GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ

Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK)  peş peşe üç veri açıkladı…

1.Dış ticaret istatistikleri: TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iş birliği ile hazırlanan geçici dış ticaret verilerine göre, 2015 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatımız yüzde 16.2 oranında azaldı. İthalat ise daha az yüzde 8.7 oranında azaldı.  Dış ticaret açığı da yine geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 6.5 oranında arttı. İhracatın ithalatı karşılama oranı da geçen sene Temmuz ayında yüzde 66.9 iken bu sene Temmuz ayında, yüzde 61.4’e geriledi. 

Cari açık sorununu yıllarca enerji ithalatına bağlayan hükümetler, petrol fiyatları yarı yarıya düştüğü halde, Doğalgaz fiyatları düştüğü halde açığın devam etmesine bu defa ne gibi bir kulp bulacaklar?

 

 

Şimdi demeleri gerekir ki   ‘’sıcak paranın afyon etkisi tuzağına düştük.  TL’ nin on yıl boyunca değerli tutulması ile üretim tamamıyla dışa bağımlı oldu.   Şimdi, enerji fiyatları düşse de, aramalı ve hammadde ithal etmezsek iç üretim duracaktır.   Bunun içindir ki bu güne kadar vermiş olduğumuz 460 milyar dolar cari açık maalesef devam edecektir. ‘’   

Kaldı ki, bu cari açığı finanse etmek Türkiye’nin dış borcu 400 milyar doları aştı. Bu borçları da kendimiz kazanmış gibi harcadık. Şimdi deniz bitti.  

2. Ekonomik Güven endeksi yüzde 1.9 oranında azaldı.

Ekonomik Güven endeksi, tüketici ve üreticilerin, genel ekonomik duruma ilişkin beklenti ve eğilimlerini gösteriyor. Endeks içinde, tüketici güveni, imalat sanayi, hizmet sektörü, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güvenleri değerlendiriliyor. Hepsinde düşme var. Yani üretici de tüketici güveni de dibe vurdu. Aşağıdaki tablo )

Yani TÜİK, verilerle ekonomideki gidişatın kötü olduğunu söylüyor. Aslında özel şirketler de aynı paralelde sonuçlar buluyor. Söz gelimi, Metropol araştırma şirketinin, Ağustos 15 ’’Erken seçim öncesi siyasal durum değerlendirmesi ‘’ Türkiye’nin gidişatı sorusuna Halkın yüzde 65 i ‘’ kötüye gidiyor ‘’diye cevap veriyor.

 

3. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi, Nisan – Mayıs –Haziran aylarını kapsayan yılın II çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9 oranında azaldı.

 

İnşaat sektörü, sürükleyici bir sektördür. İstihdam yaratır. Aramalı üreten KOBİ’leri besler.  Ancak işgücü girdileri yüzde 9 azalınca, sektörde sorun var demektir. Dört yıl önce 106.5 olan İnşaat sektörü işgücü girdi endeks değeri, bu sene 81.4 ‘e kadar gerilemiş.200 (Aşağıdaki tablo )

 

İktisatçılar, TÜİK’ in verilerini ve piyasanın nabzını tutarak bir değerlendirme yapıyor.  TÜİK’ verileri sağlıklı bir ekonomiyi göstermiyor. Medya ve özel anketlere yansıyan Piyasanın nabzı da ekonomide sorun olduğunu gösteriyor.

 

Bu şartlar altında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ‘nin  ‘’Kriz Var Diyenler,  Krizlerde Kalasın, Kefen Parası Bulamayasın ‘’ şeklindeki bedduası kime gider?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir