EKONOMİK DEPRASYON – İŞSİZLİK

ESFENDER KORKMAZ

CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

4 MART 2009 BASIN TOPLANTISI

 

 

AKP İKTİDARI, ÜRETİCİ VE TÜKETİCİYE YÖNELİK HİÇBİR ÖNLEM ALMADIĞI VE BİR KRİZ YÖNETİMİ OLUŞTURMADIĞI İÇİN, EKONOMİK KRİZ TABANA VURDU, SOSYAL BUNALIMA NEDEN OLDU. EKONOMİK DEPRASYON OLUŞTU. SOSYAL ETKİLERİ AÇISINDAN TÜRKİYE KÜRESEL KRİZİ EN AĞIR YAŞAYAN ÜLKEDİR.

 

TERÖR VE ANARŞİ,  SOSYAL SORUNLARI ÇOK KOLYA İSTİSMAR EDİYOR.  BU ANLAMDA, ÜLKENİN BİRLİĞİ VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ TEHDİT EDEN EN ÖNEMLİ SORUNDUR.

 

SOSYAL SORUNLARIN DİBE VURMASI, ÜLKENİN GELECEĞİNİ TEHDİT ETMEYE BAŞLADI. BU SORUNLARIN BAŞINDA, İŞSİZLİK VE HALKIN BORÇ-HARÇ İÇİNDE KALMIŞ OLMASI GELİYOR.

 

SOSYAL SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNDE İKTİDARI VE MUHALEFET SORUMLUK ALTINDADIR.

 

BU SORUMLULUĞUN BİLİNCİ İÇİNDE, CHP OLARAK İŞSİZ KALANLARIN SOKAKTA KALMASINI ÖNLEYECEK VE KREDİ KARTI MAĞDURİYETİNİ ÖNLEYECEK ÜÇ KANUN TEKLİFİ VERDİK.

 

A) EKONOMİK DEPRASYONDA, İŞSİZ KALANLAR, TAKSİTLE ALMIŞ OLDUKLARI EVLERİNİ DE KAYBETME RİSKİ ALTINA GİRMİŞTİR.

 

KRİZİN DEPRASYONA DÖNÜŞMESİNİN VE İŞSİZ KALANLARIN SORUMLUSU HÜKÜMETTİR. HAZİRAN 2008 İLE TEMMUZ 2010 ARASINDA 2 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALACAKTIR. BUNLARIN YAKLAŞIK YÜZDE 10’U YANİ 200 BİN KADARI, BANKA KREDİSİ İLE VEYA TOKİ’DEN TAKSİTLE KONUT ALMIŞTIR.

 

BU 200.000 AİLE İŞSİZ KALDIĞI İÇİN KONUT KREDİSİNİ ÖDEYEMEZ DURUMDADIR. BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ, YASA ÇIKARMAKLA MÜMKÜNDÜR.

 

 

 

 

I) İŞSİZ KALANLARIN KONUT KREDİLERİ İLE İLGİLİ KANUN TEKLİFİM:

 

2 ŞUBAT 2009 TARİHİNDE BİR KANUN TEKLİFİ VERDİM. BU TEKLİF HAZİRAN 2008 İLE TEMMUZ 2010 ARASINDA, İŞSİZ KALANLARIN KONUTLARINI KAYBETMESİNİ ÖNLEYECEK BİR TEKLİFTİ. BU TEKLİFE GÖRE, İŞSİZ KALANLARIN KONUT KREDİLERİ BİR YIL SÜRE İLE DONDURULACAK VE BU BİR YIL İÇİNDE FAİZLER VE KUR FARKLARI İŞSİZLİK SİGORTASI FONUNDAN KARŞILANACAKTIR.

 

TOKİ ‘DEN TAKSİTLE EV ALMIŞ VE İŞSİZ KALMIŞ OLANLARIN BU TAKSİTLERİ, FAİZ ÖEDEMEDEN BİR YIL SÜRE İLE DONDURULMALIDIR.

 

MECLİS BAŞKANLIĞI BU TASARIYI GÜNDEME GETİRMELİ VE AKP İKTİDARI DESTEK VERMELİDİR.

 

B) BANKALARIN KREDİ KARTLARINDAN ALDIKLARI YÜKSEK SPEKÜLATİF FAİZ SİSTEMİ SÜREKLİ KREDİ KARTI MAĞDURU YARATMA ARACI HALİNE GELMİŞTİR. FAİZLERİ PİYASA DÜZEYİNE ÇEKMEK GEREKİR.

 

5464 SAYILI BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU 26. MADDESİNE GÖRE, BANKA VE KREDİ KARTLARINDA EN YÜKSEK AKDİ FAİZ VE GECİKME FAİZ ORANLARINI ÜÇ AYDA BİR MERKEZ BANKASI BELİRLİYOR.

 

1) KREDİ KARTLARINDA YÜRÜRLÜKTE OLAN EN YÜKSEK FAİZLER, MERKEZ BANKASI TARAFINDAN 2008 TEMMUZ AYINDA İLAN EDİLEN FAİZLERDİR.

 

2) 21 BANKANIN 20’Sİ, KREDİ KARTLARI FAİZLERİNİ BU EN YÜKSEK FAİZ ÜSTÜNDEN UYGULUYOR.

 

İLAN EDİLEN FAİZLERE GÖRE TÜRK LİRASINDA AZAMİ FAİZ YÜZDE OLARAK:

  • AKDİ FAİZ …………….AYLIK 4.39  VE YILLIK  52.68’DİR.
  • GECİKME FAİZİ……….AYLIK  5.14  VE YILLIK 61.68’DİR.

 

DOLARDA AZAMİ FAİZ:

  • AKDİ FAİZ ……………AYLIK  2.30  VE YILLIK  27.6’DIR.
  • GECİKME FAİZİ ……  AYLIK  2.82  VE YILLIK  33.84’TÜR.

 

DÜNYADA BU ORANDA BİR FAİZ YOKTUR. ÖRNEĞİN, BİZİM GİBİ GELİŞMEKTE OLAN BAZI ÜLKELERDE KREDİ KARTI FAİZLERİ ŞÖYLEDİR.

                                   YÜZDE

                                   ———-

YENİ ZELANDA …..   8.25

YUNANİSTAN ……….9.00

MEKSİKA …………….7.50

POLONYA ……………5.75

KAYNAK : EUROSTAD

 

 

3)TEMMUZ 2008 DE BANKALARIN MEVDUATA VERDİKLERİ EN YÜKSEK FAİZ ORANI YÜZDE 18 İKEN, BU FAİZİ DÜŞÜRDÜLER.  BUGÜN, BANKALARIN MEVDUATA VERDİKLERİ ORTALAMA FAİZ YÜZDE 13’ TÜR.

 

BANKALARIN MERKEZ BANKASINDAN KULLANDIKLARI GECELİK FAİZ ORANI DA TEMMUZ 2008 AYINDA YÜZDE 20.25 İKEN, ŞİMDİ YÜZDE 14’TÜR.

 

MERKEZ BANKASI GECELİK FAİZLERİ YÜZDE 11.5’E İNDİRDİ.

 

BU ŞARTLARDA BANKALAR YÜZDE 14 MALİYETLE MERKEZ BANKASINDAN ALDIKLARI PARALARI KREDİ KARTLARINDA YÜZDE 52.68 AKDİ FAİZLE SATARAK YÜZDE 376 KAR ELDE EDİYORLAR.

 

YİNE AYNI ŞEKİLDE KREDİ KARTLARINDAN YÜZDE 61.58 FAİZ ALARAKTA YÜZDE 440 KAR ELDE EDİYORLAR.

 

  • YÜKSEK SPEKÜLATİF KAR, PİYASA DÜZENİNİ BOZUYOR. MB YÜKSEK FAİZ İLAN EDEREK BU FAHİŞ KARA İMKAN VERİYOR.

 

  • MB AYRICA FAİZLERİN AYLIK OLMASINA İZİN VEREREK, TÜKETİCİNİN ALDANMASINA VE EKONOMİDE BELİRSİZLİĞİN ARTMASINA YOL AÇIYOR.

 

  • SİYASİ İKTİDAR BU PİYASA ANARŞİSİNE VE TÜKETİCİNİN İSTİSMAR EDİLMESİNE SEYİRCİ KALIYOR… YASAL ÖNLEM ALMIYOR. MUHALEFETİN GETİRDİĞİ TEKLİFLERİ DE DİKKATE ALMIYOR.

 

4) ANAYASANIN 167 MADDESİ: ‘’DEVLET,  PARA, KREDİ, SERMAYE, MAL VE HİZMET PİYASALARININ SAĞLIKLI VE DÜZENLİ İŞLEMELERİNİ SAĞLAYICI VE GELİŞTİRİCİ TEDBİRLER ALIR‘’ ŞEKLİNDEDİR.

 

SİYASİ İKTİDAR VE MERKEZ BANKASI, PİYASANIN SAĞLIKLI VE DÜZENLİ İŞLEMESİNİ SAĞLAMAYARAK ANAYASAYI AÇIKÇA İHLAL ETMEKTEDİR.

 

KREDİ KARTI FAİZLERİ İÇİN KANUN TEKLİFİM

 

8 AY ÖNCE, 16 TEMMUZ 2008 DE BANKA VE KREDİ KARTLARI AZAMİ FAİZLERİNİN, PİYASA ŞARTLARINA İNDİRİLMESİ İÇİN

BİR YASA TEKLİFİ VERDİM. BU TEKLİFTE, KREDİ KARTLARINDA AZAMİ FAİZİN:

 

  • AKDİ FAİZDE, MEVDUAT FAİZİ ARTI BU FAİZİN YÜZDE 40’ I KADAR İLAVESİYLE BULUNACAK FAİZ ORANI, (ÖREĞİN BU GÜN İÇİN YÜZDE 14+5.6 = 19.6)

 

  • GECİKME FAİZİNİ DE MEVDUAT FAİZİ ARTI BU FAİZİN YÜZDE 50’Sİ KADAR İLAVESİ İLE BULUNCAK FAİZ ORANI (ÖRNEĞİN BU GÜN İÇİN YÜZDE 14+YÜZDE 7 = YÜZDE 21)

 

AYRICA TEKLİFTE, KREDİ KARTI AKDİ VE GECİKME FAİZLERİNİN AYLIK DEĞİL, YILLIK OLARAK İLAN EDİLECEĞİ ÖNGÖRÜLDÜ.

 

BU TEKLİFİM, 10 ŞUBAT 2009 TARİHİNDE MECLİS GÜNDEMİNE GELDİ VE AKP OYLARI İLE REDDEDİLDİ.

 

C) KREDİ KARTI MAĞDURLARININ SAYISI 2 MİLYONA ULAŞTI.

 

2005 YILI SONUNDA KREDİ KARTI MAĞDURLARININ SAYISI 644 BİNDİ… 2006 OCAK AYINDA BU MAĞDURLARIN BORÇLARI 18 AY TAKSİDE BAĞLANARAK YENİDEN YAPILANDIRILDI.  BUGÜN KREDİ KARTI MAĞDURLARININ SAYISI MART AYI İTİBARİYLE YAKLAŞIK İKİ MİLYONA ULAŞTI.

 

DOKUZ MİLYON TÜKETİCİDE, KREDİ KARTI BORCUNU ASGARİ ÖDEME ÜZERİNDEN YAPMAKTADIR. BU GİDİŞLE BU 9 MİLYON KREDİ KARTI BORÇLUSU ASIL BORCUNU HİÇBİR ŞEKİLDE ÖDEME İMKANI BULAMAYACAKTIR. BUNDAN BANKALARDA RAHATSIZ OLACAKTIR.

 

KREDİ KARTI MAĞDURLARINA DEVLET SAHİP ÇIKMADIĞI İÇİN, PİYASA DA BUNLARI İSTİSMAR EDEN, MALINI MÜLKÜNÜ ELLERİNDEN ALAN, TEFECİLER TÜREMİŞTİR.

BU TEFECİLER İNTERNETTE ‘’KREDİ KARTI BORCUNUZU TAKSİTLENDİRİYORUZ‘’ ŞEKLİNDE İLANLAR VERİYOR.

 

KREDİ KARTI MAĞDURLARI İÇİN KANUN TEKLİFİM:

 

11 ŞUBAT 2009 TARİHİNDE, KREDİ KARTI MAĞDURLARININ BORÇLARININ YENİDEN YAPILANDIRLMASINI ÖNGÖREN BİR YASA TEKLİFİ VERDİM. BU TEKLİFE GÖRE KREDİ KARTI MAĞDURLARININ BORÇLARI, 24 AY TAKSİDE BAĞLANACAK VE FAİZDE, MB GECELİK BORÇ VERME FAİZİ ARTI 2 PUAN OLACAK. (BUGÜN İÇİN YÜZDE 14+YÜZDE = YÜZDE 16)

 

BU ÜÇ TEKLİFİ, MUHALAFETİN TAMAMI DESTEKLEMEKTEDİR. AKP İKTİDARI DA EKONOMİK DEPRASYONUN SOSYAL YAPI ÜZERİNDE YAPACAĞI TAHRİBATI ÖNLEMEK İÇİN, KREDİ KARTI FAİZLERİNE VE MAĞDURLARINI DİKKATE ALARAK BU ÜÇ TEKLİFİMİ DESTEKLEMELİDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir