DÜRÜST SİYASET

Sinerji, (Synergie) son 20 yılda, çok kullandığımız bir kelime oldu… Sözlükte karşılığı, “görevdaşlık” olarak ifade ediliyor… Ancak, “işbirliği sonucu ortaya çıkan artı verim” bu kelimeyi daha iyi anlatıyor..

İnsanlar daha rasyonel davransalar, dayanışma ve işbirliği içinde olsalar yaratıcı işbirliğine ulaşmaları zor değildir..

İşbirliği yapmakla, ortak çalışmakla, birimiz diğerimizin eksiklerini tamamladığımız için, sonuçta ta hepimiz daha kârlı çıkarız.. Örneğin , iki kişi ayrı ayrı iş yaparak toplam iki birim iş yaratırsa, işbirliği yaptıkları takdirde, iki yerine toplam üç birim iş elde edebilirler..

Rekabet, doğanın insana verdiği bir içgüdüdür.. Ancak medeni ve gelişmiş bir insan aşama yapan ve mantığını daha önde tutan insandır..Böyle biri, sonuçta işbirliğinin de yapıcı rekabet olduğunu ve sonucun herkesin lehine olacağını bilen insandır..

Sözünün eri ve güvenilir olmak ta , işbirliği ve sinerji yaratmanın ön şartıdır..

Şöyle veya böyle , insanlar arasındaki olumlu ilişkiler, her dönemde övgü almıştır..

Aşık şenlik diyor ki… ‘’Çıldırlı Aşık Şenlik, 1850-1913 yılları arasında yaşamıştır. Osmanlı-Rus savaşlarında, topluma moral vermiş milli bir halk şairidir. )


 

Aşık Şenlik şöyle diyor :

Bir kez gönül sana itimat etse,
Biliynen ki onun zatı yağşıdı..
Namert ley- li nahar piloy yedirse ..
Merdin guru mühebbeti yağışıdı..

Bu dörtlüğün bu günkü dille ifadesi ise şöyledir: Gönül bir defa sana itimat ederse, bil ki onun kendisi iyidir. Namert gece sana pilav yedirse, Mert olanın kuru sohbeti daha iyidir.

POZİTİF SİYASET

Ortak  iş yapanlardan, birbirine güvenenlerin her zaman daha başarılı oldukları görülmüştür.. Aslında birbirine kazık atmaya çalışan ortaklar, daha iyi ve daha sağlıklı düşünseler bunu yapmazlar.. Çünkü kazık atmak için daha çok düşünmek ve daha çok uğraşmak zorundadırlar.. Oysa bu mesaiyi daha fazla kazanmaya ayırsalar, her ikisi de daha kazançlı çıkarlar.. Örneğin bir saat uğraşıp, bir lira kazık atmak yerine, bir saat uğraşıp iş yapsalar, adam başı iki lira kazanırlar.

Siyaseti de bu çerçevede düşünmek gerekir.. Siyaset bir yere gelmek için, birilerinin ayağını kaydırmak, her gün takiyye yapmak, doğruyu yanlış göstermek, dün dündür, bugün bugündür demek değildir..

Yine siyaset bir hizmet yapmak ve sinerji yaratmak için yapılmalıdır.. Dokunulmazlık zırhına sığınıp, yargıdan kaçmak ve zamanaşımından faydalanmak için yapılırsa, bu günkü tutarsızlıklar ortaya çıkacaktır.

Yani aslında politikadan da sinerji doğması için, politika yapanların iyi niyetli olması ve politikayı toplum için yapması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir