ŞEFFAFLIK VE TASARRUF LAFTA KALIYOR

Devlette şeffaflık şarttır… Zira vergi mükellefleri parasının nereye harcandığını ne oranda kalkınma ve topluma döndüğünü görmesi gerekir. Aksi halde kimse vergi vermek istemez… Sermaye yatırım ve iş yapmaz, yani vergiden kaçınma olur veya vergi kaçırma olur.

 

Bunun içindir ki Halk Devlet yönetimini geçici olarak seçtiği siyasi iktidarlara emanet eder.  Meclis yoluyla da bu emaneti denetler. Bu denetim sırasında bütçenin çarçur edilmesine, Etkin olmayan ve lüks harcamaları da denetler ve engeller.

 

İki köprü bağlantı yolları ve Avrasya Tüneli altyapı yatırımdır. Altyapı yatırımları fiziki yatırımlar, fabrikalar için gereklidir.  Köprüler ve tünel, ayrıca zaman tasarrufu sağlıyor.

 

Sorun bu altyapı yatırımlarında değil, devletin bunları yaptırma usulü ve halka yüklenen borç yüküdür.

 

 

 

Devlet altyapı yatırımlarını üç yoldan yapar:

 

1.Bütçeye ödenek koyar. Doğrudan kendisi yapar.

 

2. Büyük altyapı yatırımlarda yalnızca bu yatırımlar için borçlanarak yatırımı yapar. Yatırımın gelirleri de bu borcun ödenmesine tahsis edilir.

 

3. Yap işlet devret modeline göre ihale açılır. Devlet yatırım maliyetine ve gelire karışmaz. Yatırım yapacaklar, bu yatırım için işletme süresi teklif ederler. En az yıl işletecek olana verilir. Karı zararı yatırım yapanlara ait olur.

 

Köprüler ve tünel için bunlardan çok farklı bir uygulama yapıldı. Adına yap-işlet devret denildi. Ancak aynı zamanda bir nevi kar garantisi olarak geçiş garantisi verildi. Yetmedi sonradan birde borçları için hazine garantisi verildi.

 

Basında 2018 bütçesinde, Yavuz selim köprüsü, Osmangazi köprüsü ve Avrasya Tüneli için 3.6 milyar TL ( 1 milyar dolar ) ödenek ayrıldığı yazıldı.  Köprüler ve tünel için, ayrıntılı bir açıklama bulamadım. Basından ve bakanları beyanından aşağıdaki tabloyu derledim. Yavuz sultan köprüsü hâlihazırda mevcut olan bağlantı yolları içindir.

 

 

                           KÖPRÜLER VE AVRASYA TÜNELİ

————————————————————————————————

                                                         PROJE MALİYETİ     İŞLETME     MÜTEAHHİT

                                                               (MİLYAR DOLAR)        YILI            FİRMALAR

                                                               ————————–    ————–    —————

YAVUZ SELİM KÖPRÜSÜ VE YOLLAR         3,5              15 YIL 4 AY      IC İÇTAŞ

    OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ                                  2,5               7 YIL  9 AY  NUROL- MAKYOL       ASTALDİ-GÖÇAY

     AVRASYA TÜNELİ                                         1,245           24.5YIL     SK-EVE  Ç+YAPI MERKEZİ

                                                       TOPLAM   :   7.245    

                                                                   

 

Kaba bir hesap yaparsak, üçü için verilen işletme yılı ortalaması 16 yıl ediyor. 2018 Bütçesini gösterge olarak alırsak 16 yılda 16 milyar dolar ödeyeceğiz.  Geçen taşıt sayısı yıl içinde artacak ve fakat dolar kuru da aynı şekilde artacak. TL olarak bütçe yükü değişmeyecek.  

16 milyar dolara karşılık elde 7 milyar dolarlık altyapı yatırımları var. Bunların geliri işletenlere gidiyor ve fakat biz bütçeden ilave 9 milyar dolar daha ödüyoruz.

1.Eğer bu yatırımları devlet borçlanarak yapsaydık, kar payı olmadığı için maliyet 6 milyar dolar olacaktı. Devlet 6 milyar dolar uzun vadeli olarak borçlanacaktı. Bu borçlar Köprü ve tünel gelirleri ile ödenecekti. Halkın yükü daha düşük olacaktı.

2.  Köprülerden geçen araba sahiplerine geçmeyenlerin vergisi ile haksız bir gelir transferi yapılıyor. Bu durum aynı zamanda vergiye karşı tepki yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir