HALK YOLSUZLUĞU KANIKSADI MI ?

Her  gün  yolsuzluk  haberleri duymaktan  ve üstelik  bu yolsuzlukların cezasız kalmasından dolayı , halkın yolsuzluğa karşı tepkisi azaldı.

 

Son günlerde ,  Kamu İhale  Yasasındaki yolsuzluğu herkes  izliyor. Buna rağmen  iletim araçlarında hiçbir tartışma yok… O kadar ki   mankenlerin aşk dedikodusu yanında , bu tür  yolsuzluk tartışması solda sıfır kalıyor.

 

 

 

2000’li yıllardan sonra , dışa bağlı  bazı kurumlar , yolsuzluk gerçeğini saptırarak , halkın dikkatini başka yönlere çektiler. Söz gelimi 2003 yılında, TESEV’in Soros’un açık  toplum enstitüsünden para alarak yaptırdığı , iş dünyası gözüyle yolsuzluk araştırmasında , 2001 krizini çıkaran ve Türkiye’ yi batırma noktasına getiren banka yolsuzluğundan hiç bahsedilmemiş. Bu kamu oyu araştırmasında ,  İhale mafyası  ve Bankaların içini boşaltanlar , yolsuzluk sıralamasında yok… Buna karşılık  , gümrük ,  trafik polisi  ve tapu ilk 3 sırada gösterilmiş.  Bu güne kadar , hangi trafik  polisi  zengin oldu ? Gel gör ki   bankalarının içini boşaltanların bu gün hem yurt içinde , hem de yurt dışında yine bankaları var.

 

Bu araştırmaya karşılık , İstanbul Üniversitesi İktisat  Fakültesi Mezun ve Mensupları Vakfı , halk arasında bir kamu oyu araştırması yaptı. İstanbul halkına göre ,  yolsuzluğun yoğunlaştığı kurumlar arasında trafik polisi hiç yok.

 

Önemli bir soru şudur … Türkiye de ,  namussuzlar  mı arttı,  yoksa siyasi, iktidarlar  gizli kılıflar hazırlayarak , yolsuzluğun önünü mü

 açtılar ?

 

Gerçekte her şey , siyasi iktidarların yasal altyapıyı yozlaştırmasından ileri geliyor. Kamu ihale kanunu , 22 defa değişti. Belediyelerin birçok ihalesi , ihale dışında bırakıldı. Bu değişikliklerin 18 ‘i doğrudan  Kamu İhale kanununda , diğerleri de torba kanun ile gelen kanunlarda yapıldı.

 

Kontrolsüz  uygulamalar  ve  dost – ahpap ilişkisi , yolsuzluğun önünü açıyor ve alışkanlık yapıyor.

Sabahları 08.30 ile 0.900 arasında işime gelmek için   yolda olurum. Yol durumu için , bazen trafik radyosunu açarız. Her seferinde araba kullanan insanlardan mutlaka bir veya birkaçı  TEM gibi anayollarda  arıza şeridinin işgalinden şikayet eder. Bende bakıyorum, arıza şeridini kullanan araçların yüzde doksanı  normal plakalı. Yine bu normal plakalı araçların bir kısmında mavi –kırmızı  çakar lamba şeklinde polis  ışığı var.  Bazı sivil  araçların üstünde  ise tek mavi ışık var.  Ayrıca tamamında  siren var.  Benim bildiğim  geçiş önceliği olan araçlar , ambulans, itfaiye polistir. Geçenlere bakarsanız  Türkiye’nin dörtte biri polis demektir.  İnsanların hakkı olmayan bu gibi yetkileri kullanması  da yolsuzluktur. Bu yolsuzluğa imkan veren veya göz yumanlar da yolsuzluk yapmış oluyor. Bu tür uygulamalar üstelik,  topluma karşı yapılan bir yolsuzluktur.

 

MİT kanunu apar topar bir günde çıkarıldı.  Özel amaca hizmet etmek için bir günde kanun çıkarmak  Hükümetin  yasama’ya çaık bir müdahalesidir ve bir nevi  yolsuzluktur .Öte yandan   bu kanun geçerken Mecliste yalnızca 62 CHP’  milletvekili bulunmuş. CHP’ genel başkanı CHP’lilerin MİT kanunu sırasında Mecliste değil , meyhanede olduklarını açıkladı. Ancak genel başkan ,’’ meclis yerine görevi bırakıp meyhaneye gitmek bir yolsuzluktur  ‘’diyemedi. Yalnızca Meyhaneye daha az gidin dedi. Yani genel başkan , yolsuzluk önemli değil , ancak daha az yapın dedi. Aynı yorum MHP içinde yapılabilir.  

 

Özel olarak imam bunu yaparsa , cemaat ne yapar ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir