EZİYET ÇEKMEK RUS HALKININ KADERİ Mİ?

 Rusya ile Türkiye’nin fert başına Milli Geliri yaklaşık olarak aynı düzeyde, 10.000 doların biraz altındadır. Rusya’da petrol ve gaz var… Altın üretiyor… Savunma sanayi teknolojisi gelişmiş… Ancak kim Rusya’da yaşamak ister? Kimse istemez çünkü Rusya’da halk özgür değil.

Rus Halkı tarihi boyunca eziyet çekmiştir…

Halka eziyet çarlık döneminde başlamış, hatta ilk Çar Korkunç İvan’ın adı bile ürkütücüdür. İmparatorluk dönemi de sürekli savaşlarla geçmiş Rus halkı savaşlarda büyük kayıplar vermiş, sonunda komünist ihtilalinde, komünistler çar ailesini katletmişlerdir.

Komünizm rejimi Rus halkı için 70 kayıp yıl olmuştur. Komünizm felsefesinin tam tersi, uygulamada Parti genel sekreterleri Çarların saraylarında yaşamış ve çarlar kadar refah içinde olurken halk sıkıntı içinde yaşamıştır.

 

 

Rus Bilimler Akademisi ile İstanbul Üniversitesinin İş birliği yaptığı ve Sovyetlerin dağılmasına yakın yıllarda, halkın neler çektiğine şahit oldum.

Apartman dairelerinde birden fazla aile kalırdı. Isınma bedava idi ve fakat aynı dairede kalan 2 veya 3 aile Tuvalete gitmek için sıra beklerlerdi.

Rus Bilimler akademisinin otelinde, evraklarımı verdiğim bir memuru ertesi gün bulamadım. Sorduğumda , ‘’bizde 24 saat çalışma, 48 saat izin var ‘’ dediler. Bu yolla herkese iş imkanı doğduğunu söylediler. Yani rejim beşeri kaynakları da kullanamadı.

Rusya yalnızca kendi halkına değil, diğer milletlere de eziyet çektirmiştir.

·         16 Haziran 1953 yılında, Berlin Katliamı yapıldı,

·         24 Ekim – 5 Kasım 1956, Macaristan’ da başkent Budapeşte katliamı,

·         20-21 Ağustos 1968 Rus tanklarının Çekoslovakya’ya girmesi.

Öte yandan Ruslar Türklerin yaşadığı bütün coğrafyalarda Rus mezalimi vardır.

·         1552 Kazan Rus İşgalinde

·         1792 Kırım’ın Osmanlı’dan Kesin Kopuşu

·         1828 Azerbaycan Rus İşgalinde

·         1864 Kafkas Sürgünü

·         1878 Ruslar Yeşilköy’de

·         1884 Türkistan’ın Büyük Bölümü Rus İşgalinde

·         1922 Sovyetler Türkistan’da… Enver Paşa Şehit

·         1930’lar… Türkistan’da Kızıl Kırgınlar

·         1944 Kırım Sürgünü

·         1944 Ahıska Sürgünü

·         1945 Stalin Kars ve Ardahan’ı istedi

·         1946 Boraltan Köprüsü Katliamı

·         1991 20 Ocak Bakü Katliamı

·         2008 Osetya Krizi

·         2014 Kırım’ın İşgali

1992 Ermenilerin Karabağ’ı işgalinde de Ruslar Ermenilerin yanında yer almıştır.  Halen aynı pozisyondadırlar.

Bugün de Rusya,  Suriye’de Esat rejimini ayakta tutmaya çalışırken bir yandan da Türkmenleri katlediyor.

1990 lı yılların başında, Komünist rejim yıkılınca, Dünya Rusya’ya demokrasi geliyor umudu yaşandı. Ne var ki, bu defa da Putin geldi. Bu güne kadar, kendi veya Medyedev aracılığı ile Otokrasi rejiminin devam ettirdi. Şimdi Otokrasiyi hayat boyu devam ettirmek için ‘’ Ulusal Muhafız Servisi ‘’ olarak 200 bin kişilik ve doğrudan kendisine bağlı bir ordu kurdu.

Putin’e göre, Yeni güvenlik birimi Rusya içinde terörizmle mücadele edecek, asayişi sağlayacak, özel güvenlik hizmeti yapacak. Bu tür oluşumlar Hitlerin SS ‘lerini akla getiriyor. Söz konusu özel ordunun kurulmasının Parlamento seçimlerinin yaklaştığı bir döneme denk gelmesi de çok manidardır.

Halktan neden tepki gelmiyor… Çünkü Rus halkı tarih boyunca demokrasi yaşamamış ve demokrasinin tadını almamıştır. Bu nedenledir ki, Rusya’da Otokrasiye gitmek ve halkı kullanmak daha kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.