EKONOMİYİ BIÇAK SIRTINA KİM GETİR Dİ?

Bizim toplum bıçak kemiğe dayanmadan hareket etmiyor… Bu demokratik anlayışından … İhtiyatlı olmasından .. Veya iyi niyetli olmasından ileri geliyor olabilir.. Ancak bir defa hareket etti mi , mutlaka hedefe ulaşıyor..

 

Bu günkü hedefin de , Laikliği ve Atatürk devrimlerini  ,devletin birliğini , cumhuriyeti ve  demokrasiyi korumak olduğu açıktır.

 

İlginç olan , Siyasi iktidar da  Anayasaya uygun olarak , Laikliğin ve Cumhuriyetin korunacağını  vurguluyor.. Ne var ki Başbakan ve  AKP’ nin çekirdeğini oluşturanların geçmişte söyledikleri , hatta  meclis başkanının bu gün söyledikleri toplumda bu konuda  siyasi iktidara karşı katı bir  güvensizlik yarattı. Gül’ün aday olarak ilan edilmesiyle , bu güvensizlik tırmandı.

 

 

 

Bu aşamada, askerin de sessiz kalması mümkün olmazdı.. Zira  halkın  yüzde 90 ‘ı  Cumhuriyetin ve rejimin risk altında olduğuna inanıyor.  Eğer bu risk gerçekleşirse ileride aynı toplum askere görevini neden yapmadın diye sormaz mı ?

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezun ve mensupları vakfını yaptırdığı son kamu oyu yoklaması , toplumun yüzde 80’inin Askere ve genel kurmay başkanına güvendiğini gösteriyor. Bu araştırmada‘’devlet adamlarına olan güven’’ sıralamasında Başbakan Tayip Erdoğan en son sırada yer alıyor.

 

Asker halkın bu güvenini düşünmek ve yasalarla kendine verilmiş görevler yanında , halkın kendinden beklediklerini de dikkate almak zorundadır.. Kaldı halkta askerden daha farklı bir istekte bulunmuyor.

 

PİYASALARDAKİ RİSKİN SORUMLUSU KİM ?

 

Piyasalarda , olaya aynı çerçeveden bakıyor.. AKP’ye destek veren sıcak para da olayı aynı şekilde yorumlayacaktır.  

 

Şimdiye kadar 74 milyar dolara ulaşan Kısa vadeli sermaye  yani sıcak para AKP iktidarını destekledi… Soroz ve soroz’ un açık toplum enstitüsü de  AKP iktidarını destekledi.  Dolaylı ve dolaysız çıkarı olan bazı medya da AKP iktidarını destekledi. Zira Dünyanın hiçbir ülkesinde piyasalar bu kadar spekülatif değil… Spekülasyona bu kadar açık değil… Ve aynı şekilde bu kadar yüksek kar ve reel faiz kazanmaya uygun değil.

 

Ne var ki Spekülatif yabancı sermaye , halkın AKP ‘yi bir daha seçmeyeceğini , AKP’nin bir daha iktidar olmayacağını anlarsa , bir saniye durmaz.. Sıcak para çıkarsa kriz olur.. Kur artışıyla 120 milyar dolar dış borcu olan özel sektör sıkıntıya girer.

 

Sıcak paraya dayalı bir iktisat politikasını bu hükümet uyguladı… Altyapısı olmadığı halde dalgalı kur sistemine devam etti. Reel yatırımlardan devlet desteğini kaldırdı. Tarıma olan devlet desteğini de bu hükümet kıstı .  Yüksek – faiz düşük kur politikasını da bu hükümet pekiştirdi. Ekonomi bıçak sırtına taşındı.. Piyasa da kırılganlık arttı..

 

Şimdi de aynı iktidar  toplumun sesine kulak vermedi. Cumhurbaşkanlığı adayı için çekirdek kadro dışına çıkmadı.  Yani siyasi kaos ve arkasından  bir ekonomik kriz olursa bunun da sorumlusu kendisidir.

 

KRİZ OLUR MU ?

Gül’ün aday olarak ilan edildiği gün borsada artış oldu … Bunun iki nedeni var… Birisi  borsa olaya daha uzun vadeli bakamadı.. Zaten borsa olaylara hep günlük bakıyor  . İkinci olarak , spekülatörler olaylara herkesin baktığı gibi bakmaz.. Tersini yapar . aksi halde spekülasyon yapamaz.

 

Dün 15.30 sularında IMKB 100 endeksi ,yüzde 7 düşmüştü.. Faiz artmıştı .. Hükümet ise piyasalarda olumsuz  etkinin geçici olacağını açıklamıştı.

 

Hükümetin bu şekilde bir açıklama yapması çok doğaldır.. Ancak AKP ‘ israrlı olursa ekonomide yeni sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

  

En önemlisi , gerek  gelecekteki durumu ve gerekse bu günkü siyasi kaosa neden olması gibi gerekçelerle sıcak paranın AKP’ olan güveninin azalmasıdır.

 

Sıcak para çıkışını hafifletecek iki sigorta var.. Birisi Borsanın yüzde 70’i yabancılara aittir.. Hepsi çıkarsa kim  kime satacak ?

 

Diğeri de Merkez bankasının  60 milyar doların üstündeki döviz rezervidir..

 

Ne var ki , Eğer AKP inat ederse  siyasi kaos arkasından ekonomik kaos getirir.. O zamanda bu iki sigorta da yetmez.. Kriz olur.

 

Anlaşılan odur ki , AKP ‘yi ve ekonomiyi , Anayasa mahkemesi kurtaracaktır.. Anayasa mahkemesi adaylık sürecini iptal ederse ,AKP ‘de mecburen seçime gider ..     

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir