DÜNYADA İŞSİZ VE FAKİR SAYISI ARTTI

Küreselleşme sürecinde, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sorunu unutuldu. Türkiye dâhil, gelişmekte olan ülkeler neo-klasik iktisadi yaklaşıma uygun olarak yalnızca “büyüme ve enflasyon” hedefleri tespit ettiler. Kalkınma sorunu geri planda kaldı. Küreselleşmenin getirdiği sorunlar ise tersine gelişmekte olan ülkelerde kalkınma hedefini gerekli kıldı. 

Küreselleşme sürecinde, ülkeler arasında zengin-fakir farkı açıldı… Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde genel olarak ve bölgeler arası gelir dağılımın bozuldu. Dahası aynı ülke içinde de zengin- fakir farkı arttı. 

 

 

 

Türkiye de Almanya’dan ve Japonya’dan daha fazla dolar milyarderinin olması bu nedenledir. Maalesef bu süreçte birçok Afrika ülkesinde açlık sorunu tırmanmıştır.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) bir raporunda, 2011-2013 yılları arasında dünyada 842 milyon kişinin kronik açlık çektiğini açıkladı.

Aynı raporda, Afrika’nın yetersiz beslenmenin en yaygın olduğu bölge olduğu ve her beş kişiden birinin aktif ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için yeterli gıdaya erişim imkânı bulunmadığı vurgulanıyor.

Küreselleşme dünyada işsiz sayısının da artmasına yol açtı… İki önemli sebebi var:  

Bir…  Küreselleşme ile yalnızca sermaye hareketine izin verildi. Emek hareketi ise tersine kısıtlandı.  

İki… Dünyada finansal sektör balon yaptı ve reel sektör aleyhine büyüdü. Bu sonuçlar dünyada işsizliğinde artmasına neden oldu. 

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) “Dünyada İstihdam ve Sosyal Bakış – Eğilimler 2015” (WESO) raporunda ‘’ küresel ekonominin daha yavaş büyümesi, artan eşitsizlikler ve çalkantılar gibi öğeleri de barındıran yeni bir döneme girilmesi nedeniyle önümüzdeki beş yıl içinde işsizlik artmaya devam edecektir. ‘’ deniliyor ve 2019 yılına kadar 212 milyonu aşkın sayıda kişinin daha işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan , ‘’ 2008-2009 dünya krizinden bu güne kadar, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Türkiye gibi hali hazırda ileri derecedeki gelir eşsizlikleri olan ülkelerde bu gelir dağılımı daha çok bozulmuştur. ‘’deniliyor.  Suriyeli sığınmacıların da Ürdün, Lübnan, Irak ve Türkiye’de sosyal bir sorun olarak ortaya çıktığını, bunların sayısının 2014 yılı ortalarında 3 milyona yaklaştığı belirtiliyor ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük sığınmacı hareketi olduğu da vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir