HALK YOLSUZLUĞA NASIL BAKIYOR?

Türkiyede çok kullanılan bir laf vardır … ‘’Kılıfına uydurmak ‘’ Kılıfına uydurmak , bir yanlışlığı, bir yolsuzluğu veya bir hırsızlığa  yasaların ve yönetimin boşluklarından yararlanarak yapmak anlamında  kullanılıyor..

 

Bazı toplumlarda kılıfına uydurmayı önlemek için , çapraz önlemler alınmıştır.. Örneğin bir belediye başkanı , üç- beş yıl içinde birdenbire çok zengin olduysa ,  ’nereden buldun ? ‘’ sorusunu soran yasalar devreye girer.

 

Elbette piyasada bir insanın bir yılda dahi zengin olması mümkündür .. Ancak nasıl zengin olduğu bellidir.. Zengin olmada köşe dönmek olarak  ta tabir edilen kısa yoldan zengin olmak  yasal zemin içinde mümkün değildir .

 

 

 

Köşe dönenlerin   kaçakçılık veya kara para sorunu varsa , bunların ortaya çıkarılması da mümkündür.. Buna karşılık kamu sektöründe çalışan birine piyango çıkmadıysa , miras kalmadıysa  onun da zengin olmasının nedeni bellidir : ‘’yolsuzluk ‘’

 

YOLSUZLUK YAPANIN YANINDA KALIYOR

 

Türkiye de birkaç medya haberi dışında , yolsuzluğun üstüne gidilmiyor..  Şimdiye kadar kamuda yolsuzlukla suçlandığı halde  ceza alanların  sayısı çok sınırlı kaldı . Tersine suçlananlar özel sektörde veya piyasada veya devlette daha iyi noktalara geldiler. Amerikalılar buna ‘’ başarılı işler  yolsuzluğun görülmesini engeller ’’ benzeri bir deyim kullanıyorlar.

 

Türkiye de öteden beri ‘’Devlet malı deniz… Yemeyen domuz ‘’ diye bir deyim var.  Bu deyim aslında devlete karşı hiyanet içinde olanlar  için söylenmiş bir sözdür.. Ancak toplum bunu devlet malını yemek mubahtır gibi algılıyor.. Çünkü Osmanlıdan beri devlet eliyle zengin olanların zenginlikleri  yanına kar kalıyor.

 

Devlet malı  aslında halkın ortak  malıdır.. Halkın vergileridir.. Buna rağmen çoğu insan ‘’ içinde neyim var ‘’diye yolsuzluklara karşı kayıtsız kalıyor. Bu durum toplumda devlet bilincinin yeteri kadar gelişmemiş olduğunu gösteriyor.

 

YOLSUZLUK İÇSELLEŞTİ..

 

Öte yandan , anlaşılan odur ki  toplumda  yolsuzluk içselleştirildi.. Örneğin çalanların, yolsuzluk yapanların ,çetelerin ve mafyaların   yanına daha çok insan gidiyor.. Bu gibileri bende nasipleneyim diye düşünmüş olmasalar neden gitsinler ?

 

Yine politikada bazılarında  ‘’ Hırsızsa bizim hırsızımız ‘’ diye çağ ötesi bir anlayış var… Bu sözün altında da aslında hırsızlıktan ve  yolsuzluktan pay alma hesabı var.

 

Yolsuzlukla mücadelede , ilk görev medyaya   düşüyor.. Medya birçok ülkede polisin çözemediği sorunların üstüne gidiyor.. Çözüyor. Veya yolsuzlukları ortaya çıkarıyor.. Bu anlamda  kamusal işlev görüyor.

 

YOLSUZLUKLA MÜCADELE

 

Eğer Medyanın  siyasi iktidarla bir bağı yoksa , ancak o zaman yolszulukla mücadele işevini  yerine getirebilir. Türkiye de farklı şekillerde de olsa , medya her zaman siyasi iktidarlardan destek görmüştür.. Örneğin , 1980 öncesi SEKA’dan kağıt tahsisleri , o zamanki gazetelere büyük imkanlar sağlamıştır.

 

Bugün , eğer medya sahibinin medya dışında da ayrıca işi varsa bunlar ister istemez hükümetle muhatap olmak zorundadırlar.. Bu bağ , medyanın yolsuzlukların üstüne gitmesini engellemektedir.

 

Yine bir ülkede hükümetin medya üstünde baskısı varsa ,o medya yolsuzluklarla mücadelede başarılı olamaz.

 

İşin gerçeği yolsuzluk yapanların bir hedefi de medyayı sermaye veya başka şekillerde kontrol altında tutarak yolsuzluklar önündeki  engeli kaldırmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir