EKONOMİDE ÇÖKÜŞ DURACAK MI?

22 Temmuz seçimlerinin üstünden bir yıl geçti. Bu son bir yılda ekonomik göstergeler, tanınmayacak kadar değişti. Bu değişmede dünya konjonktürü kadar ekonominin yanlış yönetilmesi de etkili oldu.

Ekonomideki gidişatın barometresi, tüketici ve üreticinin tepkileri ve beklentileridir. Tüketici ve üretici ekonomiyi yaşıyor. Eğer beklentiler olumsuz ise, bu durum mevcut trendi (ekonomideki gidişatı ) daha çok bozacaktır.

 


Güven azaldı

22 Temmuz seçimlerinde, reel sektörün, yani üretim yapan kesimlerin Hükümete ve piyasaya güveni vardı. Reel sektör güven endeksi 108.9 idi. Bir yıl sonra bu endeks 96’ya geriledi.

Merkez Bankası ve TÜİK’in ortaklaşa yaptığı “Reel sektör güven endeksi” 100’ün üstünde ise, güven var. Altında ise güven yok demektir.

Tüketici güven endeksi de, bir yıl öncesine göre 20 puana yakın geriledi.
Güven endekslerinde Gerek üretici ve gerekse tüketici ekonomik gidişatın olumsuz olduğunu belirtiyorlar.

Enflasyon son bir yılda, 5 yıl öncesine döndü. ÜFE 2003 ekim ayında yüzde 14 idi. Bu sene 17’ye çıktı. TÜFE 2004 Şubat ayındaki düzeyine yükseldi.
Son bir yılda Türkiye’nin dış borcu 15.8 milyar dolar arttı.

Son bir yılda , 7.4 milyar dolar sıcak para çıktı. Yabancı sermaye girişi yarı yarıya azaldı.

Mayıs ayı itibariyle aylık bazda bir yıl öncesine göre cari açık yüzde 28 arttı. Ocak- Mayıs 5 aylık açık ise yüzde 32.7 arttı.

İMKB bir yılda yüzde 28.94 düştü. Newsweek, “Türkiye bu sene en kötü performansı gösteren piyasalardan biridir “ diye yazdı. IMKB’de son günlerde artış oluyor. Ancak aşırı dalgalanması da bir istikrarsızlık göstergesidir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir