DÜNYADAKİ SERBEST PİYASA ,TÜRKİYE ‘DE SPEKÜLATİF PİYASA OLDU

Finansal yatırım araçları olarak TÜİK tarafından açıklanan , Mevduat  , Borsa , Dolar , Euro , Külçe altın  ve devlet İç borçlanma senetlerinin aylık ve yıllık reel getiri oranlarını açıkladı. Finansal Yatırım araçları içinde  , Ocak ayında  ( bir aylık süre içinde ) reel olarak , yani enflasyonun etkisi giderildikten sonra , en yüksek reel getiriyi  yüzde 7.42 oranı ile külçe altın sağladı.

Altın fiyatları dünya piyasalarında belirleniyor. Altının Bir ayda  yüzde 7.42 oranında reel  getiri sağlaması ,spekülatif düzeyde bir getiridir. Bu durum hem küreselleşmenin spekülatif bir yapı kazanmış olduğunu gösteriyor … Hem de altının da güvenilir bir yatırım aracı olmadığını gösteriyor. Zira spekülatif artışlar , hızlı düşüşlere gebedir. Mamafih  Ocak ayında en yüksek reel getiri sağlamış olan altın , Ocaktan ocağa son bir yılda ise hala eksi 13.31 oranında  reel kayıp getirmiş durumdadır.

Ocak ayında ve son  bir yılda reel faizler eksi oldu. Gerek mevduat ve gerekse Devlet  iç borçlanma senetleri  Ocak ayında ve son bir yılda reel faiz olarak eksi faiz getirdiler .  Eksi reel faizler aşağıdaki tabloda daha açık yer alıyor.

 

 

Eksi reel faizler , Merkez Bankasının faizleri artırmasına olan karşı tepkilerin ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Zira eksi faiz  ekonomide tüketim- tasarruf dengesini bozuyor.  10 sene önce yüzde 20’ler dolayında olan ortalama tasarruf oranı bu gün yüzde 12 seviyesine düşmüştür. Cari açığın nedeni de tasarrufların yetersiz olması , yatırım tasarruf açığının dış kaynaklarla karşılanmasıdır.

Reel faizlerin eksi olmasının  yatırımların artmasına imkan sağlaması gerekir. Ancak ne gezer … Spekülatif bir ortamda , kırılgan bir ekonomide , yerli ve yabancı da  yatırım yapmıyor. Bunun içindir ki eksi reel faiz yatırımlara da yaramıyor.

Standart  And Poor’s Türkiye’nin’’BB +’’ olan  not görünümünün durağandan negatife çevrildiğini bildirirken gerekçelerden birisi olarak ‘’özel sektör yatırımlarının durakladığını ‘’ gösterdi.

Bu şartlarda reel faizlerin eksi olmasında direnenlerin , herhalde gizli gündemleri ve özel bir hesapları vardır.

FİNANSAL YATIRIM ARAÇLARININ
 REEL GETİRİLERİ (YÜZDE )

 

OCAK AYI

OCAKTAN OCAĞA SON BİR YIL

MEVDUAT FAİZİ

-1,54

-1,74

BİST

-8,82

-25,64

DOLAR

5,68

17,05

EURO

5,04

19,94

KÜLÇE ALTIN

7,42

-13,31

DEVLET İÇ BORÇLANMA SENETLERİ

-1,51

-1,54

TÜFE ORANI

1,98

7,75

 

Spekülasyonun en fazla görüldüğü alan  Borsadır. BİST endeksi ocak ayında , aylık  yüzde 8.82 ve yıllık olarak ta yüzde 25.64 oranında reel kayıp getirdi. Oysak, bir yıl önceki ocak 2013  ayında  , borsanın aylık reel getirisi yüzde 5.31 ve yıllık reel getirisi yüzde 45.45 olmuştu. Yani bir yılda yüzde 45.45 oranında reel getiri sağlayan ve ertesi yıl yüzde 25.64 oranında reel kayıp getiren bir borsa elbette ki dünyanın en spekülatif borsası olacaktır.

2013 yılına kadar on yıl baskı altında tutulan dolar ve Euro ise , 2013 mayısından itibaren artmaya başladı ve her ikisi de ocak ayında gerek aylık ve gerekse  yıllık olarak reel getiri sağladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir