmişse bunun telafisi mümkün değil.

b) 2010 yılında, Milli Gelirde artış bekleniyor. Fert başına Milli Gelir artacak. Örneğin fert başına milli gelirin bu sene yüzde 4 dolayında artması bekleniyor. Milli Gelir artışından herkes pay alırken, memur ve işçi neden pay almıyor?
Eğer hükümetin büyüme beklentisi varsa, memura yalnız enflasyon kadar değil, ayrıca fert başına büyüme kadar, örneğin 2010 yılında enflasyon artı yüzde 4 kadar zam yapması gerekirdi…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir