GERÇEK İŞSİZLİK SAYISI NEDİR?

Devlet İstatistik Enstitüsü, işsizlik oranını açıkladı.. Geçen yıl ortalaması yüzde 10.3 iken, son üç ayda işsizlik arttı.. oran yüzde 10.5 oldu. İşsizlikteki bu artış ta  mevsimsel nedenlere bağlandı. Sayı olarak , işsiz sayısı 2.6 milyon oldu.

Eğer işsizlik oranı yüzde 10.5   ise, Türkiye’de işsizlik yok demektir… Bazı Avrupa Ülkelerinde daha fazla işsizlik var demektir.  

İşsizlik oranlarını hesaplamak için kullanılan  yöntemler, bize baştan sona uymuyor .. Aslında bizde işsizlik oranını değil, çalışanlar oranını ve çalışanlar sayısını açıklamak daha doğru olur.. Çünkü işsiz sayısı daha çoktur..

İşsizlik oranı neden Avrupa ülkelerinden daha düşük çıkıyor?

Gerçek işsiz neden daha fazladır?

1)   Türkiye de 15  yaş ve daha yukarı nüfus sayısı 50 milyondur.. Bunların bir kısmı eğitim yapıyor.. Kalanların ise tamamının çalışması gerekir.. Ancak bazıları zengin.. çalışmıyor..Bunların sayısı da fazla değil.. Çünkü halkın yüzde doksanı fakir..  Bazıları ise iş  aramış .. Ancak yıllarca iş bulamamış.. İş bulma umudu yok.. Hiç iş aramıyor .. İstatistiklerde bunlar iş gücüne katılmıyor.. Bu nedenle 50 milyon içinden işgücü 23.5 milyon kişi çıkıyor.

2)   Toplam istihdam içinde, ücretsiz aile işçisi  4.3 milyondur.. Bunlar iş bulsa aile işinde kalabalık etmezler.. İş olmadığı için aile yanında kalabalık ediyorlar.

3)   Eksik istihdam oranı yüzde 3, yani yaklaşık bir milyon kişi.. Aslında bunlar da işsizdir.. Çünkü bunlar ayda birkaç gün veya yılda birkaç ay çalışıp, kalan günlerde yatıyorlar… Kahvede oturuyorlar.. Para  kazanacakları iş bulsalar, bir dakika durmazlar.

4)   Yine kendi hesabına çalışan  5.4 milyon kişi var… Bunların da çoğu, kendilerine iş uydurmuş.. Doğru dürüst iş bulsa bunların yarısı gider.

5)   İşsizlik giderek artacaktır.. Çünkü genç nüfusta işsizlik oranı bir kat daha fazladır… Uygulanan politikalar, düşük kur ve ithalata dayalıdır… Bu nedenle yeni yatırım yapılmıyor… İş alanları açılmıyor.

6)   IMF ile devam ettiğimiz sürece, işsizlik artacaktır… Zira hükümet IMF’ye kamuda fazla istihdamı ortadan kaldıracağını taahhüt etmiştir.

7)   Çalışanların da yarısı kayıt dışı çalışıyor… Bunları tam olarak tespit etmek mümkün değildir… Muhtemeldir ki bunların sayısı abartılıdır.

Sonuç olarak 50 milyon insandan on milyon çalışıyor… Bunu istatistik olarak nasıl takla attırırsanız attırın, bu gerçeği değiştiremezsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir