EKONOMİDE DEPRESYON RİSKİ ARTTI

Ekonomide yaşanan durgunluğun bir kısmı diğer ülkelerde olduğu gibi, bizde de Dünya krizinden kaynaklanıyor… Örneğin, Ocak ayında Avrupa’ya yapılan ihracat, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 39.4 oranında azaldı. Zira Ekonomik kriz ABD ve Avrupa’da daha ağır yaşanıyor.

 

Diğer Gelişmekte olan ülkelerden farklı olarak  Türkiye de  AKP iktidarı ekonomiyi  kötü yönetti. Örneğin Eğer 2004 ve sonrası yıllarda, Hükümet ve Merkez Bankası döviz  kurlarını baskı altında tutmasaydı, cari açığımız daha az olurdu. Oysaki kur baskı altında tutulduğu için Üretim ithal aramalına bağımlı oldu.

 

Şimdi Döviz  kur’unun artmasına rağmen , ihracat artmıyor… Çünkü krizin etkisi daha baskın çıktı… Dış talep adeta çöktü.

 

 

 

Öte yandan kur artışı nedeniyle İthal aramalı da pahalılaştı… Aramalı ithalatı azaldı. Buna bağlı olarak üretim düzeyi de düştü…  Yani iç üretimi hem iç ve dış talep yetersizliği vurdu… Hem de kur artışı vurdu.

 

Sonuçta  imalat sanayiinde kapasite kullanım oranı, ocak ayında yüzde 63.8 seviyesine düştü ve  2001 kriz yılının da altına indi.

 

Aslında sanayi sektörünün yüzde seksenini oluşturan imalat sanayinde kapasite kullanım oranı, 2008 ‘in  Mayıs ayından sonra düşmeye başladı. Geçen sene Mayıs ayında yüzde 82.4 olan kapasite kullanım oranı, Ocak ayında yüzde 63.8’ e kadar düştü.

  

İMALAT SANAYİİNDE KAPASİTE KULLANIM ORANI

 

AYLAR                          KAPASİTE KULLANIM ORANI (YÜZDE )

————–                      —————————————

MAYIS  ( 2008  )                       82.4

HAZİRAN                                  82.3

TEMMUZ                                   80.0

AĞUSTOS                                76.2

EYLÜL                                      79.8

EKİM                                         76.7

KASIM                                       72.9

ARALIK                                     64.7

OCAK  (2009 )                           63.8

 

Sanayi üretiminde de çok hızlı bir düşüş yaşanıyor. En son açıklanan 2008 aralık ayı sanayi üretim endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.6 oranında geriledi.

 

Sanayi üretiminde  de  2008’in ağustos ayından beri düşme var… Ve maalesef bu düşme giderek hızlanıyor.

 

AYLAR  (2008 )           SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİNDE

                                      DÜŞME ORANI ( YÜZDE ) 

——————                  ————————————

AĞUSTOS                           – 3.6

EYLÜL                                 – 4.3

EKİM                                     6.8

KASIM                                – 13.3

ARALIK                              – 17.6

 

Sanayi sektöründe hızlı düşüş, 2008 yılın açıklanmayan son çeyrek  büyüme oranının sıfır veya sıfırın altına ineceğini gösteriyor. Elbetteki   TÜİK yeni bir numara yapmaz ise bu tahmin geçerli olacaktır.

 

Ayrıca  yatırımlar da düşmektedir. Örneğin İmalat sanayin de en yüksek düşme yüzde 31. 2 ile ‘’sermaye malı üretiminde‘’ olmuştur. Bu düşme yatırımların da düştüğünün göstergesidir.

 

Bu şartlarda, Eğer hükümet başını kuma sokmaya devam ederse, derli toplu bir kriz yönetimi sergilemez ve önlemler paketi  açıklamazsa, 2009 yılında büyüme oranı da eksi yüzde 5’in altına inebilir. İşsizlik daha yüksek oranda artabilir. Ekonomide durgunluğu daha ağır şekli  olan depresyon yaşanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir