ENFLASYONA ALIŞTIK

Haziran ayında, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE ) bir önceki aya göre yüzde 0.27 geriledi. Yıllık TÜFE oranı yüzde 10.90 oldu. Haziran ayı yıllık enflasyon oranı, Nisan ve Mayıs aylarına göre göre gerilemesine rağmen, yine de 2005 yılından beri Haziran ayında yaşanan en yüksek TÜFE oranıdır.

 Yurt İçi Üretici Fiyatları (Yİ-ÜFE) , Haziran ayında çok az 0.07 oranında arttı, yıllık olarak ta yüzde 14.87 oranında arttı. Geçen sene Haziran ayında, Yıllık Yİ-ÜFE oranı yüzde 3.41 oranında artmıştı.(Aşağıdaki tablo )  

 

 

1.Yİ-ÜFE artışı kiracılar açısından kira yükünü artırıyor.

Yasaya göre İşyeri kiraları 2020 tarihine kadar serbestçe belirlenecek. Konut kiraları ise en fazla Yİ-ÜFE oranı kadar artırılacak. Ancak bu artış yıllık Yİ-ÜFE’ oranı olan 14.87  oranına göre değil, Yargıtay kararına göre 12 aylık  yüzde 9.98 Yİ-ÜFE ortalamasına göre yapılacaktır.

 

2. Aslında yıllık enflasyon, aylar itibariyle arizi faktörlerin etkisi altında olduğu için zig-zag’lı bir eğilimde seyrediyor. Bunun için Enflasyon eğilimini 12 aylık ortalamalar daha iyi gösteriyor. Geçen sene Haziranda 12 aylık ortalama TÜFE oranı 7.74 idi, bu sene bu oran 9.36 oldu. Yani enflasyon trendi artış yönündedir.

 

Çekirdek enflasyona gelince, aylık olarak bir önceki aya göre hafifi bir düşme var ve fakat yıllık olarak yine bu sene daha yüksektir. Geçen sene yıllık olarak 8.67 iken bu sene 9.20 oldu. Bu göstergeler de enflasyon trendinin artış yönünde olduğunu gösteriyor.

 

3. Öte yandan Yıllık Yİ- ÜFE’nin yüzde  14.87 olarak , yıllık TÜFE olan  yüzde  10.90 dan daha yüksek olması, kur artışlarından doğan  maliyet enflasyonunun da  devam ettiğini gösteriyor. Kur artışının daha fazla etkilediği Ara mallarında Yİ-ÜFE daha da yüksektir. Bu maliyetlerin zaman içinde perakendeye yansıyacaktır. Bu da diğer şartlar elverişlide olsa enflasyonda düşüşün geç olacağını gösteriyor.

 

4. Bu sene tarımın verimli olması ve yaz ayları olması nedeniyle, gıda fiyatlarında düşme olacaktır. Haziranda 1.06 oranında gerileyen gıda fiyatları yıllık bazda ortalamadan yüksektir.

 

Sonuç olarak galiba enflasyona yeniden alıştık. Hükümet dahil herkes kanıksadı.  İstikrar için bir başka bahar da görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir