ENFLASYON HEDEFLEMESİ

IMF’ ye verilen niyet mektubunda, “… 2006 itibariyle resmi enflasyon hedeflemesi sistemine geçilmesine ilişkin kararlığımız devam etmektedir...” deniliyor.

Aslında Merkez bankası raporlarında da ,2002 yılı başından itibaren ve  2006 ya kadar’’ örtük enflasyon hedeflemesi‘’nin uygulanacağı yazılıdır..

Enflasyon hedeflemesi… Toplumun yabancı olduğu bir terimdir…

Enflasyon hedeflemesi, para politikası çerçevesinde belirlenen araçların, Merkez Bankası tarafından ilan edilen enflasyon hedefini gerçekleştirmek için kullanıldığı bir stratejidir.

Merkez  Bankası bu stratejiyi, resmi olarak ilan etmeden kullanırsa, buna örtük enflasyon hedeflemesi deniliyor.

Örneğin Merkez bankası bir Para politikası aracı olan likidite artışını, kısa vadeli faizleri ve kredileri tespit ettiği  enflasyon hedefine göre ayarlayacaktır..

Enflasyon hedeflemesi, ilk defa 1989 yılında, yeni Zelanda‘da uygulandı… 1991‘de Şili, daha sonra Brezilya, Çek cumhuriyeti Polonya, Meksika ve İsrail’ gibi gelişmekte olan ülkelerde uygulandı… Kanada , İsveç ve Avustralya da uygulandı..

Enflasyon hedeflemesinde başarı için, enflasyonun tek haneli rakamlara gerilemesi gerekir.. Buna rağmen riskleri var.. Zira enflasyon hedeflemesi daraltıcı etkiye sahiptir..Tasarrufla ve yatırımlar üzerinde olumsuz etkisi  vardır.. Bu nedenle  Eğer hedef tutmazsa, durgunluk olur..

Başarı koşulları ise şöyledir:

1)  Merkez Banksının bağımsız olması lazımdır… Yani, Merkez Bankası, enflasyon hedeflemesi için gerekli olan araçları serbestçe seçebilmelidir.. Kamu tarafından Merkez Bankası kaynaklarının kullanılması önlenmiş olmalıdır.

Merkez bankasının bağımsızlığı son niyet mektubunda da IMF’ye taahhüt edilmiştir.

2) Para otoritesinin, büyüme, istihdam ve döviz kuru istikrarı gibi hedefler yerine, yalnızca öngördüğü enflasyon hedefine odaklanması gerekir. 

Benim korkum, bu stratejinin işsizliği daha çok artıracağı ve Türkiye ‘nin bir durgunluğa gireceği noktasındadır.

3) Mali disiplinin sağlanmış ve mali piyasaların gelişmiş olması gerekir.

Mevzuatla ve uygulama ile mali disiplin sağlanabilir.. Ancak mali piyasaların gelişmiş olması, ülkenin gelişmişlik seviyesine bağlıdır.

4)  Finans sisteminin istikrarlı olması gerekir..

Gerek niyet mektubundan ve gerekse enflasyon hedefi  stratejisinden anlaşılan odur ki, Türkiye de halk, çalışan, çiftçi, kemer sıkmaktan hiçbir zaman kurtulmayacak.. Ekonomik maliyetleri bu kesimler çekmeye devam edecek.. İşsizlik artacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir