ERKEN SEÇİM KİME HİZMET EDER?

Erken seçimi Cumhurbaşkanı ve MHP istiyor. Cumhurbaşkanı isteyince, AKP içinde erken seçim istemeyenlerin huzuru kaçtı.

Başbakan çeşitli konuşmalarında Koalisyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uygun görmesi halinde yapacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu  da Başbakanın koalisyonu istediğini, Cumhurbaşkanı’nın ise istemediğini söyledi.

Yabancı basın Cumhurbaşkanı’nın erken seçim istediğini çeşitli istihbaratlara dayalı olarak  zaman zaman yazıyor. Söz gelimi İngiliz  Financial Times  gazetesi,  Erdoğan ’ı n esasında koalisyon müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasını istiyor olabileceğini yazdı.

 

 

 

Nihayet Cumhurbaşkanı’nın kendisi de, Çin seyahatinde dış destekli bir azınlık hükümetleri ile erken seçime gidilebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı neden erken seçim  istiyor?

Nedeni çok basit… Erdoğan sandıktan bu kez onun istediği sonucu çıkarabileceğini düşünüyor.  Aşağıdaki şekilde bir hesap içinde olabilir.

Erken seçimde AKP ’nin ile Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin de bir seçim ittifakı yaparak tek başına iktidar olabileceğini hesap ediyor olabilir.

Birçok Kürt köyünde PKK’nın  köyü muhasara altına aldığını,  çözüm süreci bozulmasın diye güvenlik güçlerinin müdahale etmediğin, bu nedenle bu köylerde  oyların tamamını HDP’nin aldığını herkes biliyor. HDP’ye giden kürt oylarını, PKK ’nın müdahalesini keserek yeniden almak hesabı yapıyordur.

AKP’nin ve MHP’nin tabanı üçte bir oranında çakışıyor. Cumhurbaşkanı çözüm sürecini bitirerek, MHP tabanından oy alacağını hesaplıyor.

Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan zaman kazanarak yeniden başkanlık sistemini gündeme getirmeyi amaçlıyordur. Koalisyon hükümeti ortamında da bunu yapmanın imkansız olduğu açıktır.

Aslında,  siyasi gelişmelerden  anlaşıldığı  kadar, AKP ile MHP’nin erken seçim konusunda hem fikirdirler. Bu anlaşmamış olmalarından ya da her ikisinin de erken seçimden beklentilerinin örtüşmesinden ileri geliyor olabilir.

Sebebi ne olursa olsun, MHP Meclis başkanlık seçiminde AKP’ye dolaylı destek vererek, Erdoğan’ın erken seçim  talebinin önünü açtı. Ayrıca MHP seçim stardı vererek, Cumhurbaşkanı’nın tezini fiilen destekledi. Destekliyor.

MHP Erken seçimden ne bekliyor?

Anlaşılan odur ki, MHP’de AKP’ye kaptırdığı bir kısım tabanının bir kısmını geri almak istiyor.

Aslında düz mantıkla bakarsak ideolojik olarak, AKP ile MHP arasında bir çakışma olmaması gerekiyor. Mamafih Devlet Bahçeli de  “Badem Bıyıklı kapitalistler, hırsızlar  bizim tabanımız olamaz” dedi.  

Ne var ki MHP içinde öteden beri Türk-İslam sentezini savunanlar var. Gerçekte ise bu sentezin ayakları yere basmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’den birçok insan, davalarının İslam olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı daha yeni, Davamız; İslam, İslam, İslam dedi. AKP’li  milletvekili İdris Şahin de  daha yeni bir tv’de “önce davamız, sonra ülke ve vatan gelir” dedi. Yani temel ideoloji ve hedef İslam devletidir.

MHP  ideolojisinde ise  milliyet ve vatan önde gelmektedir. Kaldı ki, ümmetçilik ve milliyetçilik zıt kutuplardır. Biri diğerini engel olarak kabul eder. Buna rağmen, bu gün AKP tabanında MHP’li seçmen oranı yukarıda ifade ettiğim gibi yadsınamaz büyüklüktedir.

Bu şartlarda Koalisyon görüşmeleri zevahiri kurtarmak ve bir oyalama gibi görünüyor.

Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve sosyal  gündemi ise  erken seçimden darbe alacak riskler taşıyor. Erken seçimin dış borçları çevirmekte bir sıkıntı, ekonomide bir çöküntü yaratma olasılığı yüksektir. Terörün bir iç savaşa dönüşme riski bulunuyor. Sosyal açıdan ise işsizliğin tırmanması kaçınılmazdır.

Hal böyle iken, ülkeyi ve toplumu düşünmek yerine erken seçim ile oy hesapları yapanlar kaybedecektir.

Sürekli oy hesabı ile hareket eden AKP siyasi dengeleri bozdu. Artık toplum bu hesapların orta ve uzun dönemde kendi aleyhine olduğunu öğrendi. Erken seçimde oy kaybedecektir. MHP ise aşırı radikal davrandı. Seçim sonuçlarına ve toplumun sesine kulak vermedi.

“Ülke ve halkın çıkarları parti çıkarlarından önce gelir ”dediği için Kılıçdaroğlu ve CHP oyunu artıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir