Halk Gerçeği Gördü

Türkiye’nin AKP iktidarını yaşaması gerekiyordu. Aksi halde siyasi islamın Türban ve vesayet gibi kullandığı araçlar sürekli istismar edilecekti.

Osmanlıda her türlü isyan islam kılıfına sokulmuştur. Ülkenin dağılması aşamasında Vahdettin Ümmetçiliği birleştirici bir unsur olarak kullanmak istemiştir. Ancak önce araplar arkadan vurmuştur.

Demokrat Parti, özellikle Celal Bayar kuruluş aşamasında ve 1950 yılında iktidar olunca , sürekli laik devlet anlayışına pozitif vurgu yapmıştır. Ancak 1957 seçimlerinde DP diğer partilerden daha az oy almış ancak  diğer partiler dağınık olduğu için DP yine mecliste çoğunluğu sağlamış ve fakat daha düşük oy alması nedeniyle panik içinde siyasi islamı öne çıkarmıştır. 1957 ‘de Vatan cephesini kurmuş ve muhalifleri din düşmanları olarak ilan etmiştir. 1960 darbesi olmasaydı zaten iktidardan düşecekti. Darbeler dini siyasette kullanmanın ömrünü uzatmıştır.

AKP’ ilk dönemlerinde laiklik vurgusu yapıyordu. Ayrıca vesayet karşıtı tutum içindeydi. Ama parti giderek  siyasi islamda sıkıştı ve vesayet olarak ta Devleti parti devleti yaptı ve   kendi vesayetini getirdi.

Demokrasi , hukuk ve ekonomik kriz milletin aklını başına getirdi. Mütedeyyin insanlar yaşanan yanlışları gördü . Kendisini siyasi islam diye görenlerin oranı düştü.

1. Kadir Has Üniversitesi 2021 Türkiye Eğilimleri Araştırmasına göre , 2016 yılı anketlerinde  kendisini siyasi islam olarak tarif edenlerin oranı yüzde 21 iken 2021 anketlerinde  yüzde 9’ a geriledi.

2. Yine aynı ankete göre , 2021 yılında eşinin türban taktığını söyleyenlerin oranı yüzde 9,3’ oldu. Yani Kendisini Siyasi İslam olarak görenlerle aynı oranda oldu. (Aşağıdaki tablo )

Soru : Eşinizin Baş Örtme Durumu

  • Örtmüyor ; yüzde 70,5
  • Başörtü ; yüzde 15,5
  • Türban ;  Yüzde 9,3
  • Çarşaf ; yüzde  4,6  

3. Halkın siyasi islamı daha çok kullanmaya başlayan AKP’ ye ve cumhurbaşkanına olan güveni de çok geriledi.

Vikipedi  Türkiye de yapılan bütün anketleri yayınlıyor.

2021 yılında yapılan 22 anket ortalaması ve kararsızlar dağıtılmış olarak :

  • Cumhurbaşkanına görev onayı verenlerin oranı yüzde 45,3
  • Cumhurbaşkanına görev onayı vermeyenlerin oranı yüzde 54,7’ dir.
  1. 2021 yılında yapılan 16 anket ortalamasına göre , kararsızlarda dağıtılmış olarak parlamento seçimlerinde halkın tercihi ;
  • Başkanlık isteyen Cumhur ittifakı oyları yüzde :40,13
  • Genişletilmiş Parlamenter sistem isteyen millet ittifakı ve diğerlerinin oyları yüzde yüzde 59,87 ‘dir.

Parlemento seçimlerinde baraj sorunu nedeni ile oylar aynen yansımayabilir. Ancak muhalefet  te destek içinde kayıpları en aza indirir. Bu durumda AKP parlamentodaki çoğunluğu da kaybeder .

Özet olarak ;

AKP’nin 20 yıllık iktidarında artık halk ;

Dini siyasette kullanmanın doğru bir yol olmadığını , bizzat dine zarar verdiğini gördü.

Çağdaş hukuk ve demokrasinin ekmek ve su kadar önemli olduğunu anladı

Ekonomide planlamanın önemini gördü ve siyasi popülizmin eninde sonunda yoksulluğu getirdiğini yaşadı.

Geldiğimiz eşikte  iş halka kaldı. Karsta bir laf var ; İş başa düştü.

Artık bu rüzgarı kimse durduramaz…  AKP’nin gelişi rüzgarla oldu…  Gidişi daha sert rüzgarla oluyor.

 

One thought on “Halk Gerçeği Gördü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.